אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סוגיות ובעיות גבריות בטיפול פסיכולוגי


אביגיל אגלרוב's picture
שיטות פסיכולוגיה ופסיכותרפיה שתוכננו במיוחד עבור גברים הן תופעות חדשות יחסית

חלק מהגברים עלולים לחוות פחד ובושה הקשורים למושגים קדומים של תפקידיהם ותחומי אחריותם.

נושאים פסיכולוגיים הקשורים לגברים מתייחסים למספר חששות העשויים להשפיע על בריאותם הגופנית או הנפשית ועל רווחתם, המובילים אותם לחפש טיפול. מבחינה סטטיסטית, גברים אינם נוטים לבקש טיפול, אך כשהם עושים זאת, הם בדרך כלל מדווחים על אותם סוגי חששות המובילים כל אדם לקבל טיפול, כגון דיכאון, מתח, חרדה ובעיות יחסים.

גברים שמאמינים לסטיגמות חברתיות ותרבותיות הקשורות לטיפול פסיכולוגי, או המאמינים להן, הם אותם גברים המסרבים לטפח את עורם מחשש שייתפסו כנשיים, ולכן מסתובבים עם פנים יבשות או מלאות פצעונים. הם מחזיקים בגבריותם כמו בדגל שמטרתו לחפות על מחדלים אישיים עמוקים. במילים אחרות, אין שום דבר "אמיתי" בתדמית מוחצנת זו. למותר לציין שאלו דעותי הפרטיות לחלוטין, לכן יצאתי לחקור את הנושא ולראות מה אומרים המומחים.

גורמים היסטוריים, חברתיים ותרבותיים

שיטות פסיכולוגיה ופסיכותרפיה שתוכננו במיוחד עבור גברים הן תופעות חדשות יחסית. לאורך ההיסטוריה האנושית, גברים הוגדרו באמצעות תפקידים שונים כציידים, לוחמים, מפרנסים, מנהיגים, ותרבויות רבות שנשלטו בידי גברים נתנו להם מעמד גבוה יותר בהשוואה לנשים.

גברים נחשבו לשליטים ומנהיגים צבאיים, והובילו עסקים רבים, ארגוני דת וחברות, ותרמו לציפיות התרבותיות והחברתיות מהם. תפקידי הגברים נחקרו והיוו נושאים לוויכוחים, אך הם לא התבלטו בעולם הפסיכואנליזה. לחלוצים המובילים בתחומי פסיכולוגיה ופסיכיאטריה, כגון זיגמונד פרויד, מייסד הפסיכואנליזה והפסיכולוגיה המודרנית, היה הרבה מה לומר על פסיכולוגיה גברית מובהקת.

כיום, לעומת זאת, קיימת רשימה הולכת וגדלה של פסיכולוגים, מדעני מחקר ומומחים אחרים התורמים להבנה הפסיכולוגית והבינה האישית של גברים. תחומים דוגמת אנתרופולוגיה ומדעי המוח המודרניים מתאגדים על מנת לסייע לגברים להגדיר את עצמם באופנים נפרדים מרעיונות מובילים שהיו בעבר לגבי גבריות והתנהגות גברית, כמו הסטריאוטיפ "זכר מאצ'ו" התרבותי הסטנדרטי שרווח במאה העשרים, ובחלק מהמקרים עדיין משפיע על התנהגות גברית כיום.

הבנה טובה יותר של התנהגות אנושית מוקדמת והממצאים האחרונים ממדע המוח המודרני סייעו ליצירת הבנה עמוקה יותר של חלק מהרגשות, ההתנהגויות והתכונות שעשויות להיות מיוחדות לחלק מהאנשים. ידע זה עשוי לסייע להקלת הבנת פעולות מסוימות, מחשבות, ורגשות שגברים מתנסים בהם, במיוחד בהתייחסות לרעיונות תרבותיים מסורתיים לגבי גבריות.

