אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הקוד לעיכוב ההזדקנות: המפתח להשגת גוף חסר גיל


הקוד לעיכוב ההזדקנות: המפתח להשגת גוף חסר גיל
הגילאים והמוות, האנס בלדונג גרין 1540-43

"הזדקנות כרונולוגית היא בלתי נמנעת אך הזיקנה הביולוגית ניתנת לשליטה״ - איזו מחשבה מסקרנת!

אנו רגילים לחשוב שהגוף מידרדר באופן טבעי עם כל שנה שחולפת. יש אפילו סטטיסטיקה מרשימה שתומכת בקביעה הזו. השגת מעמד של פנסיונר לא רק מביאה הטבות פרישה מיוחלות - חדשות טובות. אבל יש גם בשורות רעות: יותר ויותר מחלות וכאבים, עצמות שבירות ואיבוד זיכרון.

ואולי אותן האמונות על ההזדקנות, שהפנמנו ושהורגלנו בהן כנתיב הבלתי נמנע להתנוונות, אינן אלא מערכת אמונות מיושנת, תוצאה של התניות תרבותיות מוטעות, שמתכנתות את התת מודע שלנו להתנוונות פיזית ומנטלית?

כפי שמתברר, כמעט כל דבר שחשבנו על הזדקנות אינו נכון. במקום הידרדרות ספירלית, המחקרים הכי עדכניים פותחים עולם חדש של אפשרויות שלפיהן הגיל הכרונולוגי אינו משקף בהכרח את הגיל הביולוגי שלנו (החיוניות בפועל והתפקוד של המערכות הפיזיולוגיות שלנו). מספר השנים שאנו חיים אינו צריך לקבוע את איכות החיים ולא את היכולות שלנו להנות מבריאות אופטימלית, מביטוי יצירתי ומתפקוד חיוני של המוח.

ד״ר שריל סלמן הייתה דוגמה מושלמת של הזדקנות בטרם עת. במהלך שנות הארבעים המוקדמות שלה, היא חיה על פי הנורמות הוורקוהוליות, שכל כך נערצות על ידי התרבות שלנו. היא עבדתה 70- 80 שעות בשבוע, 45 סופי שבוע בשנה במטרה ליצור עסק מצליח. הייתה לחוצה, חסרת שינה, אכלה גרוע והמערכת הורמונלית שלה לא היתה מאוזנת. הגוף שלה זעק נואשות לעזרה אבל היא לא הקשיבה. היתה לה דלקת פרקים, קדחת שחת נוראית דיכאון, נדודי שינה, בעיות במעיים, תת פעילות של בלוטת התריס, התקפי חרדה והזעות לילה. דיכאון ועייפות הופיעו מייד בעקבות המצב הזה. היא הרגישה כאילו היית בת 80.

ואז צלצל פעמון האזעקה והיא אמרה לעצמה שמשהו חייב להשתנות. שהיא צריכה להתעורר ולהיות נחושה להשיב לעצמה את בריאותה. פירוש הדבר היה שהייתה צריכה לשנות את מערכת האמונות המיושנת שלה, את דפוסי האכילה, את ההרגלים הפיזיים ולהגיע לאיזון רגשי. היא התחילה מסע שלא רק שינה את גופה, אלא גם שינה את חייה.  

המסע הזה הוביל אותה למצוא את המפתח לאיזון ההורמונלי, להיפוך כל הסימפטומים של גיל המעבר, של התקפי החרדה, האלרגיות, דלקת הפרקים, תת פעילות בלוטת התריס וחוסר היכולת להירדם, וכתוצאה גם חלף הדיכאון. כל מה שלמדה במסע הזה, הביא אותה לפתח קריירה חדשה בתחום הבריאות.  היא כתבה ספר רב מכר שנקרא Hormone Heresy: what Women Must know About Thier Hormones.

היא מצאה את טעם החיים שוב! 

 

ד"ר שריל סלמן גילתה שההתפייסות עם עצמה וההתנהגויות החדשות הצליחו להפוך את ההזדקנות המוקדמת שלה. לאחר ביצוע השינויים בכל אורח החיים, היא עשתה כמה בדיקות רפואיות שהראו שהגיל הביולוגי שלה שהיה קודם לכן מבוגר בעשרות שנים מגילה בפועל, היה עכשיו צעיר בעשרים שנה מהגיל הכרונולוגי.

