אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חייו הפלאיים של הזמר הבריטי בלאק


חייו הפלאיים של הזמר הבריטי בלאק

Vearncombe in Birkenhead, March 2007
Black aka Colin Vearncombe 1962-2016
By Andrew D. Hurley [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

ב-10 בינואר, 2016, ביום שבו נפטר דיוויד בואי, נסע זמר אחר, ידוע פחות, קולין ורנקומב, מביתו בכפר קטן באירלנד לעבר נמל התעופה של קורק. בתוכניתו היה לטוס לאדינבורג בסקוטלנד כדי לערוך מסע כתיבת שירים. קולין, הידוע בכינוי שבחר לו – בלאק, לא הגיע לנמל התעופה. המוזיקאי נהג הוא עצמו במכוניתו ותאונה חמורה שקרתה לו בדרך הובילה אותו לבית החולים בקורק. פגיעת הראש החמורה ממנה סבל לא השאירה פתח לתקווה. אחרי שבועיים של תרדמת, ב-26 בינואר, 2016, בגיל 53, נפח את נשמתו כשאשתו ובניו לא משים ממיטתו ושרים לו את שיריו.

מי לא מכיר את הלהיט הבינלאומי Wonderful life שהקנה לקולין-בלאק תהילת נצח. שיר שנכתב בחמש דקות ופרנס חיים שלמים. העולם הבין את השיר הפוך, לא ירד לעומק האירוניה של הכותרת. קולין הצעיר כתב את השיר בסוף שנת 1985, בתקופה של חוסר מזל מוחלט. נישואיו התמוטטו באופן מכוער והוא נהיה הומלס. חברת התקליטים, שאתה היה קשור, ביטלה את החוזה שחתמו שני הצדדים (קולין התחיל להקליט עוד ב-1981).  אמו חלתה באופן רציני. ומכיוון שצרות צרורות באות בצרורות, קולין מצא עצמו מעורב בשתי תאונות דרכים. מתוך היאוש וההרגשה הצורבת שהשמש בעיניו והחום בשערו שונאים אותו, כתב קולין את ,Wonderful life שיר מכשף ועוצמתי של בדידות, מרירות וסרקזם שהובן על ידי ההמונים כסלואו רומנטי הקושר תהילה והכרת תודה לחיים. התוכן לא פוצח אך הבלדה כבשה את העולם. השיר תורגם לשפות רבות, זכה לגרסות כיסוי, שימש כפרסומות, איזו אירוניה, למותגים כמו חברת דברי מתיקה, חברת ביטוח, רשת מלונות.

ב-1987 הוציא כותב השירים, המלחין והזמר הצעיר את האלבום הכולל את הלהיט הענק והנושא את שמו. גם  יתר שירי האלבום נפלאים ואיכותיים אך אף אחד מהם לא הפך להיט של ממש מלבד

Sweetest smile.

שנתיים מתסכלות מאוד עברו על קולין הצעיר, הילד הבלונדיני, הצנום והצנוע מליברפול, מעריצם הנלהב של פרסלי וסינטרה, לאחר ההצלחה הלא צפויה. עולם השואו ביז הלונדוני לא התאים לו. הוא לא התמכר לסמים ולא להארד סקס. הוא לא היה מסוגל לקשור יחסים עם אנשים רק משום שיועילו לו. ובהמשך לא ידע להפוך לאושיית אינטרנט. קולין מעולם לא ראה עצמו כשייך לעלית. הוא היה חברותי, מדבר עם כולם, מקדיש שעות לשיחות עם עיתונאים, חברים ועוברי אורח, מנומס, בעל חוש הומור, מכיר תודה לאלה שהמשיכו להתעניין בו. קולין לא היה רק אמן מוכשר וטוטלי אלא גם בן אדם נדיר.

