אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אגודת הסופרים העברים מגנה את גינטר גראס: "גראס מבקש לטהר את טהראן"


גינטר גראס

אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל גינתה בחריפות את התבטאותו של זוכה פרס נובל, הסופר גינטר גראס. אגודת הסופרים תפנה באיגרת מיוחדת לאיגוד הסופרים הבינלאומי פא"ן ותקרא לאיגוד להתנער בפומבי מדבריו של גראס ולהתנער מכל גילוי של דה לגיטימציה נגד מדינת ישראל ונגד העם היהודי.

בגילוי הדעת של הוועד המנהל של אגודת הסופרים העברים, נאמר: "מעולם לא שמענו את גינטר גראס יוצא כאיש רוח וכשוחר שלום נגד נאומיו של אחמדינג'אד. גראס בחר שלא לצאת נגד מסעו של מנהיג איראן להכחשת השואה הנוראה -  ומעולם לא שמענו את הסופר הגרמני מתנער מהצהרות ההשמדה של ההנהגה  בטהראן ומהבטחותיהם הפומביות להשמדת מדינת ישראל.

הסופר הגרמני אינו מטה כתף למאמצי מדינות העולם לעצור את הצנטריפוגות באיראן, לבלום את כוונות ההשמדה של איראן. במקום זאת בחר גראס  לטהר את טהראן. לפנינו איש רוח, שלא עשה די לכפר על פשעיו כאיש אס אס בצבא ההשמדה הנאצי. עוד בטרם נמחו עקבות צלב הקרס מבגדיו, רתם גראס עצמו למסע צלב נגד מדינת ישראל".

 הרצל חקק יושב ראש אגודת הסופרים העברים רואה בדברים של הסופר הגרמני קשר ישיר למסורת של אנטישמיות אירופית בקרב חוגים רבים וחושש מהסתה שתלבֶּה שוב פגיעה ביהודים ברחבי אירופה  ואיומים נגד מדינת ישראל: "גראס אמן המלים הפך לאמן 'מכבסת המלים': את המותקפים ואת קרבנות כוונות ההשמדה הפך גראס לפושעים  - ואת המאיימים וחורשי המזימות הציג כשוחרי שלום. יכבס נא גראס את בגדיו ואת עברו, יכה על חטא על הימים, ששירת בצבא ההשמדה הנאצי, כי דבריו הנוראים מטילים צל כבד על כל כתביו".

ועד אגודת הסופרים פנה בקריאה מיוחדת: "אנו פונים לאיגוד הסופרים הבינלאומי פא'ן ולכל סופרי העולם – וכמובן גם לסופרים בישראל -  לגנות את גינטר גראס. ראוי היה, שוועדת פרס הנובל בשטוקהולם תשמיע דברה, לבל יעיבו דברי גראס על הרוח הטובה של פרס נובל. הפרס לספרות אינו מעניק חסינות למקבליו. דברי ההסתה של גראס  ראויים להוקעה ולגינוי חריפים.  דווקא משום מעמדו הבינלאומי ומעמדו הספרותי אנו קוראים לגינטר גראס לחזור בו – ומודה ועוזב -  אולי עוד יזכה למחילה"

באדיבות נירה תובל, דוברת אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל

שם מחבר: 
אגודת הסופרים

Comments

תודה על השמעת קול שפוי.הגיע הזמן לבדק בית בקרב הסופרים הישראלים

סוף סוף תגובה אמיתית.נמאס לשמוע את הסופרים הישראלים שהכשירו את הקרקע לשירו של גראס.הגיע הזמן שקולם של השפויים ישמע.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.