אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהזדקנות לזיהום – התקדמות המדע בהסברי מחלות


אביגיל אגלרוב's picture
זיהום אוויר
המדע צועד על הבנת סיבות השורש למחלה והתקדם מעבר להסברי מחלות עקב הזדקנות, אשמת גנים והגיע לזיהוי יחסי סגנון חיים וסמנים ביולוגיים.

 

לפני דור אחד בלבד, הסברה הייתה שמחלות לב ומחלות כרוניות אחרות כמו דמנציה הן תוצאה בלתי נמנעת של הזדקנות. לעומת זאת, מאז שנת 1960, ידוע כי אחוז קטן בלבד של מחלות כרוניות, מוסבר בשל מוצא גנטי. רוב המחלות הכרוניות נקבעות באמצעות בחירות בסגנון חיים.

בין אם מדובר בעישון, ישיבה ממושכת, אכילת מזונות מטוגנים ומעובדים, שינה ירודה והשמנת יתר, גורמים המאיצים מחלות כרוניות אפילו בקרב בעלי גנים חיוביים. למעשה, הסיכון להתקף לב נמוך יותר ב-75% בקרב אנשים שינקטו באמצעים פשוטים וזולים על בסיס יומי, כדי לשמור על בריאותם.

ההבנות החדשות

מאז שהושק המחקר Framingham Heart Study בשנת 1948, נקבעו גורמי סיכון למחלות כרוניות והיוו את הבמה למסעות פרסום בנושא בריאות הציבור. רופאים מעריכים לחץ דם גבוה, רמות סוכר בדם, כולסטרול גבוה, עישון והיסטוריה משפחתית של מחלה מוקדמת. יחד עם זאת, רק כמחצית מהחולים הסובלים מהתקף לב ושבץ מזוהים עם מדדים אלו.

התקדמות נוספת בעשור האחרון הרחיבה את החיפוש לסמני סיכון כולל שומנים בדם, סמנים דלקתיים כמו רגישות גבוהה לחלבון C, חילוף חומרים כמו רמות הומוציסטאין, והיבטי גנטיקה כגון מצב MTHFR ואפוליפופרוטאין E.

למרות זאת, החיפוש אחר מדידות סמנים חדשים בגוף מנבא שהמחלות ימשיכו, והחיפוש אחר הבנת מקורות המחלה מתמקד כיום מחוץ לגוף. דוחות מדעיים שפורסמו בשנים האחרונות קובעים שזיהום אוויר קשור למחלות ומוות.

השפעת הזיהום הסביבתי

אין ספק לגבי חשיבות אוויר נקי המוכר כנושא משמעותי במונחי עישון, אך הנתונים האחרונים הוכיחו שמעבר לעישון, זיהום אוויר הוא דאגה עיקרית בהתבסס על נתוני ערים עם יותר זיהום אוויר בהם נמצאו שיעורי תמותה גבוהים יותר בהשוואה לערים עם פחות זיהום. אוויר מזוהם קשור באופן משמעותי לאירועי מחלות לב, וזיהום אוויר עלול לגרום לדלקת ונזק לעורקים.

אחת הדוגמאות המשמעותיות יותר לחשיבות איכות אוויר בייזום מחלה התרחש במהלך המשחקים האולימפיים בבייג'ינג בשנת 2008. מפעלים נסגרו להגבלת זיהום אוויר לפני ובמהלך האירוע הספורטיבי. שיעורי מחלות לב צנחו וסמנים דלקתיים ירדו במהלך האולימפיאדה וטיפסו חזרה לשיעורים "נורמאליים", כאשר המפעלים נפתחו מחדש.

חשיבות המודעות לאיכות הסביבה

באמצע ספטמבר 2015 פורסם דיווח נוסף על זיהום אוויר המצביע על העובדה לפיה למעלה משלושה מיליון מקרי מוות בשנה, קשורים לאוויר מלוכלך. מזהמים מתנועה, ייצור חשמל וחקלאות, גידול משמעותי של בעלי חיים הם הגורמים המשמעותיים ביותר. מדינות אסיה, כולל הודו וסין סובלות מהבעיות הקשות ביותר. התחזיות קובעות כי עד שנת 2050 מספר מקרי המוות הקשורים לזיהום אוויר יוכפל ליותר משישה מיליון בשנה.

המדע צועד על הבנת סיבות השורש למחלה והתקדם מעבר להסברי מחלות עקב הזדקנות, אשמת גנים והגיע לזיהוי יחסי סגנון חיים וסמנים ביולוגיים. כיום איכות המים, טוהר המזון והחשיפה לתדרים אלקטרומגנטיים עשויים להיות קשורים עם בריאות ומחלות. מודעות לסביבה מקבלת חשיבות חיונית, ובמידת האפשר, יש לחבק את הטבע עם הקפדה על אוויר נקי כמרשם לבריאות הנפש והגוף.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

פנאטיות

כמו עם הטבעונות - מדובר בטרנד.
נכון שחשוב לדאוג לסביבה ולהתחשב בה.
אבל מפה ועד להארכת תוחלת החיים? לא נסחפתם?

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.