מתברר כי ניתן לשלוט באופן משמעותי בגיל הביולוגי במשך תקופה ארוכה. התגובה המקובלת לשאלה "איך להזדקן בצורה טובה?" הייתה "בחר את ההורים שלך בחוכמה." אבל החשיבה והעובדות המדעיות המעודכנות מראות כי  70% של גורמי ההזדקנות קשורים לאופן בו אתה חי. רק 30% נקבעים על ידי הגנים. 

אורח החיים המאיץ הזדקנות ידוע כתופעה של הזדקנות משנית.  הזדקנות ראשונית היא ההידרדרות הבלתי נמנעת של המבנה התאי ותפקודו. הזדקנות משנית היא תוצאה של הצטברות לאורך זמן של כל מה שאתה עושה או לא עושה עבור עצמך, הבחירות שתבחר באופן יומיומי לגבי אורח החיים. 

כלומר, כל דבר, החל בדיאטה, פעילות גופנית, חשיפת לקרינה אלקטרו-מגנטית, התייבשות, שינה, התמודדות עם לחצים גדולים וקטנים של חיים, הכמות והאיכות של מערכות היחסים שלכם, הבחירה בתעסוקה, איפה אתה גר, היחס לחיים, והחמלה שלך כלפי עצמך. המחקר ברור: בחירות אלו, ההרגלים והתגובות המשופרות למה שקורה לנו בחיים, יכולים, לאורך זמן, לחולל הבדל גדול באופן שבו הגוף  מזדקן.

חייה של מירנדה בונד, מייסדת המותג איניקה, השתנו כליל בעקבות המפגש עם ספרה של ד"ר שריל סלמן. הינה קטע מהמאמר איפור מסביב לעולם, מותגי איפור מקצועיים בזירה הבינלאומית, שהתפרסם במגזין ProFashion ונכתב על ידי לירז כהן, המתעד את המהפך הדרסטי:

איניקה – הפתרון לבעיה האישית שהפך לאימפריה של ממש  

אם נישאר באוסטרליה, אין ספק שניתקל ב- INIKA, מותג איפור טבעי ואורגני ב- 100% בבעלותה של מירנדה בונד. המותג צמח באוסטרליה לפני כעשור בעקבות סיפורה של מירנדה. לצערה הרב, סבלה מירנדה ממחלה הורמונאלית שפגעה לה ברמת הפוריות. מירנדה קראה המון חומרים בניסיון למצוא מזור לבעייתה, עד שנתקלה בספר שכתבה ד"ר שריל סלמן על טיהור הגוף ושינוי הרגלי התזונה כחלק מתהליך לשיפור איכות החיים. מירנדה החליטה לאמץ את המלצות הספר מתוך תחושה שאין לה מה להפסיד ולאחר 3 חודשים של טיהור הגוף היא נכנסה להריון ומחלתה נעלמה כלא הייתה. בעקבות ההצלחה הגדולה הרגישה מירנדה צורך עז לשתף את כל העולם בתגלית ששינתה לה את החיים. היא הקימה אתר הקורא לנשים לשגשג בריאותית ולהצליח וקיבלה פניות רבות הנוגעות לשימוש במוצרי איפור טובים ללא כימיקלים ורכיבים רעילים. באותו הרגע הבינה מירנדה שיש פה הזדמנות לייצר משהו גדול שיכול לספק מענה עבור אותן מאות אלפי הנשים. כך נולד מותג INIKA – מותג איפור אורגאני לחלוטין ללא חומרים רעילים, המכיל רק רכיבים טבעיים. מוצרי החברה ניתנים לשימוש עבור כל סוג עור, גם לכאלה הסובלים מאלרגיות שונות או אי סבילות לאיפור. לחברה קיים מגוון רחב של מוצרי איפור טבעיים ואופנתיים גם יחד. את מוצרי החברה ניתן להזמין ישירות באתר החברה, או באחת מ- 15 המדינות בהן משווקים מוצרי החברה.

עד כאן דבריה של לירז כהן.