האמן לא שחזר אמנם את ההצלחה הבינלאומית של השיר המדובר, אך מאות אלפי כניסות רשומות לקליפים של שיריו הפחות מוכרים ביו טיוב. הוא המשיך להופיע, הוציא אלבומים באופן עצמאי ורכש לו קהל עוקבים נאמן, מכור לקולו הקטיפתי, העוטף, העמוק, המלנכולי משהו, שרק הלך והשתבח עם השנים, לטקסטים האמביוולנטיים, על גבול השירה. הוא לא חדל מלחקור את תהומות נפשו, המוארות והחשוכות, בשנים שנותרו לו לחיות ולהעניק לקהלו מטוב עולמותיו הנעלמים. תודה לבלוגר החיפאי טרוי, שהקדיש לזמר רשומה נלהבת לרגל הוצאת האלבום מ-2011, ושחלק מאמירותיו לא יכולתי שלא לצטט כאן, בסופה של פסקה (1).

בין לבין הוציא קולין שני ספרי שירה וערך תערוכות ציורים בכפרו באירלנד אך תשוקתו העיקרית הייתה המוזיקה. קולין נולד להיות מוזיקאי וחזר תמיד אל אהבתו המקורית למרות שהתהילה והפרסום היו עבורו בני חלוף ולמרות שתמלוגי להיטו הענק אפשרו לו להשקיף בנחת על הנוף הפראי מחצר ביתו בלי לטרוח.

קולין הוציא במשך חייו חמישה עשר אלבומים, תשעה תחת שם הבמה שלו בלאק ושישה תחת שמו האמיתי, קולין ורנקומב. האלבום האחרון, Blind Faith, שיצא ב-1915, שנה לפני מותו, מומן כולו באופן ציבורי מכספי גולשים. למרות חששותיו, קולין קיבל סכום גדול פי שלוש מזה שהיה די בו להפקת האלבום.

באלבומו האחרון, שזכה לשבחי הביקורת ובצדק, הפנטו אותי במיוחד שני שירים ממכרים המוקדשים למשחק האהבה, לעימות בין הרגש לשכל ולפער בין הציפיות לאידיאל:

The Love Show

Beautiful

קולין שר כאן על ההכרח להשלים עם התפוררותה האיטית ונבילתה של אהבת החיים הגדולה. הוא מביט באושר שהיה קיים ואבד במבט נוסטלגי אך צלול ומפוקח. המשך לחייך גם אם לבך כואב, הוא מצטט חלושות ונמרצות את נט קינג קול בסוף ביצוע

Beautiful

בהופעותיו. אך הכול בשליטה, גם הסבל והעצב.

טעם מריר-מתוק אפיין את חייו של קולין, המקצועיים והאישיים. מצד אחד ידע קולין שקרה לו נס בצעירותו כששירו הפך ללהיט. מצד שני הרגיש כמו אדם המהלך כשאבן בנעליו (יש אמנם כאלה שאפילו נעלים אין להם, אבל האם יש בכך משום נחמה?). ההצלחה המזהירה חפרה תחת יסודות הקריירה שלאחריה. מכשול מבחוץ ומכשול מבפנים. השיר נותר מקובע בנפשו של היוצר. בכל פעם כשכתב שיר חדש, היה מוצא את עצמו שומע את המשפט: יפה מאוד אבל זה לא . Wonderful life

קולין אהב את השיר ושנא אותו. ברכה וקללה.

גם בחייו הפרטיים קרה לו נס כשפגש בלונדון את הזמרת השוודית קמילה גריסל. לאחר כמה חודשי היכרות, כרע על ברך ושלף טבעת. קמילה בת ה-23 ביקשה שעת מחשבה, התייעצה עם אמה וחברותיה ואמרה כן. קמילה שחייתה ילדות מאושרת בסביבה כפרית לחוף אגם ליד שטוקהולם, רצתה לגדל את ילדיה בתנאים דומים, במקום שבו יוכלו לראות את האופק והים. הבחירה נפלה על כפר אירלנדי ציורי, ליד חוף ים סלעי, Schull.

