אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דגל טירוף-דעת מעל צה"ל


עמוס אריכא's picture

צילום: מירב גולן

משהו מעוותי פרץ מהחצר האחורית של  צבא ההגנה לישראל והתייצב מעשה שטן בקדמת הפיקוד הצה"לי כסמל לבערות ועלטה. עם מינויו של אל"מ  אייל קרים לרב הצבאי הראשי חצה הצבא את גבול הסובלנות ולא נותר אלא לומר במלים פשוטות כי לרמטכ"ל  שאישר מינויו של קרים שכמו חדר לחיינו ממחילה אפלה של ימי כנען הרחוקים, קיימת רק דרך אחת, להניח את המפתחות על השולחן מכיוון שבהינף חתימתו זו פרץ והרחיב שערים לנציג מובהק של יהדות ההלכה שטיבה הרע ברור.

 התהליך המפורר פוגע ביכולתו  המוסרית של הרמטכ"ל להשרות  מרוחו ועקרונות מוסריותו על הצבא, התחיל לפני חודשים ספורים עוד בטרם המינוי הזה, באמצעות המשפט הקרקסי של החייל החשוד בהריגת מחבל פלשתינאי, החובש, סמל אלאור אזריה. בהצגה מבישה זו הנחזית לעיני העולם נחשף תיאטרון בובות המציג את "הילד של כולנו" לא כנאשם, אלא כתינוק שנשבה בין "יהודים רעים".

מדובר ברצח שהומתק משום סיבות נעלמות ל"הריגה", ומאפשר למשפחת החייל לרסק צביונו ומקור סמכותו של בית המשפט הצבאי. התנהלותו הכוחנית המשתלחת ללא מעצורים של אבי הנאשם צ'רלי באולם המשפט, מתפרשת בנוסח "כזה ראה וקדש" בלא שאם בית הדין תעמיד אותו על מקומו הראוי. רבים מהצופים בערוצי הטלוויזיה מעודם לא ראו משפט כזה המתנהל כבגן-ילדים מופרעים. ונשאלת השאלה, היכן הרמטכ"ל  שיחזיר סדר למקומו?

אם לא די בהליך המשפטי התמוה של החייל בא הרמטכ"ל ונכשל שוב  בהשלימו עם מינויו של הרב הצבאי הראשי החדש, אייל קרים, שנתון  במחלוקת מורכבת, שכן גישתו לבעיות יסוד מוסריות בצה"ל פוסלת אותו לתפקיד, בכל מכל. מינויו ייחשב חרפת-כולנו; חרפה המטופחת כמעט מתוך שוויון-נפש כנועה של צמרת צה"ל המשלימה עם מינוי הזוי שהדעת מסרבת להשלים אתו.

ראוי לומר כי הרמטכ"ל אייזנקוט עשה אמנם צעדים אחדים לבלום את השתוללות החרדים במחנות צה"ל, אך לא די בהם. הוא הבחין בחושו החד שמדובר בפריצת גורמים שצה"ל כצבא מעניין אותם כקליפת השום, אולם השליטה המשיחית בשם הרוח האלוהית בנפשות חיילי צה"ל היא המשימה הראויה להם; דאגתם נועדה להבהיר לחובשי המדים הצעירים כי מעל הרמטכ"ל נמצאים מצביאי-על, אלה הגנרלים של הבורא, הרבנים וראשי הישיבות, ועל-פי מצוותם יתנהל הצבא "הלאומי" שמכבר הופקע מידי עם ישראל...

מסתבר כי הגנרלים של אבינו שבשמיים הצליחו להגיע גם לצמרת הצה"לית במינוי הרב הקיצוני החדש. הרב המיועד הוא בעל דעות הפוסלות אותו לכל תפקיד ציבורי. מי שלועו פולט הבלים המעודדים הדרת נשים בצה"ל, איננו ראוי ללבוש מדים של צבא עברי, אפילו הצטיין בנעוריו כלוחם ומפקד. פרשנותו המתחסדת עד קיצוניות חולנית  את ההלכה באה לביטוי בהבעת דעתו כי בעת מלחמה, לשם חיזוק רוח חיילי צה"ל, מותר לאנוס נשים זרות, אך בלבד שתהיינה מצודדות.

אין אלה סתם דברי איש חשוך על גבול הסטייה, שאינו ראוי מכל בחינה לתפקיד הבכיר. השקפת עולמו הפרימיטיבית מצמררת – זועקת למחות כנגדו – ולא להרפות עד שהרמטכ"ל יתעשת ויחזור ויוכיח כי חוסנו המוסרי עדיין אתו והוא ישנה עמדתו.

אם לאו כי אז התקווה היחידה שנותרה היא שקצין בשם יאיר גולן ימחה גם הוא בריש גלי כנגד המינוי הזה, אפילו יסתכן בהסרת מדיו. מוטב בלעדיהם מלהיות אלוף בצה"ל שהרב הראשי שלו הוא אדם פסול כמו אייל  קרים.

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.