אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפסיכולוגיה של ההשפלה


אביגיל אגלרוב's picture
ההשלכות הפסיכולוגיות של השפלה

במהלך השפלה, לא ניתן לשחזר בקלות את ההגדרה העצמית, כי במקרה זה, הסמכות להשמיע טענות עצמיות מוצבת כבר בספק.

מבוכה, בושה, אשמה והשפלה מרמזים על קיומן של מערכות ערכים. בעוד שבושה ואשמה הן בעיקר תוצאה של הערכה עצמית, מבוכה והשפלה הם בעיקר תוצאה של הערכה על ידי אחרים, גם אם רק במחשבה או בדמיון.

נקודת הבדל נוספת בין השפלה ומבוכה היא שהשפלה משפיעה באופן עמוק יותר. היא טראומטית ובדרך כלל מושתקת, ואילו מבוכה, כשעובר מספיק זמן נתון, עשויה להיות נושא לאנקדוטה הומוריסטית.

ביסודה, השפלה כרוכה בהשפלת הגאווה והכבוד, לצד אובדן המעמד. השורש הלטיני של 'השפלה' הוא 'humus', שפירושו 'ארץ' או 'עפר'. כל אדם טוען למעמד מסוים, צנוע ככל שיהיה, כגון למשל: "אני מורה נפלא", "אני אימא טובה", או "אני בן זוג אהוב".

כשאדם חווה מבוכה, ההגדרה העצמית שלו מתערערת באופן זמני אך הוא מתאושש בקלות. אבל במהלך השפלה, לא ניתן לשחזר בקלות את ההגדרה העצמית, כי במקרה זה, הסמכות להשמיע טענות עצמיות מוצבת כבר בספק.

אנשים שעוברים תהליך השפלה בדרך כלל נותרים המומים, אילמים וחסרי קול. כשמותחים ביקורת על אנשים, במיוחד על אנשים עם הערכה עצמית נמוכה, יש לדאוג שלא לתקוף את סמכותם העצמית על מנת שלא לערער את יסודות הגדרתם העצמית.

במילים אחרות, השפלה היא כישלון ציבורי הפוגע במעמדו של אדם. כישלונו הפרטי מסתכם בהשפלה ובכאב המימוש העצמי. התקפות משפילות צריכות להתבצע בפרטיות ככל הניתן. דחיית אהבה עשויה להיות מוחצת, אבל אינה משפילה.

מצד שני, תרמית המבוצעת על ידי בן או בת זוג היא משפילה מאוד. הערה משפילה אינה צריכה להיות מלווה בבושה. השפלה היא סטיגמה. אנשים שהושפלו נושאים את סימן השפלתם, חושבים עליה ונזכרים בה. במובן ממשי מאוד, הם הופכים להיות מושא השפלתם.

תביעת כוח, שלילת הקיום והרס המעמד

להשפיל אדם פירושו לתבוע את הכוח עליו באמצעות שלילתו והריסת מעמדו. עד היום, השפלה עדיין נחשבת לצורה נפוצה של ענישה, התעללות ודיכוי. אימת ההשפלה, לעומת זאת, היא הרתעה חזקה נגד פשיעה.

ההיסטוריה פיתחה צורות רבות של עונשים משפילים. השימוש האחרון שנרשם באנגליה היה של עמוד הקלון שהתחיל בשנת 1830, והתגבר בשנת 1872. עמודי קלון ושיתוק קורבנות במצב שאינו נוח ומשפיל, בעוד שאנשים התאספו והתגרו בהתרגשות, הקניטו את הקורבנות והתעללו בהם.

השפלות טקסיות בחברות מסורתיות עשויות לשמש לאכיפת סדר חברתי מסוים, או כדי להדגיש שהקבוצה עדיפה על פני החברים בה. חברות שבטיות רבות מבצעות טקסי חניכה מורכבים שנועדו לנטרל את האיום שמציבים גברים צעירים בכושר. טקסים אלו כוללים לעיתים קרובות ברית מילה כואבת ועקובה מדם, שהיא, כמובן, סמל הסירוס.

בני אדם זקוקים לכבוד, מוסר ואתיקה

בחברות היררכיות, האליטות מפגינות מאמצים רבים כדי להגן ולשמור על הכבוד והמוניטין שלהן. ככל שחברה הופכת להיות שוויונית יותר, השפלה ממוסדת כזו זוכה ליותר תרעומת והתנגדות, אשר עלולים לגרום להתפרצויות אלימות ואפילו למהפכה ממשית. היות והאליטות חיות על כבודן, ומבוססות על אנשים ותרבויות, השפלתן עשויה להיות נוקבת וסמלית במיוחד.

השפלה אינה צריכה לכלול מעשה אלימות או כפייה. אדם יכול בקלות להיות מושפל באמצעים פסיביים יותר, כגון התעלמות, להיות מובן מאליו, או כשמונעים ממנו את זכויותיו. הוא יכול גם להיות מושפל באמצעות דחייה, נטישה, התעללות, או בגידה.

הפילוסוף עמנואל קאנט טען כי מכוח רצונם החופשי, בני אדם הם קצוות עצמם, עם ממד מוסרי המזכה אותם בכבוד ובזכות לקבלת טיפול אתי. השפלת אדם, כלומר, התייחסות אליו בנחיתות, היא שלילת אנושיותו.

פנטסיות הנקמה

כשאדם מושפל, הוא יכול כמעט לחוש את הצטמקות ליבו. במשך חודשים רבים, ולעיתים במשך שנים רבות, אדם עשוי להיות עסוק באובססיית השפלתו וגורמיה האמיתיים, המדומים או המבצעים. הוא עלול להגיב בכעס, ובין היתר לטפח פנטסיות נקמה, סדיזם, עבריינות או טרור.

הוא עשוי גם להפנים את הטראומה, שמובילה לפחד וחרדה, פלאשבקים, סיוטים, נדודי שינה, חשדנות, פרנויה, בידוד חברתי, אדישות, דיכאון ומחשבות אובדניות. השפלה חמורה ניתנת לתפיסה כגורל גרוע ממוות בכך שהיא הורסת את המוניטין של אדם כמו גם את חייו, ואילו מוות הורס את החיים בלבד. מסיבה זו, אסירים שסבלו השפלה חמורה, ניצבים באופן שגרתי על סטטיסטיקת ההתאבדות.

השפלה מטבעה חותרת תחת יכולת הקורבן להתגונן מפני תוקפו. כעס, אלימות, ונקמה הם תגובות יעילות להשפלה, היות ואינן כרוכות בשינוי או תיקון הנזק שכבר נגרם. הקורבן מוצא את הכוח וההערכה העצמית להשלים עם השפלתו, או אם היא מוכחת כקשה מידי, לנטוש את החיים שבנה בתקווה להתחיל מחדש.

במאמר זה, ההתייחסות לאדם מושפל מתוארת כ"קורבן", מתוך כוונה להצביע על מעשה ההשפלה או העבירה הפלילית. יחד עם זאת, לעיתים נדירות בלבד, אם בכל, תגובה מידתית להשפלה היא מוצדקת.

Comments

הקלות הבלתי נסבלת

של אנשים שמרשים לעצמם להגיד כל דבר שעולה בדעתם, מבלי לחשוב על ההשלכות.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.