אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רוכבים על אופני במבוק להעלאת המודעות למחסור במים בעולם!


דודי שרון's picture
אופני במבוק

הנה סיפור נדיר שלא תוכלו לדפדף אותו הלאה. זהו סיפור על שני הולנדים שהסביבה חשובה להם והם מוכנים לעשות הרבה על מנת לעורר אותנו מהתרדמת.
שני חברים הולנדים שמו להם למטרה להעלות לתודעה הציבורית את משבר המים בעולם, והם החליטו לעשות זאת באמצעות רכיבה על אופניי במבוק תוך שהם גומעים לא פחות מ- 30,000 קילומטרים ברחבי אמריקה!!!.

המסע של ג'וסט נוטנבאום ומיכאל רודנבורג החל ב-4 ביולי 2010, והוא נמשך כ-18 חודשים. נקודת ההתחלה הייתה בעיירה "דדהורס" (Deadhorse) שבצפון אלסקה בדרכם  לנקודה הדרומית ביותר בארגנטינה, בעיר אושואי (Ushuaia).
המשימה שלהם: לקחת בקבוק מלא במי קרח אלסקניים מים הבופור (Beaufort Sea) עד לימים שמסביב לטיירה דל פואגו (Tierra del Fuego) שבארגנטינה. מסע שיסמל את המהלך הטבעי של מחזור המים ונועד להעלות למודעות את משבר המים שמותיר כמיליארד אנשים מסביב לעולם ללא כל גישה למים נקיים ובטוחים לשתייה.

כדי שהמסע יהיה אטרקטיבי יותר החליטו צמד הרוכבים ההולנדים בפרוייקט "Cycle for Water" לקיים את המסע על גבי אופניים ידידותיים לסביבה – במבובייק. אופני במבוק מאפשרים גם למזער את טביעת הרגל הפחמנית שאופניים רגילים בדרך כלל משאירים וגם מדגימים שניתן להתגבר על אתגרים באשר הם בעזרת פתרונות ברי קיימא. כל הכסף שגייסו השניים יועד לחפירת בארות, רכישת משאבות ובניית מאגרים שלוכדים את מי הגשם – באפריקה ובדרום אמריקה.

ג'וסט נוטנבאום סיפר לפני שיצאו למסע: "כאשר טיילתי באפריקה נתקלתי בהשפעה של העדר מים נקיים לשתייה על הקהילה המקומית. מאוחר יותר למדתי בישראל, בגדה המערבית, וגם שם ראיתי כיצד חוסר במים משפיע על חייהם של התושבים. המראות האלו שכנעו אותי שהבעיה העיקרית שהעולם ניצב בפניה בעשורים האחרונים היא מחסור במים, והחלטנו לעשות משהו בנידון. אנחנו מקווים שיהיה למסע שלנו אפקט כמו שקרה בסרט פורסט גאמפ ויצטרפו אלינו עוד אנשים. אנחנו מקווים שכמה שיותר אנשים ירתמו למטרה שלשמה אנחנו יוצאים לדרך והיא בראש ובראשונה לעורר מודעות למחסור החמור במים נקיים במדינות רבות בעולם".

Bamboo-what-now…?

מי שמתוודע בפעם הראשונה ל"אופני הבמבוק" עשוי להטיל ספק באפשרות שאופניים בעלי שלדת במבוק גמעו כ-30,000 קילומטרים; נסעו על כבישים לא כבישים, בהרים ואף הגיעו לפסגות המושלגות של הרי דרום אמריקה.
אבל במציאות מדובר בחומר מהחזקים והאמינים שיש כיום לייצור שלדות אופניים. כבר אלפי שנים נעשה שימוש בבמבוק לצורך בניית פיגומים בבניינים במדינות אסיה, לרבות סין ואפריקה.
הבמבוק נחשב לזול מאוד, הוא זמין יותר מכל מתכת, הוא קל מברזל ופלדה והוא נחשב לחומר בר קיימא, שכן מרגע שגוזמים את הבמבוק הוא מגיע לבגרות בתוך חודשים ספורים בלבד.

צמד ההולנדים "עשה את אמריקה" על אופני במבוק "רגילים" שעמדו בכל האתגרים שהיבשת זימנה להם. החדשות הטובות הן שניתן כיום לרכוש גם אופניים חשמליים עשויים משלדת במבוק, פרי פיתוח ישראלי.
הפרוייקט "Cycle for Water" עורר, אפוא, את המודעות למחסור במים נקיים ובטוחים לשתייה במדינות שונות בעולם, אך הוא גם הביא לתודענו את אופניי הבמבוק, שנחשבים לאופניים ידידותיים יותר לסביבה, בטיחותיים יותר וזולים יותר.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.