אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עשרת המיתוסים לגבי טיפולים פסיכולוגיים, שפשוט אינם נכונים


אביגיל אגלרוב's picture
טיפול פסיכולוגי
יש אנשים שמגיעים לשלושה מפגשים, ואחרים מגיעים לשלוש שנים, אך דבר אחד בטוח: המטופל קובע את אורך הטיפול, ולא המטפל.

מיתוסים נפוצים רבים הקשורים לטיפולים פסיכולוגיים, עוצרים אנשים מקבלת טיפול. מאמר זה מפרט את עשרת המיתוסים הנפוצים ביותר לגבי טיפולים פסיכולוגיים לזוגות וליחידים, ואת האמת.

"אני צריך להתמודד לבד עם הבעיות שלי"

תחשוב על מה שקורה כשאתה חולה. אתה מתחיל לחוש את המחלה מתקרבת, ואתה מבצע את הבחירה אם לקבל טיפול רפואי או לחכות שהמחלה תתפתח ואולי תחלוף באופן טבעי. לעיתים זה עובד ולעיתים המחלה הופכת להיות מתישה, ובמקרים קיצוניים, ניוונית.

לבריאות הנפש יש את אותו הדפוס. למרבה הצער, אם תמתין עם הטיפול בבעיה, לא ניתן יהיה לעשות הרבה על מנת להציל את המצב, במיוחד אם ההמתנה ארוכה מידי. לכן מומלץ ללכת לטיפול פסיכולוגי לפני שהבעיה תחמיר. ויש לזכור, זיהוי מוקדם של הבעיה מוביל לטיפול קצר יותר, שכן קל בהרבה לטפל בבעיה בשלבי התחלתה.

"למה ללכת לטיפול כשאני יכול פשוט לקחת תרופות?"

תרופות נוגדות דיכאון ותרופות נוגדות חרדה מועילים מאוד בהתמודדות עם רגשות. בתפיסתם, טיפולים תרופתיים וטיפולים בדיבור עובדים בשילוב. הרעיון הוא שהתרופות מקלות את הבעיה המיידית, והטיפול הפסיכולוגי מסייע לטווח הארוך.

כך יכולים אנשים להפסיק בסופו של דבר את התלות בתרופות להשגת הרווחה הרגשית. למרבה הצער, אנשים איבדו את הבנת האופן בו טיפולים משולבים אלו מסייעים זה לזה, ובמקום להסתמך על יעילות טיפולים פסיכולוגיים, הם מבקשים לקבל תיקון מהיר לדאגותיהם, מבלי לטפל בשורש הבעיה. מצב זה הוביל למכירה מוגברת של תרופות פסיכיאטריות, ואנשים עם בעיות נפשיות שאינן פתורות. לכן מומלץ להשתמש בטיפול בדיבור ובטיפול תרופתי במקביל, או כתחליף לטיפול הוליסטי.

טיפול הוא כמו קשר עם החבר הכי טוב, רק בתשלום. אז למה לשלם?

חברים נלהבים, סימפטיים ואכפת להם באמת מחבריהם הקרובים. אבל העובדה שהם קרובים מידי לנושא עשויה להעיב על שיקול דעתם. לעיתים קרובות, יש לחברים מניעים ודעות שיכולות להשפיע על קבלת החלטות מצערות.

מטפלים, מצד שני, עברו שנים של אימונים, מומחיות וניסיון. גם להם אכפת מהמטופלים, אבל הם יכולים להציע הרבה יותר ממה שחבר יכול להציע, ללא משוא פנים. בנוסף, קל הרבה יותר לספר למישהו את הסודות העמוקים האפלים ביותר, כשיש הסכם סודיות חתום.

רק אנשים משוגעים צריכים טיפול. רוב האנשים המקבלים טיפול פסיכולוגי הם אנשים רגילים עם בעיות טיפוסיות, כגון אובדן אדם אהוב, פרידה, או בעיות ביחסים. רוב האנשים עוברים זמנים קשים, וטיפול מסייע להם לקבל תובנות טובות יותר לגבי בעיותיהם.