גם הסטריאוטיפים המתייחסים אל נשים כאל ה"מין החלש" ואל גברים כ"מגנים", כפי שניתן לראות בספרות, בסרטים, בטלוויזיה ובתקשורת, תרמו להתפתחות רעיונות מסוימים העשויים להיות מזיקים. בשנים האחרונות, רעיונות אלו הוכרו יותר ויותר כפוטנציאל בעייתי, ומספר הנורמות החברתיות והציפיות התרבותיות השתנו. התמודדות עם מציאות בה רעיונות והתנהגויות מסוימים הנחשבים לגבריים באופן מסורתי, עשויה להוביל לבעיות, וחלק מהגברים מפיקים תועלת מהעמקת הבנתם את האמונות וההנחות המזיקות לגבי מגדר וגבריות.

מה מוביל גברים לטיפול?

ככל שתפקיד הגברים במקום העבודה, במערכות יחסים ובחברה השתנה באופן חזק יותר ומשקף כיום שוויון, חלק מהגברים מתקשים להסתגל לשינויים חברתיים ועשויים לחוות מתח ותסכול כשהם חווים אתגר בעמדות או התנהגויות מסוימות.

מתח בעבודה, ביחסים משפחתיים או תוצאת המרדף אחר קשרים ואינטימיות רומנטיים עשויים להוביל אדם לבקש טיפול. אתגר אחד בפניו עשויים גברים לעמוד הוא אופן ההתנסות בתסמיני בעיות נפשיות. לדוגמא, אדם החווה דיכאון עשוי להיות כועס ועצבני, וגברים בכלל הוכחו כאנשים שבוכים פחות, אינם נוטים לדבר על רגשותיהם או להביע מחשבות פנימיות הקשורות להתאבדות.

לחץ פוסט טראומטי עשוי אף הוא להוביל לכעס, כמו גם תוקפנות, וגברים הסובלים מ-PTSD  זקוקים לסיוע על מנת להתמודד עם התסמינים באמצעות תרופות או אלכוהול. גברים עשויים להימנע מבקשת עזרה עד שהם מגיעים לנקודת משבר, מחשש שאחרים יתפסו אותם כחלשים, וכתוצאה מכך הטיפול עשוי להיות מסובך.

בעיות נפוצות שדווחו על ידי גברים המבקשים טיפול כוללות:

כעסים.

מתחים העשויים להיות מוצגים עם כאבים גופניים או רגשות גירוי או תסכול.

נושאי עבודה כגון סחבת, הימנעות, כעסים או חבלה בהצלחה.

התמכרות לסמים.

התמכרויות אחרות כגון התמכרות לאינטרנט, להימורים או מין.

נושאי דימוי גוף.

הפרעה דו קוטבית.

דיכאון העשוי להתבטא בחוסר מוטיבציה או תחושת "תקיעות".

בעיות ביחסים.

חלק מהגברים עלולים לחוות פחד ובושה הקשורים למושגים קדומים של תפקידיהם ותחומי אחריותם. לדוגמא, אדם שהצליח לפרנס את משפחתו וכעת אינו מסוגל, עשוי לחוות תחושות תסכול הנובעות מהאמונה לפיה עליו להיות מסוגל לפרנס. מקרה זה עשוי להתעצם במיוחד כשבת זוגו מניבה הכנסה גבוהה יותר.

היות וגברים מותנים בדרך כלל בנורמות חברתיות המונעות מהם להפגין רגשות מסוימים כגון פגיעות רגשית, פחד, רגישות או תלות, הם עלולים לחשוש מפני הבעת רגשות אלו שיגרמו להם להיתפס כפחות גבריים. יחד עם זאת, החזקה ברגשות אלו עלולה להוביל לקשיים רגשיים אחרים, והניסיון לעצור רגשות עשוי להוביל לירידה בבריאות וברווחה.

נורמות תרבותיות

כשבנים גדלים, הם עשויים לחוות לחץ חברתי או משפחתי להיות קשוחים או "גבריים" או לעמוד בהיבט אחר של סטנדרטים תרבותיים לגבי גבריות. הסביבה עשויה לצפות מהם ולעודד אותם להעדיף צעצועים או צבעים מסוימים ולעסוק בפעילויות מסוימות. בנים שמבטאים העדפות שונות או המנסים לעסוק בפעילויות הנחשבות לנשיות, עשויים להיות נושא ללעג. התנהגות זו עשויה להיות קשורה להומופוביה וטרנספוביה.

