אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ביי ביי שומן שלאחר לידה


אביגיל אגלרוב's picture
שומן לאחר לידה
וזה לא עוזר כשדוכני העיתונים מלאים במגזינים הנושאים תמונות שער של ידועניות דקות אוחזות בתינוקות שלהן.

לפני שנכנסת להריון, משקל גופך היה כפי הנראה פחות או יותר סביר. אבל אז צברת עוד מספר קילוגרמים, במהלך ההיריון, בזכות החופשה או בתקופת החגים. אכלת קצת יותר והתעמלת קצת פחות, ואז הם הגיעו. פשוט.

עבור נשים רבות, המשקל שנצבר במהלך ההיריון שונה מאוד מעלייה במשקל בתקופות אחרות. בטח, בשבועות הראשונים שלאחר הלידה מתרחשת איזו ירידה משמעותית במשקל, אבל אז הקילוגרמים מצטברים, את עסוקה בטיפול בתינוק, ונראה כי משקל הלידה העודף כבר לא ירד.

וזה לא עוזר כשדוכני העיתונים מלאים במגזינים הנושאים תמונות שער של ידועניות דקות אוחזות בתינוקות שלהן. מבט אחד בבטן השטוחה ובירכיים הדקות שלהן, עשוי לגרום לך לחוש כאילו את שייכת לזן אחר.

דיאטות מהירות מפתות, אבל הדבר אותו עלייך לזכור הוא זה: משקל הלידה משנה את הרכב הגוף, טווח השרירים, הרגלי האכילה, אורח החיים והקשר הרגשי, וכל זאת במסגרת פרק זמן קצר מאוד. תשעה חודשים, אם רוצים לדייק. אם תנסי לשוב למשקל שהיה לך לפני ההיריון מבלי להתייחס להיבטים אלו, תמצאי את עצמך כפי הנראה חווה תנודות משקל שאינן מובילות למטרה הרצויה.

ציפיות מציאותיות

המשימה הראשונה שלך היא בדיקת המציאות. פסיכולוגים מסבירים כי השבת הגוף לצורתו הקודמת אינה משימה קלה כפי שהיא נראית אצל הידוענים. לידוענים יש משאבים מרובים, אנשים שמבשלים את ארוחותיהם, מאמנים אישיים ודברים מהסוג הזה, שלאישה ממוצעת אין.

במחקר שכלל קרוב לחמש מאות נשים לאחר לידה, מדענים באוניברסיטת קורנל מצאו כי ארבעים אחוזים מהנשים שבו למשקלן לפני ההיריון, והאחרות העלו שמונה קילוגרמים נוספים, שאולי אינם נשמעים כמו הרבה, אבל הם מצטברים. וזה מדאיג.

הפתרון לדיאטה לאחר הלידה אינו דיאטה אופנתית או דיאטה מהירה. ראשית, יש לבדוק את המצב. להבין כיצד הגוף והחיים השתנו, ולאחר מכן לקבוע מטרת שיבה ליסודות הירידה במשקל, הכוללות יותר פעילות גופנית, תזונה טובה יותר, פחות קלוריות ריקות וגישה חיובית. יש להגדיר יעד בר השגה להפחית קילוגרם אחד עד שניים בשבוע, אבל לא להתחרפן אם זה לא קורה, במיוחד בהתחלה. מומלץ לדבוק בתזונה בריאה והרגלי התעמלות עקביים בכל מקרה.

גם התינוק ייהנה. מחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן הוכיח כי נשים שמבצעות פעילות גופנית נמרצת, שמתחילה חודש וחצי לאחר הלידה, הן בעלות יכולת טובה יותר להסתגל לשינויי האימהות בהשוואה לנשים שאינן מקפידות על פעילות גופנית. ואין זה פלא. תנועה משפרת את מצב הרוח ואת חילוף החומרים. האימונים מהווים הזדמנות ללמוד על הגוף החדש והחיים החדשים.

משהו שאבד, ומשהו שנצבר

בסדר, זה הזמן להפוך למציאותיים. התבונני על המשקל שצברת במהלך ההיריון, ולמה. כדאי שתביני את הצעדים בהם עלייך לנקוט על מנת להפחית את המשקל שלאחר הלידה. התחילי באמצעות שיבה ליום שבו התינוק נולד.

