אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פיברומיאלגיה וטיפולים אלטרנטיביים


אביגיל אגלרוב's picture
בדיקור, המטפל מחדיר מחטים יבשות לעור ולרקמות בסיסיות בנקודות פרטניות.

מדיקור לכירופרקטיקה, עיסוי ומדיטציה, לטיפולים אלטרנטיביים קיים ביקוש רב. זה נכון במיוחד עבור אנשים הסובלים ממחלות הקשורות לכאב כגון פיברומיאלגיה. רפואה אלטרנטיבית, כולל טיפולי צמחים והומיאופתיה, משמשת במקום רפואה קונבנציונאלית. מערכות אלו מבוססות על האמונה לפיה לגוף יש את הכוח לרפא את עצמו באמצעות שיטות רבות, כולל שיטות נפש, גוף ורוח. רפואה משלימה יכולה לשמש בשילוב עם רפואה קונבנציונאלית.

טרם התחלת טיפולים חלופיים או משלימים, יש להתייעץ עם הרופא על מנת לבדוק את המגבלות העשויות לחול באופן אישי. לעיתים, שיטה מקובלת היא למזג רפואה קונבנציונאלית עם טיפולים אלטרנטיביים או תרופות טבעיות, לשם שיפור השינה והפחתת כאבי הפיברומיאלגיה.

דיקור סיני לפיברומיאלגיה

בדיקור, המטפל מחדיר מחטים יבשות לעור ולרקמות בסיסיות בנקודות פרטניות. מחלץ אותן בעדינות או מבצע טיפול התערבות עם המחטים לשחרור אנדורפינים לזרם הדם. האנדורפינים הם האופי ואידים הטבעיים של הגוף. בנוסף, מטפלים בדיקור משחררים אנרגיות חסומות על מנת לשחזר את זרימת האנרגיה לאורך המרידיאנים, שהם ערוצי אנרגיה ספציפיים.

מחקרים מוכיחים כי דיקור עשוי לשנות את הכימיה של המוח, באמצעות שינוי שחרור הנוירוטרנסמיטורים המעוררים או מדכאים דחפים עצביים במוח, המעבירים מידע אודות גירויים חיצוניים ותחושות כגון כאב.

בדרך זו, סובלנות הכאב של המטופל מוגברת. טיפול בדיקור עשוי להימשך שבועות על מנת לסייע בהקלת כאב כרוני. מחקר קטן שנערך לאחרונה מצא הפחתה בכאב ועלייה באיכות החיים של מטופלי פיברומיאלגיה שעברו טיפול בדיקור.

טיפול כירופרקטי לפיברומיאלגיה

זוהי חלופה נפוצה ביותר לטיפול בכאבי פיברומיאלגיה. אנשים משתמשים בשיטה זו לטיפול בכאב של נקודות לחץ, כאבי גב, צוואר, כתף, ראש, וכאב מפציעות שריר ושלד. טיפול כירופרקטי יעיל לפיברומיאלגיה באמצעות הפחתת רמות הכאב והגדלת הטווחים בצוואר הרחם והגב התחתון במהלך תנועה.

טיפול זה מבוסס על העיקרון לפיו הגוף הוא אורגניזם ריפוי עצמי. כדי להפחית את הכאב ולהגביר את הריפוי, המטפל משתמש בהתאמות השדרה, מתוך מטרה להגדיל את הניידות בין חוליות עמוד השדרה, שהפכו למוגבלות ונעולות או סטו מעט ממיקומן הטבעי.

כירופרקטורים מבצעים טיפולים ידניים, עם לחץ עדין או מתיחה, תנועות עדינות מרובות על אזור אחד, או דחיפות פרטניות במהירות גבוהה. הטיפול מסייע להשבת העצמות למיקומן הנכון או לשפר תנועה. תשואה זו מקלה על הכאב ומסייעת לבריאות המטופל.

עיסוי להקלת כאבי פיברומיאלגיה

מספר שיטות עיסוי מקלות את הכאבים, וכוללות:

עיסוי שוודי. בשיטה זו, המטפל משתמש במערכת תנועות ארוכות של עיסוי ושיטות חיכוך, על השכבות השטחיות יותר של השרירים. העיסוי משולב עם תנועות אקטיביות ופסיביות של המפרקים. שמן עיסוי משמש בדרך כלל להקלת העיסוי ובכך מגביר את זרימת הדם. המטפל מפעיל לחץ על ומשפשף את השרירים בכיוון בו זרימת הדם עוברת אל הלב.