יחד עם זאת, העדפת ילד את הצבע הסגול על פני הצבע הירוק, או נטייתו להשתתף בשיעורי בלט ולא לשחק כדורגל, אינה מצביעה בהכרח על נטייה מינית או זהות מגדרית. עם המספר ההולך וגדל של הורים ומחנכים המבינים ומקבלים עובדה זו, ילדים עשויים להיות מסוגלים יותר להביע את עצמם באופן מלא מבלי להתייאש. בנוסף, כשנטייה מינית וזהות מגדרית מוכרות יותר ויותר כחלק בלתי ניתן לשינוי של הטבע, הורים עשויים להיות מוכנים יותר לעודד ולתמוך בילדיהם בכל הדרכים.

טיפול לגברים

גברים נוטים לעכב את פנייתם לקבלת טיפול נפשי היות והם עשויים לדאוג לגבי פרטיותם, ולדרוש ביטחון רב יותר שהטיפול לא יפגע בתדמיתם, עמדתם או מעמדם. חלק מהחוקרים הציעו לשנות את תיאור הטיפול על מנת להפוך אותו לאטרקטיבי יותר לגברים, אך מאמינים שכשגברים חווים דיכאון ובעיות בריאות נפשיות אחרות, הם עשויים יותר להשתכנע לבקש עזרה בעת הצורך.

הנטייה של גברים לפנות פחות לקבלת טיפול אינה מאפיינת התנגדות לטיפול. הסטריאוטיפ הנפוץ לפיו "גברים אמיתיים פותרים את בעיותיהם לבד, עלולה להוביל אנשים רבים להסס לפנות לטיפול ולמצוא אותו מביש. טיפול דורש תקשורת פתוחה וכנה של הרגשות, מערכות יחסים ונושאים אישיים אחרים, וגברים נוטים להיות זהירים והגנתיים יותר בדיון בנושאים אלו.

כשמטפלים ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש מנרמלים את חוסר הרצון לחלוק רגשות אישיים, את הנטיות ההגנתיות והתפיסות המוטעות לגבי "התנהגות גברית טיפוסית", גברים בטיפול יכולים להיות מוכנים יותר להתגבר על חששותיהם ולהבין את התוצאות האפשריות של התהליך. מטפלים מצליחים לסייע לגברים לחקור היבטי "התנהגות גברית נורמלית" מהם התעלמה החברה או לעודד אותם ולסייע להם להיות מסוגלים יותר להתמודד עם רגשות וצרכים ולהשיג את מטרותיהם באופן יעיל ובריא.

גברים שחווים מחסומים תקשורתיים או אתגרים אחרים במערכות יחסים אינטימיות, עלולים למצוא תועלת בייעוץ זוגי, בו שני בני הזוג יכולים להביע את תחושותיהם ורגשותיהם, לחקור את הסיבות להתנהגות העלולה להשפיע על היחסים ולדון במטרות.

מחקרים מראים שגברים עשויים להיות בעלי סיכויים טובים יותר להצליח בטיפול כשמקצים להם משימות השגה מציאותיות, כגון שיעורי בית ומטרות התנהגותיות פרטניות. קבוצות טיפוליות יכולות להועיל אף הן, וחלק מהגברים עשויים לגלות שהצטרפות לקבוצת טיפול היא צעד ראשון קל יותר מאשר לחפש ייעוץ אישי או זוגי.

בקבוצה טיפולית, גברים מקבלים תמיכה ועידוד מאנשים אחרים שמזדהים עימם ונתקלו בבעיות דומות. נושאים אותם חווים לעיתים קרובות גברים עשויים להיות מנורמלים בפגישת טיפול קבוצתי, וגברים יכולים למצוא שהם יכולים לקחת בקלות רבה יותר עצה מאנשים שאיתם הם יכולים להזדהות.

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.