אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מנפצים מיתוסים על נורות לד לגידול צמחים


דודי שרון's picture
נורת לד
נורת לד

גידולים הידרופוניים הופכים ליותר ויותר פופולאריים בישראל וניתן למצוא מידע רב אודות שיטת גידול זו ברשת האינטרנט. שפע המידע, המאמרים, העצות והטיפים ברשת הוא אמנם מבורך, אך חשוב להבין שלא כל מי שכותב הוא מומחה גדול לגידול הידרופוני. לא פעם ולא פעמיים אנחנו נפגשים באינפורמציה סותרת באינטרנט שגורמת לבלבול ואפילו ייאוש, ומותירה אותנו אובדי עצות. בדיוק מסיבה זו שמנו לנו למטרה לקחת את המיתוסים שקיימים בענף הגידולים ההידרופונים ולבדוק את אמיתותם עם מומחים אמיתיים בתחום. לצערנו הרב לא נוכל לכסות במאמר אחד ויחיד את כל המיתוסים בתחום הגידול ההידרופוני, לכן במאמר זה נתרכז בניפוץ המיתוסים הקשורים לנורות לד לגידול צמחים בשיטת ההידרופוניקה.

מיתוס 1: "אנרגיית השמש הטבעית עדיפה על נורות לד לגידול צמחים".

לא נכון בהכרח. קיימות נורות לד לגידול צמחים שנחשבות ליעילות יותר מאנרגיית השמש הטבעית. כאשר אנחנו מדברים על תאורה לגידולים הידרופוניים אז צריך לקחת בחשבון 2 היבטים: אנרגיה וספקטרום.  השמש תיתן לנו יותר אנרגיית אור, אך הספקטרום שלה אינו ממוקד לצרכי פוטוסינטזה. בניגוד לשמש קיימות נורות שהותאמו באופן מיוחד לגידולים הידרופונים והן משלבות ספקטרום אדום וכחול, שחיוני כל כך להתפתחותו של הצמח. למעשה אנרגיית האור, כלומר: החום  שמפיקה השמש לא חיוני לצמח כמו הספקטרום, ובמקרים שיש לנו אפשרות לרכוש נורות ייעודיות לגידולי הידרו, הן עדיפות על אור השמש.

ספקטרום כחול – יעיל מאוד בשלבי התפתחות הראשוניים של הצמח. ספקטרום אדום – יעיל מאוד לשלב הפריחה מאחר והוא מעודד שינויים הורמונליים בצמח. יש נורות מיוחדות שמשלבות בין אור כחול לאור אדום שפותחו במיוחד עבור מגדלי הידרו ביתיים.

 מיתוס 2: "יש לקרב את נורות הלד לצמח עד כמה שניתן ".

לא נכון. נורות הלד צריכות להיות בגובה מתאים. למעשה אם נקרב יתר על המידה את הנורות הן עלולות לשרוף את הצמח כליל. יתרה מכך, חשוב מאוד להשאיר מרווח נכון בין נורת הלד לבין הצמח כך שאוויר יוכל להכנס ולרענן את סביבת הצמח. למעשה, הגובה שבו נציב את הנורות הוא תוצר של סוג הצמח, כמות האנרגיה שהוא צריך וכן עוצמת הנורה. באופן כללי ניתן לומר שאם אנחנו משתמשים בנורות 400W נתלה אותן בגובה שנע בין 30-40 סנטימטרים מראש הצמח, ואם אנחנו משתמשים בנורות 600W נמקם את התאורה בגובה שנע בין 40-60 סנטימטרים.
.
 מיתוס 3: "נורות לד איכותיות מספיקות לגידול הידרופוני".

לצערנו זה לא נכון. מבנה נורת הלד הוא צר וארוך, כך שחצי מהאנרגיה שהיא מפיקה נפלטת למטה, לכיוון הצמח, והיתר מתבזבז. כדי להמנע מבזבוז זה יש להשתמש ברפלקטורים. הרפלקטורים מחזירים את האור "המבוזבז" ומפנים אותו לכיוון הצמח. בעזרת הרפלקטור מנצלים באופן אופטימאלי את כמות האנרגיה שהמנורה מפיקה.

  מיתוס 4: "כדאי לרכוש את נורות הלד העוצמתיות ביותר שיש בנמצא".

לא נכון. תכנון התאורה הוא חשוב מאוד, ולא תמיד הנורה החזקה ביותר היא המתאימה ביותר עבורנו. בבואנו לתכנן את נושא התאורה בגידולים הידרופוניים יש להתייחס לפרמטרים הבאים: גודלו של חלל הגידול (חדר, מחסן, שולחן, גג, ארון), עוצמתו של הזרם החשמלי שבחלל הגידול הנמדד באמפר, סוג הצמח ומידת האוורור של החלל.
יתרה מכך, מאחר ונורות עוצמתיות יפיקו אנרגיה רבה יותר, יש להיות עם היד על הדופק בכל מה שנוגע לאיוורור ובקרת טמפרטורה. בגידולים הידרופוניים יש לנטר את הטמפרטורה בחלל הגידול ובמקרים רבים יש אף להשתמש במיזוג אוויר פן אנרגיית החום  העצומה המופקת מנורות אלו תפגע בהתפתחות הצמח.

נכתב בשיתוף עם אינטגרל הידרופוניקס גרו שופ

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.