רק זוגות על סף פרידה צריכים טיפול. יש זוגות שמעדיפים לבדוק את מערכת היחסים שלהם כדי להבטיח שהזוגיות שלהם עובדת כמו שצריך. למעשה, הזוגות המאושרים ביותר נכנסים ויוצאים מפגישות טיפוליות כל הזמן. העבודה המרובה המתבצעת בטיפול היא אמצעי מניעה המסייע לאנשים לעבוד יחד ביעילות ובהצלחה לטווח הארוך. הטיפול מחזק בני זוג שכרגע נמצאים במקום טוב, ומקווים להישאר כך באמצעות טיפול בבעיות קטנות שיש להן פוטנציאל לגדול, אם לא יטופלו.

ברגע שהתחלת טיפול, אתה ממשיך אותו לכל החיים. יש אנשים שמגיעים לשלושה מפגשים, ואחרים מגיעים לשלוש שנים, אך דבר אחד בטוח: המטופל קובע את אורך הטיפול, ולא המטפל. יש אנשים שבוחרים להישאר בטיפול לטווח הארוך מפני שהוא גורם להם להרגיש טוב כשהם מבצעים שינויים חיוביים בחייהם. יש לזכור כי טיפול הוא בחירה המאפשרת לאדם להבין טוב יותר את עצמו.

טיפול זוגי רק יחמיר את מערכת היחסים. כשבני זוג מבקשים טיפול, המטפל רואה שתי תוצאות אפשריות עבורם: להישאר ביחד או להיפרד כידידים. אך המטופלים הם אלו שמקבלים את ההחלטה. אם שני בני הזוג מעוניינים לשפר את מערכת היחסים שלהם, ולאחר מכן המטרה הסופית ברורה, העבודה שנעשתה בטיפול תסייע להקלת חלק מהבעיות הנוכחיות עימן הם מתמודדים. זה המקום שבו הם יכולים לבטא נושאים מורכבים במרחב בטוח, ובכל פעם בה הם מוכנים לטפל בכל הנושאים, הידועים או שאינם ידועים, הם מתמודדים עם המצב.

בטיפול זוגי, המטפל נמצא בצד של בן הזוג שמתנהג כמו קורבן. זוהי טעות נפוצה שאינה נכונה לחלוטין. כל מטפל מבין ששום דבר אינו מתרחש בחלל ריק, וכל אחד מבני הזוג ממלא תפקיד שווה בכל נושא. לכן, כשאדם אחד מאשים את השני, המטפל, ביחד עם בני הזוג, מבצעים את המיטב כדי לסייע לשני בני הזוג לראות כיצד הם תורמים לבעיה ולהכיר בכך שאין צד אחד אשם באופן בלעדי.

טיפול גורם לתחושת בושה ואשמה. התקשורת מציגה מטפלים פסיכולוגיים כאינטנסיביים ושתלטנים, המאשימים את מטופליהם בצרותיהם. אבל זה פשוט לא נכון בחיים האמיתיים. מטפלים הם אנשים רחומים ומבינים המעצימים את המטופלים להחליט בעצמם ובקצב שלהם כיצד ייראו חייהם.

נבירה בעבר לא תועיל. התייחסות לנושאים מורכבים בעבר עשויה להיות קשה כמובן. אבל כך ניתן להתבונן על האירועים באופן שונה ועם הבנה טובה יותר, עד שבסופו של דבר מקבל המטופל תובנה לגבי הסיבה שגרמה לו לקבל החלטות שגויות כיום, המבוססות על אירועי העבר.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

העשרה

ניתן לקרוא כמאמר העשרה משלים את
Top 10 Myths of Mental Illness
מאת
John M. Grohol, Psy.D.

http://psychcentral.com/blog/archives/2008/06/13/10-myths-of-mental-illness/

אביגיל אגלרוב's picture

הרשת מפוצצת

במיתוסים, מדריכים וטיפים פסיכולוגיים. החכמה היא למצוא את הניצוץ.

יש טקסט אחר

תודה

על הניצוצות

בעיה קטנה - למטפל יש אינטרס שהטיפול יתארך, כי הוא מרוויח

רק טיפול שמוקצב מראש למספר פגישות, אכן הוגן ולטובת המטופל (רק הקוגנטיבי; לא הפסיכודינאמי).

כך שעד שהטיפול לא יהיה כזה, הוא בהכרח לא מועיל למטופל, כמו שהוא מועיל למטפל.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.