עיסוי רקמות עמוקות. המטפל משתמש בלחץ גדול יותר מזה המופעל בעיסוי שוודי, וחודר אל השכבות העמוקות של השרירים. באמצעות סדרת תנועות איטיות ולחץ ישיר, המטפל משחרר דפוסים כרוניים של מתח שרירים. לעיתים משתמשים המטפלים במרפקים או באגודלים על מנת להגיע אל האזורים העמוקים ביותר של השרירים לשם הפחתת המתח.

עיסוי עצבי. משלב את העקרונות הבסיסיים של טיפולים עתיקים מהמזרח, כגון דיקור, שיאצו וטיפול רקמות עמוקות. המטרה היא להפחית כאבי שרירים ורקמות.

שיטות העיסוי השונות נחשבות לטיפול משלים המדורג גבוה ביותר על ידי אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה. מחקר קטן הוכיח כי עיסוי מסייע בהפחתת הכאב, מרומם את מצב הרוח, מפחית את הצורך בתרופות נגד כאבים ומשפר את איכות החיים של חולי פיברומיאלגיה.

ביופידבק להקלת פיברומיאלגיה

שיטה זו מומלצת לעיתים קרובות. זוהי טכניקת הרפיית גוף ונפש המשתמשת באלקטרוניקה כדי למדוד את התגובות הקשורות במתח בגוף. הרעיון מאחורי שיטה זו היא שאנשים יכולים להשתמש במידע על התהליכים הפנימיים של גופם וללמוד לשלוט בהם.

בטיפול ביופידבק, המטופל מחובר למכונה המודיעה לו ולמטפל כשהגוף רגוע. חיישנים מזהים מתח שרירים, קצב לב, דפוס נשימה, כמות זיעה מופקת או טמפרטורת גוף. כל אחד מהיבטים אלו, או כולם, מעניקים למטפל המיומן את המידע אם המטופל לומד להירגע.

המכשירים משדרים אותות בהם המטופל אינו מסוגל להבחין בדרך אחרת. כתוצאה מכך, הוא יכול להשתמש בתגובה חזותית או שמיעתית על מנת ללמוד כיצד לשלוט בתפקודי גוף מסוימים. המטרה הסופית של הטיפול היא להשתמש במיומנות זו מחוץ לקליניקת המטפל, כשאדם עומד בפני לחצים אמיתיים.

בכאבי פיברומיאלגיה, אדם יודע ש"הלחץ האמיתי" הוא הכאב עצמו. יחד עם זאת, גורמי לחץ יומיומיים אחרים עשויים לתרום להתלקחות הכאבים. לכן יש ללמוד כיצד להגיב באופן בריא לגורמי הלחץ הכרוני.

ביופידבק אלקטרוני מסייע לשליטה בקצב הלב, לחץ דם, דפוסי נשימה, ומתח שרירים, כפוטנציאל להפחתת הכאב. במספר מחקרים שבוצעו לאחרונה, שיטה זו הוכה כמסייעת לשיפור נקודות לחץ ותפקוד חולי פיברומיאלגיה.

רפואת צמחים. תרופות צמחיות שימשו במשך דורות. ניתן לשלב אותם בתה או מרק או לצרוך אותן בצורות אחרות. חלק מהמטופלים מצאו שיפור בשינה או הגברת האנרגיה עם תוספים צמחיים.

מדיטציה. בשיטה זו, אדם מאפשר למחשבותיו לקחת הפסקה משגרת היום ולהעניק תמיכה לממד הרוחני של החיים. במהלך המדיטציה, הגוף עובר ממצב "הילחם או ברח" למצב רוח רגוע ושליו יותר. מחקרים מוכיחים כי מדיטציה מייצרת גלי מוח העולים בקנה אחד עם שלווה ואושר. זהו מזון לנשמה, וסיפוק רעב רוחני פנימי המסייע לאדם לפתח את היכולת להבחין בכל תחומי החיים ללא הפרעה.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

ניסיתי את כל השיטות האלה

חוץ ממריחואנה, רפואית ולא רפואית, כלום לא עזר לי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.