כפי הנראה היית בטווח המשקל הנורמאלי לפני ההיריון. שרון פלן, פרופסורית לגינקולוגיה ולידה באוניברסיטת ניו מקסיקו באלבוקרקי, מסבירה כי  צבירת כמות סבירה של משקל היריון, בטווח של 12 עד עשרים קילוגרמים, מובילה באופן אוטומטי להפחתת כחמישה עד עשרה קילוגרמים במהלך החודש וחצי הראשונים לאחר הלידה. במהלך הלידה עצמה, תפחיתי את משקל התינוק, מי השפיר והשליה. במהלך החודש וחצי הקרובים, תאבדי את משקל הנוזל הנוסף המגדיל את הרחם והשדיים, ונפח הדם ישתפר בהדרגה.

קיימות מספר סיבות לכך שעלית במשקל לאחר הלידה. ראשית, לגוף קיימת נטייה לאגור שומן, במיוחד בירכיים ובישבן. על מנת  להזין את התינוק במהלך ההיריון ובתקופת ההנקה, נשים נוטות לעלות במשקל באזורים אלו בשל רמות האסטרוגן והפרוגסטרון הגבוהות.

שנית, אם הקלת בתכנית האימונים שלך במהלך ההיריון, כפי הנראה איבדת מסת שריר. אובדן שריר עשוי להוביל לעלייה בשומן מסיבה פשוטה מאוד: שריר הוא רקמה פעילה, ואימוני שרירים שורפים יותר קלוריות בהשוואה לאימונים אחרים.

מבנה הגוף החדש

כמובן שתוספת שומן היא היבט אחד בלבד של מבנה הגוף החדש של אישה לאחר לידה. שרירי הבטן והאגן שלך נמתחו, ואיבדו את גמישותם, ולא ישובו למצבם הקודם ללא עזרה. פליציה גריר, פרופסורית לפיזיולוגית פעילות גופנית באוניברסיטת קליפורניה, מסבירה כי זה יכול לקחת חודשים עד שהשרירים מתהדקים שוב והעור שב למרקם הרגיל שלו.

גנטיקה משמעותית לשיבה למשקל שהיה לפני הלידה. נשים רבות אינן מצליחות לשוב באמת למבנה גופן לפני ההיריון, גם אם איבדו את רוב משקל ההיריון. זה לא הוגן, אבל זו המציאות. לנשים מסוימות בלבד יש רקמה אלסטית השבה מיד חזרה למקומה, ואחרות אינן מצליחות לקבל בחזרה את מבנה גופן הקודם, לא משנה מה הן עושות. זה קשור לגודל התינוק, והמבנה הגנטי של העור.

להשיג מראה גוף טוב יותר

נהדר. החדשות הטובות הן שאת עדיין יכולה לשלוט היטב במצב. שיבה לצורת הגוף שלפני ההיריון כרוכה בבניית שריר ומעקב אחר צריכת המזון. אלו הכללים הבסיסיים לירידה במשקל. תזונה ופעילות גופנית, עם שינוי אחד משמעותי, תינוק שיש להשגיח עליו.

אם את עובדת על תכנית זו, היא תעבוד בשבילך. במחקר שנערך באוגוסט 2004, עקבו מדענים באוניברסיטת קורנל אחר 540 נשים לאחר לידה. הם מצאו כי שלושה היבטים גרמו למשקל העודף ממנו לא הצליחה אישה להיפטר שנה לאחר הלידה: כמות המשקל אותו צברה במהלך ההיריון, תדירות הפעילות הגופנית, וצריכתה התזונתית.

תזונה טובה, שליטה על הקלוריות ופעילות גופנית מובילה להפחתת קילוגרם אחד עד שניים בשבוע. אם את מאבדת הרבה יותר מזה, והרבה יותר מהר, הקילוגרמים העודפים גם ישובו מיד באותה מהירות.

אם עלייך להפחית כמות ניכרת במשקל, הגדירי יעד סביר של הפחתת עשרה אחוזים מהמשקל הנוכחי שלך. ראול ארטל, פרופסור וראש מחלקת מיילדות, גינקולוגיה ובריאות האישה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת סנט לואיס, מסביר כי יותר מזה עלול להיות לא מציאותי עבור נשים מסוימות.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

עם קצת כוח רצון ומשמעת

אין סיבה לצבור את השומנים לאחר הלידה.
המפתח הוא פעילות גופנית קבועה ואכילה נכונה ובריאה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.