ב-2003 עזבה המשפחה את לונדון המחניקה והשתקעה בבית מרובה חדרים ופינות. בכפר מקובצים מוזיקאים רבים אחרים שהופכים אותו למרכז תרבותי בזעיר אנפין.  

קמילה גריסל, שהיא אמנית בזכות עצמה, גילמה את התפקיד הראשי ב"הדיבוק – אופרה ביידיש", שעלתה על הבמה בישראל ב-1999. רחל מיכאלי, המפיקה והבמאית של המופע, מעלה זכרונות, ברשומה על הכפר האירלנדי:

"אני חייבת הרבה לקולין. קמילה הגיעה לתל אביב לחודש חזרות לאופרה הדיבוק. היא היתה אחרי לידה. קולין הצטרף עם התינוק והילד והיה תמיד בהיכון למקרה שצריך יהיה להגיע לאולם החזרות להניק או לשאוב. בלעדיו לא היתה אופרה. הודיתי לו אז, ועברו השנים והרגשתי צורך לומר שוב תודה עכשיו, על כוס תה וסטיביה במטבח שם. אמרתי לו פתאם. מקווה שיצא בסדר. "מים על שלג", הוא השיר האהוב עלי. מחלחל לאט ולא עוזב יותר" (2).

ב-2009 החליטה קמילה, מסיבות אישיות, לפרק את הזוגיות אחרי 24 שנים ועזבה את הבית. נס האהבה התמוסס גם הוא אם כי באופן איטי יותר. צעדה של קמילה קשור כנראה ל"אמצע החיים", גיל שגם קולין חש את כובד משמעותו כשנתן לאלבום שהוציא ב-2005 את השם Between Two Churches.

בין פעמוני הכנסייה המבשרים לידה לבין פעמוני הכנסייה המבשרים מוות, פעימות הזמן, כמו אלה של הלב, קצובות הן.

אלבום זה כולל אגב את השיר

Are you having a wonderful life?

שמביט באירוניה על הזמן שעבר מאז הלהיט המפורסם.

אחרי תקופה התחלתית קשה, מצאה המשפחה דרך מתאימה להמשיך בחייה החדשים. קמילה חזרה לגור בבית בכפר. היא וקולין חילקו את המקום כפרודים וחיו בו בקומונה יחד עם ארבעת בניהם (אחד מהם מאומץ) ועם עוד שלושה סטודנטים זרים. עד אותו יום שבו יצא קולין במכוניתו לעבר נמל התעופה של קורק ואיבד את חייו.

המשפחה ממשיכה לשמור קשר עם המעריצים ולשתף אותם בסבלה ובאושרה דרך הפייסבוק והאתר של האמן. כחודשיים לאחר מותו של קולין, נולד נכדו הראשון, בנו של הבן הבכור.

-------------

(1) טרוי, אלבום אוסף חדש לזמר המשובח בלאק

http://www.troy.co.il/?p=798

(2) רחל מיכאלי, אירלנד, כל המוסיקאים בכפר אחד, פלייליסט שכונתי. יולי 2012

http://www.docuwriting.com/?page_id=912

 לאתר הרשמי של בלאק - קולין ורנקומב:

http://www.colinvearncombe.com/

 

Comments

עוד זמר נפלא

המעוניינים מוזמנים לקרוא מאמר נוסף שלי על האמן הצרפתי מישל דלפש
https://liebermanorna.wordpress.com/2016/03/02/%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%A8%D7%9E%D7%A6%D7%95-%D7%9E%D7%99%D7%A9%D7%9C-%D7%93%D7%9C%D7%A4%D7%A9-%D7%96%D7%9E%D7%A8-%D7%A4%D7%95%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%A8%D7%99/

בלוג עשיר ומעניין

(בשתי שפות, צרפתית ואנגלית) על עולמותיו האמנותיים של בלאק מאת בחורה בשם קארין
Following Black 's Light…

http://followingblackslight.unblog.fr/1-black-aka-colin-vearncombe/

סרטון על בלאק + ראיון אתו

https://www.youtube.com/watch?v=F9EEJ-2sKIs

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.