אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ריטלין להפרעות קשב וריכוז


אביגיל אגלרוב's picture
תרופה זו מגבירה את יכולת המוח לדכא את עצמו
זוהי התרופה הנחקרת ביותר בעולם, ונראה כי כל מועמד לדוקטורט כותב את עבודת הדוקטורט שלו בפסיכולוגיה על משהו שקשור לריטלין

ריטלין הוא שם מותג לתרופה עשויה ממתילפנידאט, מעורר המשמש לטיפול בהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות, בקרב ילדים ומבוגרים. תרופה זו עשויה לשמש אף לטיפול בתסמיני פגיעה טראומטית במוח, נרקולפסיה ואף תסמונת עייפות כרונית.

רופאים משתמשים בריטלין לטיפול בהפרעות קשב וריכוז כבר למעלה משישים שנים. אך כיום, הזכרת המונח "ריטלין" לבדו, גורם למגוון נרחב של תגובות רגשיות בקרב האוכלוסיה. יש את המצודדים בה וטוענים שהיא התרופה היחידה להפרעות אלו, ויש המתעבים אותה, ורואים בה חלק מתכנית הפעולה של פסיכיאטרים המנסים לסמם ילדים ולהשתלט על העולם (כן, באמת), ולכן הם תוקפים תרופה זו בכל הזדמנות. רוב האנשים פשוט אינם יודעים מה לחשוב.

יעילות הריטלין לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

תרופות ממריצות אלו נמצאות בשימוש כבר למעלה משישים שנים, והן עובדות מצוין. ריטלין ודקסדרין מועילים באופן מתון, או באופן משמעותי, לכ-70-75% מהאנשים שמשתמשים בהם, כפי שעולה מכמות מדהימה של מחקרים שבוצעו על ילדים וריטלין.

זוהי התרופה הנחקרת ביותר בעולם, ונראה כי כל מועמד לדוקטורט כותב את עבודת הדוקטורט שלו בפסיכולוגיה על משהו שקשור לריטלין. ממריצים מסוג ריטלין או אמפטמינים כגון דקסדרין, הם בעלי יתרונות לילדים ומבוגרים עם הפרעות קשב והיפראקטיביות.

תרופה זו מגבירה את יכולת המוח לדכא את עצמו, ומאפשרת לו להתמקד בדבר הנכון בזמן הנכון, ולהיות פחות מוסח ופחות אימפולסיבי. בנוסף, היא משפרת את התיאום המוטורי הגס ואת יכולת השליטה במוטוריקה עדינה. במשך שנים, הופץ ריטלין בקטלוגים פרסומיים שהציגו תמונות כתב יד של ילדים לפני ריטלין. לאחר קבלת עשרה מיליגרם של ריטלין, ילדים אלו חוו שינויים משמעותיים, ורופאים התחילו לכתוב יותר מרשמים לתרופה זו.

אך האם באמת מומלץ לתמוך בשימוש בתרופות ממריצות? לא. עדיף שהמטופלים ינסו טיפולים אחרים תחילה, כגון טיפולים תזונתיים, טיפול בחרדות והכשרת EEG ביופידבק. יחד עם זאת, יש זמן ומקום לשימוש בריטלין, כל עוד שהמשתמשים מבינים את המידע המדויק.

קבלת המרב מריטלין

זוהי תרופה טובה, שהשפיעה ביעילות על מאות ילדים, אך רופאים והורים חייבים להיות זהירים במתן התרופה, היות ולצד היתרונות הרבים, ידוע אף על מספר סיפורי זוועה הקשורים לריטלין, והכוללים התקפים חמורים ביותר בקרב ילדים. לכן יש להשתמש בתרופה בזהירות, להתחיל אותה לאט ובמתינות, ולפקוח עין על התסמינים והשינויים, שכן ריטלין אינו משחק, והוא עלול לגרום לתופעות לוואי רציניות.

המינון משתנה בין המטופלים, ובדרך כלל עומד על עשרים אחוזים, כשהמינון מתחזק או נחלש יותר בהתאם לחומרת התסמינים. לדוגמא, גלולת ריטלין של עשרה מיליגרם בצורה גנרית, יעילה כמו גלולת שמונה מיליגרם, או כמו גלולת 12 מיליגרם.

מתחילים תמיד עם מינון נמוך, בוחנים את ההשפעה, ואז קובעים את המינון המדויק להמשך. ריטלין מתחיל לעבוד לאחר עשרים דקות מרגע נטילת הגלולה, וההשפעה מגיעה לשיא בתוך שעתיים בממוצע, ונמשכת עד ארבע שעות.

חלק מהילדים חווים "נסיגות" כשהשפעת התרופה מתחילה לרדת, ועשויים "לקרוס" ולהיות עצבניים, חרדתיים, דומעים, רגשיים או סוררים. תופעות אלו נמשכות עד חצי שעה, ונוטות להיות גרועות יותר עם מינונים של 15 מיליגרם או יותר.

מיתוסים על ריטלין

קיימים דיווחים רבים אודות ריטלין, שאינם נתמכים על ידי מחקרים, ונחשבים למיתוסים נפוצים. אלו כוללים:

בדרך כלל ניתן להפסיק את הטיפול התרופתי לאחר גיל ההתבגרות. רוב הילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולים עדיין ליהנות מהטיפול גם בשנות העשרה שלהם, ולמעלה ממחצית הילדים עם הפרעות אלו עדיין ממשיכים להיות מטופלים בריטלין עד לבגרות.

יש להתחיל עם חמישה מיליגרם פעמיים ביום, לפני ארוחת הבוקר וארוחת הצהריים. מחקרים מראים כי תרופות להפרעות קשב וריכוז עובדות טוב יותר אם נוטלים אותן עם הארוחות או לאחריהן, כל עוד מקפידים להיות עקביים בזמני הצריכה.

צריכה ממושכת עלולה להוביל להתמכרות לסמים. בעוד שזהו היבט אחד מדאיג של הטיפול, מחקרים מראים, שוב ושוב, כי ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, שמעולם לא טופלו, נמצאו בשיעור גבוה יותר של שימוש בסמים בהשוואה לילדים מטופלים, בין אם בתרופות, ביופידבק או כל שיטה אחרת. לא קיימות ראיות לכך ששימוש בתרופות ממריצות, הוביל להגדלת שיעור השימוש בסמים בקרב בני נוער או מבוגרים. למעשה, ההיפך הוא הנכון.

 

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

מה עם אדרל?

מה עם אדרל?

הערה למאמרך על הריטלין

הפרעת קשב וריכוז היא בעייה רפואית תקלה במערכת הביולוגית -נוירולוגית ולכן הטיפול הוא רפואי -תרופות המאזנות חוסר איזון ובעיקר גורמות להשהייה של הדופאמין בסינפסות (אפשרי ולפעמים רצוי לשלב עם טיפול פסיכולוגי )
בהקשר המינון : בריטלין ובקונצרטה יש חשיבות רבה להתאמת המינון למשקל המטופל נער או מבוגר ששוקל למשל 80 ק"ג זקוק למינון שונה מנער ששוקל למשל 55 ק"ג. התעלמות ממרכיב המשקל עלולה לפגוע באפקטיביות של הטיפול

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.