אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כיצד לשפר את הזיכרון


אביגיל אגלרוב's picture
שיפור תפקודי המוח
זיכרון, כמו כוח שרירים, מחייב להשתמש בו כדי למנוע את שחיקתו.

זיכרון יציב תלוי בבריאות וחיוניות המוח. בין אם אתה סטודנט הלומד לבחינות הגמר, עובד מקצועי המעוניין לעשות כל מה שאפשר כדי לשמור על חדות נפשית, או מבוגר המבקש לשמר ולשפר את תפקודיו השכליים הדועכים עם הגיל, קיימים דברים רבים שאתה יכול לעשות כדי לשפר את הזיכרון והביצועים הנפשיים.

אומרים שלא ניתן ללמד כלב זקן טריקים חדשים, אבל כשזה מגיע למוח, מדענים גילו כי פתגם ישן זה פשוט אינו נכון. למוח האנושי יש יכולת מדהימה להתאים את עצמו מחדש ולהשתנות, גם בגיל מבוגר. עם הגירוי הנכון, המוח יכול ליצור מסלולים עצביים חדשים, לשנות קשרים קיימים ולהגיב בהתאם באופנים משתנים.

היכולת המדהימה של המוח לעצב את עצמו מחדש נכונה גם כאשר מדובר בלמידה וזיכרון. ניתן להגביר את היכולות הקוגנטיביות, לשפר את היכולת ללמוד מידע חדש, ולשפר את הזיכרון.

פעילות גופנית לגוף ולמוח

בדיוק כפי שספורטאי מסתמך על שינה ותזונה בריאה להשגת הביצועים הטובים ביותר, היכולת לזכור משתפרת כשמטפחים את המוח עם תזונה בריאה והרגלי חיים בריאים. טיפוח הגוף משפר את היכולת לעבד ולזכור מידע.

פעילות גופנית מגבירה את זרימת החמצן למוח ומפחיתה את הסיכון לאובדן זיכרון, הפרעות כגון סוכרת ומחלות לב וכלי דם. היא משפרת גם את השפעת החומרים הכימיים במוח המסייעים להגנה על התאים.

יחסים בריאים משפרים את הזיכרון

בני אדם הם יצורים חברתיים מאוד. הם אינם מסוגלים לשרוד, שלא לדבר של שגשוג, בבידוד. יחסים מעוררים את המוח, ומגע עם אחרים הוא הסוג הטוב ביותר של פעילות גופנית למוח. מחקרים מוכיחים כי יחסים משמעותיים ומערכת תמיכה חברתית חזקה חיוניים לא רק לבריאות רגשית, אלא גם לבריאות המוח.

במחקר שנערך לאחרונה באחד מבתי הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד, לדוגמא, מדענים גילו כי אנשים עם חיי החברה הפעילים ביותר, חוו את השיעור האיטי ביותר של ירידה בזיכרון.

שיפור הזיכרון באמצעות שינה. כשאתה מחוסר שינה, המוח אינו פועל במלוא יכולתו. מיומנויות יצירתיות, יכולות פתרון בעיות, וחשיבה ביקורתית נמצאים בסכנה. בין אם אתה לומד, עובד, או מנסה לתמרן בין הדרישות הרבות של החיים, מניעת שינה היא מתכון לאסון. אבל השינה קריטית ללמידה וזיכרון בדרך בסיסית יותר. מחקרים מוכיחים כי שינה הכרחית לגיבוש זיכרון, כשהפעילות המרכזית לשיפור הזיכרון מתרחשת בשלבים העמוקים ביותר של השינה.

צחוק טוב למוח. ידוע שצחוק הוא התרופה הטובה ביותר, והיא נכונה לבריאות המוח ושיפור הזיכרון, כמו גם לבריאות הגוף. בניגוד לתגובות רגשיות, אשר מוגבלות לאזורים מסוימים של המוח, צחוק מפעיל אזורים מרובים בכל רחבי המוח.

הימנעות ממתחים. מתח הוא אחד האויבים הגרועים ביותר של המוח. לטווח הארוך, אם המתח והלחץ ממשיכים והופכים לכרוניים, הם הורסים את תאי המוח ופוגעים בהיפוקמפוס, האזור במוח המעורב ביצירת זיכרונות חדשים והחלפתם בישנים.

