אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

להאיר את השמים (סרט)


מירב גולן's picture
להאיר את השמים (סרט)

להאיר את השמים, בימאי: קים מורדאונט, לאוס, 2013, 96 דקות

הסרט עטור הפרסים, הוקרן לראשונה בשנת 2013, בוים על ידי קים מורדאונט, יליד אוסטרליה אך חי ועובד בלאוס, וייטנאם, תאילנד. מורדאונט הוא בימאי סרטים דוקומנטריים ו"להאיר את השמים", הוא סרטו העלילתי הראשון. באנגלית, שמו של הסרט: The Rocket

הסרט מתחיל עם לידת תאומים של אישה בשם מאלי, ואם בעלה מלווה אותה. לפי המסורת בכפרים בלאוס, כשנולדים תאומים אחד מהם נולד מבורך השני מקולל. אחד התאומים מת עם לידתו, וחמותה של מאלי מבקשת להמית את התאום הנותר, כיוון שהוא מקולל. מאלי מבקשת ממנה לא לספר לאף אחד שהרך הנולד הוא תאום, גם לא לבעלה, וקוראת לו בשם האלו.

הסרט ממשיך לאחר שבע שנים, בנקודה שבה השלטון המקומי רוצה לבנות חלק נוסף בסכר הגדול ולכן על התושבים בכפר לפנות אותו ולעבור למשכנם החדש והמודרני. המשפחה עוזבת ולוקחת איתה פירות עץ המנגו, כי מאלי מתעקשת להפריח את המקום החדש בעצי מנגו חדשים, כדי שירגישו בבית. אולם בדרך, האם נהרגה מפגיעה של סירה ששימשה למשא והסבתא מאשימה את האלו במזל הרע שלוקח איתו לכל מקום. מאותו רגע היא מביטה עליו במבט מאשים בקללה ובמזל הרע שילווה את המשפחה. המשפחה מגיעה למחוז חפצה, אך השלטון מכריז כי עדיין לא סיימו לבנות את המבנים המודרניים, לכן עליהם לשכון במבנים ארעיים. שם, מכיר האלו את קיה ודודה, פרפל, חצי מטורף בעיני הכפריים. דוד פרפל מעריץ מושבע של ג'יימס בראון, מתלבש כמוהו באחד מלהיטיו בחליפה סגולה וחובש פאה זהה לשיערו של הזמר הנערץ עליו. הוא שתיין ונראה שסובל מהלם קרב בעקבות השתתפותו במלחמות מול האמריקנים. טירופו והידע שצבר במלחמה יוביל בסופו של דבר לגאולת המשפחה. מאותו הרגע בו המשפחה עוזבת את הכפר ופוגשת את קיה ודודה כמעט כל סצינה מלווה בהופעתה של פצצה, מכל סוג שהוא, הנטועה בקרקע ומאיימת לפגוע בשלווה. הפצצות הללו מהוות ניגוד מושלם לנוף המדהים שנשקף מהמצלמה. המשפחה בתוספת קיה ודודה מגיעה לכפר שבו מתקיימת תחרות שבה מי שמיירט את הרקטה לגובה רב ביותר, כל כך גבוה שלפי האמונה המקומית יביא את הגשם, יזכה בכסף ובאדמה.

האלו, שמואשם בחוסר מזל מחליט לבנות את הרקטה על סמך הידע שצבר דוד פרפל ומאמין שעל ידי זה לא רק שיזכה בכסף, באדמה ובבית אלא יסיר מעליו את השם שדבק בו כחסר מזל.

סיפור הסרט הוא כמו אגדה, מצולם כמו אגדה ועל פניו הוא קיטש מובהק בתוספת שני ממתקים: שני הילדים המדהימים שמשחקים בסרט. זהו סרט כמעט כמו סרט תיירות לכל מי שלא ביקר בלאוס, על נופיה המדהימים והצגת הכפריים וסיפורם. ואכן, זאת עטיפה מדהימה ומבהיקה לסיפור עצוב.

לאוס היא מדינה השוכנת בדרום מזרח אסיה ונשלטת מ-1975 על ידי המפלגה הקומוניסטית, המפלגה היחידה המותרת על פי החוק. לאוס סומנה כמדינה המופצצת ביותר בהיסטוריה של הלוחמה, כשארצות הברית הפציצה את דרך הו צ'י מין בכשני מיליון פצצות. עד סוף המאה העשרים סבלה לאוס מפיגור כלכלי חמור ובמאה העשרים ואחת חל שיפור ניכר ברמת החיים בה (ויקיפדיה). ברוב שטחה של לאוס נותרו עדיין פצצות חיות המאיימות על החיים השלווים במדינה.

הסרט מציג את החיים בצל הפצצות, את חייהם של הילדים במדינה ענייה, את המסורת מול פלישה של צבא מערבי, את המסורת מול המערב בכלל כשהדוד פרפל ה"מטורף" מייצג את הדמות היחידה שמכירה בה בכלל.

גם אם הוא נחשד בקיטש זהו סרט מקסים ומרגש, היחיד שהגיע מלאוס, אף על פי שהבימאי הוא אוסטרלי דווקא, והמוסיקה נפלאה. גם המסר המוחבא נוגע ללב!

תגיות נושא: 

Comments

אגדה הזויה

יש סרטים שלדעתי היוצר שלהם לקח סמים קשים לפני הכתיבה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מירב גולן

.