בנוסף לאורח החיים, האופן בו אנו חושבים על הגיל באופן אישי וגם כחברה, הוא בעל השפעה עמוקה על האופן שבו נזדקן למעשה.  

הרעיון שאנחנו יכולים להתייחס לעצמנו כצעירים, שהמיינד יכול לגרום לשינויים בגופנו, הוא מה שהפסיכולוגית מאוניברסיטת הרווארד אלן לנגר, PhD, מכנה:  הפסיכולוגיה של האפשרי. רעיון זה מבוסס על מחקר מרתק ויצירתי שמראה שאם העמדות משתנות במיינד, הגוף ישתנה בהתאם:

תחשבו על עצמכם כעל "צעירים" ואז לחץ דם יירד, האנרגיה הפיזית תתעצם והחשיבה המנטלית תהיה יותר בהירה וחדה. תחשוב צעיר והגוף שלך ייעשה צעיר. ד״ר אלן לנגר הוכיחה זאת באחר הניסויים החברתיים המדהימים ביותר שלה. היא העבירה קבוצה של גברים זקנים למקום מבודד, שעוצב במיוחד כך שהם היו מוקפים ברמזים ועצמים מתקופת צעירותם: מגזינים מהתקופה ההיא, עיתונים, מוסיקה, תוכניות רדיו וטלוויזיה מאז. הם קיבלו הוראות לדבר רק על אירועים ״עכשוויים״ משנות 1950, לדבר רק בזמן הווה ולשחק כאילו שהם חיים כמו אז, כשהיו צעירים בעשרים שנה. נערכו להם בדיקות פיזיות ומנטליות לפני ואחרי הניסוי. אחרי שבוע שבו הם חיו כצעירים, הראו שיפור בעוצמת האחיזה שלהם, במיומנות הידנית שלהם, ביציבה, בהליכה, בזיכרון, בשמיעה ובראייה.  הם ממש נעשו צעירים יותר.

ניסוי מאוחר יותר שנעשה על ידי אלן לנגר כלל גם נשים ואישש את תוצאות הניסוי הראשון. הגוף עקב אחרי הנפש, שחזרה לימות נעוריה, והצעיר גם הוא. אלן לנגר מאמינה ששחרור ממצב נפשי שכולא את האדם בזיקנה מביא להצערת הגוף שלא יאכזב. אחת ממשתתפות הניסוי, השחקנית סילביה סיימס (גילמה את אליזבת, המלכה האם, בסרט "המלכה" של סטיבן פרירס), שהייתה בת 76 בזמנו (היום בת 82), מעידה על כך שכאבי הגב מהם סבלה פחתו במידה ניכרת וכן פחת גם הפחד שלה להתנייע בלי מקל הליכה. ופרט משמעותי נוסף בעל סמליות ברורה - מכנסיה נעשו רופפים יותר!

בתרבות שלנו, ההזדקנות, במיוחד עבור נשים, מזוהה עם חסרונות, ולא עם יתרונות ומלווה בסטריאוטיפים שליליים. האם הציפיות מביאות לתוצאות? האם אנחנו הופכים להיות למה שהחברה מצפה מאתנו? האם אתה מאמין בכל המסרים הסטנדרטיים האלה של כרטיסי הברכה “אתה בן 40.. 50.. 60״ משדרים לך?

יש ראיות לכך שאם אתה חושב "זקן", אתה מסתכן בנבואה המגשימה את עצמה. מחקר אחד הגיע למסקנה כי התפיסות של אנשים על הזדקנות הן בעלות השפעה רבה יותר על אורך החיים מאשר רמות לחץ הדם או כולסטרול שלהם או העישון. ללא קשר לגיל, מין, מצב חברתי-כלכלי, בדידות, או מצב בריאותם בפועל, גברים ונשים עם דעות חיוביות על הזדקנות חיו  7.5 שנים יותר מאלה שחיו תחת הסטריאוטיפים השליליים.

אורח החיים והעמדות הנפשיות שלנו ניתנות ללימוד ולשינוי, ולשם זה אנחנו זקוקים לכלים מאד ספציפיים ומותאמים אינדיבידואלית.  בשנים האחרונות התפתח מדע האפיגנטיקה, שמשמעותו, שימוש באורח החיים ובמחשבה כדי להשפיע ע הגנים, במובן של מיתון ו״הרגעת״ גנים פתלוגייים, מעוררי דלקת למשל, וחיזוק וערור של גנים טובים שמגינים עלינו, גנים של אריכות ימים, למשל, אם הם לא מופעלים. 

 

את הדרך ליישם זאת נלמד בסדנה שתתקיים בחודש מאי בחיפה ובתל אביב. נראה מה הדרך לאזן את המערכת ההורמונלית באופן טבעי, מהם המזונות והתוספים החשובים ביותר להצערת הגוף, איך למנוע סרטן, להוריד סוכר, לשפר יצירתיות ולהגביר את השמחה, המוח, הריכוז והזיכרון. נלמד מהן 5 הבדיקות החשובות להעריך את תהליכי ההזדקנות וכיצד לייטב את התוצאות.  כמו כן, נלמד דרכים לבדוק באופן אישי את רמות הויטמינים והמינרלים מעכבי ההזדקנות, שכל אחד מאתנו חסר וזקוק להם.

קיים בתוכנו הקוד ליצור גוף חסר גיל בכל גיל! אנחנו יכולים להיות זקנים ביולוגית בעוד שאנחנו צעירים בגיל ... או צעירים ביולוגית כשאנחנו מתבגרים. לימוד הקוד הזה והפעלתו הוא המפתח.

"הזדקנות כרונולוגית היא בלתי נמנעת אך הזקנה הביולוגית ניתנת לשליטה״ - איזו מחשבה מסקרנת!

את התיזה הזו, ואת הדרכים והכלים הפרקטיים ליישם אותה בחיינו, תצגנה ותלמדנה בסדנה שתתקיים בחודש מאי בחיפה ובתל אביב ד"ר שריל סלמן  ונורית ניצן.

ד״ר שריל סלמן מארה״ב היא פסיכותראפיסטית, ד"ר בנטורופטיה, סופרת, מרצה בינלאומית,  ובעלת תוכנית אירוח ברדיו. נורית ניצן, שביוזמתה ד"ר שריל סלמן מגיעה לישראל להנחות את הסדנה, היא פסיכולוגית קלינית המשלבת שיטות טיפול אנרגטיות והוליסטיות לבריאות הגוף, הנפש והרוח, מומחית לעיכוב ההזדקנות על ידי שינוי עמדות ואמונות.  

 

Sherrill Sellman, N.D 

 

Author of  Hormone Heresy: What Women MUST Know About Their Hormones

 

What Women MUST Know To Protect Their Daughters From Breast Cancer

 

Salba:The Return of the Ancient Seed

 

The Promise of hCG:How to Banish Fat, Resculpt Your body and Rebalance Your Metabolism

 

Radio Host: What Women Must Know - every Thursday at 4 pm ET

 

 

https://whatwomenmustknow.com/ 

 

פרטים והרשמה:

הסדנה היא בת יום אחד שעות 0900-  1500, ותתנהל בשפה האנגלית. 

תאריכים:

חיפה - יום שלישי 17 למאי 2016 בבית אבא חושי, יזרעאליה 

תל אביב - ניתן לבחור בין יום שלישי 24 למאי 2016  לבין  יום חמשי 26 למאי 2016  

במרכז שלוס לארומתראפיה, התחנה המרכזית החדשה, קומה 5

המחיר הוא 350 שקל

להרשמה ולסדרי התשלום נא להתקשר לנורית ניצן 0544540180   או [email protected]

 

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

סדנת האנטי אייג'ינג

סדנות האנטי אייג'ינג של ד"ר שריל סלמן בהנחיית הפסיכולוגית נורית ניצן התקיימו בהצלחה בחיפה ובת"א. נוספה עוד סדנה במרכז המבקרים של "ברא צמחים", יקנעם, החברה הידועה לייצור ופיתוח של צמחי מרפא.
המשתתפים נהנו מאוד מהמפגש המרתק, קיבלו מידע וכלים חשובים לחיים טובים ולעיכוב ההזדקנות ומעוניינים בסדנות נוספות. תודה רבה לשריל ולנורית.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נורית ניצן

.