תזונה לחיזוק המוח

בדיוק כפי שהגוף זקוק לדלק, כך גם המוח. ידוע שתזונה המבוססת על פירות, ירקות, דגנים מלאים, שומנים בריאים, כגון שמן זית, אגוזים ודגים וחלבונים רזים מספקת יתרונות בריאותיים רבים, אך תזונה כזו משפרת גם את הזיכרון. בריאות המוח מתאפשרת גם באמצעות הימנעות ממזונות מסוימים החשובים להגברת תפקוד המוח והפחתת הסיכון לדמנציה.

אומגה 3

יותר ויותר ראיות מצביעות על העובדה לפיה חומצות שומן אומגה 3 מועילות במיוחד לבריאות המוח. דגים הם מקור עשיר במיוחד של אומגה 3, ובמיוחד דגים שומניים של מים קרים כמו סלמון, טונה, פורל, מקרל, סרדינים והרינג.

בנוסף לחיזוק המוח, אכילת דגים מפחיתה גם את הסיכון לפתח מחלת אלצהיימר. אנשים המקפידים על תזונה צמחונית יכולים לאכול אגוזי מלך, זרעי פשתן טחונים, שמן פשתן, דלעת, גרעיני דלעת, שעועית, תרד, ברוקולי, ופולי סויה.

הגבלת קלוריות ושומן רווי. מחקרים מוכיחים כי תזונה עשירה בשומן רווי, ממקורות כגון בשר אדום, חלב, חמאה, גבינה, שמנת וגלידה, מגבירה את הסיכון לדמנציה ופוגעת בריכוז ובזיכרון. אכילת יותר מידי קלוריות משפיעה מאוחר יותר בחיים גם על הגברת הסיכון לפגיעה קוגנטיבית.

אכילת יותר פירות וירקות. הם מכילים שפע חומרים נוגדי חמצון, המגנים על תאי המוח מפני נזק. פירות וירקות צבעוניים הם מקורות טובים במיוחד לנוגדי חמצון. מומלץ לאכול ירקות בעלי עלים ירוקים כגון תרד, כרוב, ברוקולי, חסה, עלי סלק, ופירות כגון בננות, משמשים, מנגו, מלון ואבטיח.

תה ירוק. מכיל פוליפנולים, חומרים נוגדי חמצון רבי עוצמה המגנים מפני רדיקלים חופשיים העלולים לגרום נזק לתאי המוח. בין היתרונות הרבים האחרים שלו, צריכה קבועה של תה ירוק משפרת את הזיכרון, הערנות הנפשית והאטת הזדקנות המוח.

כמויות מתונות של יין או מיץ ענבים. הקפדה על צריכת האלכוהול היא המפתח, היות והוא הורג תאים במוח. אך צריכה מתונה של כוס אחת ביום לנשים, ושתי כוסות ביום לגברים, משפרת למעשה את הזיכרון והקוגניציה. יין אדום הוא האפשרות הטובה ביותר, היות והוא עשיר ברזבטרול, פלבנואידים שמגבירים את זרימת הדם במוח ומפחיתים את הסיכון לאלצהיימר. שפע רזברטרול נמצא גם במיץ ענבים, מיץ חמוציות, ענבים טריים, פירות יער ובוטנים.

אימון למוח

עד לגיל הבגרות, המוח מפתח מיליוני מסלולים עצביים המסייעים לעיבוד וזכירת מידע במהירות, פתרון בעיות מוכרות, וביצוע משימות מוכרות עם מינימום מאמץ נפשי. אך היצמדות לנתיבים שחוקים אלו, אינה מאפשרת למוח את הגירוי לו הוא זקוק על מנת לשמור על גדילה והתפתחות, לכן יש למצוא שיטות חדשות לגירוי המוח.

זיכרון, כמו כוח שרירים, מחייב להשתמש בו כדי למנוע את שחיקתו. ככל שאדם מפעיל יותר את מוחו, כך הוא מסוגל לעבד ולזכור מידע טוב יותר. תרגילי המוח הטובים ביותר שוברים את השגרה ומאתגרים שימוש ופיתוח מסלולי מוח חדשים.

פעילויות הדורשות שימוש בידיים הן שיטות מצוינות למימוש תפקוד המוח. נגינה, ג'אנגלינג, משחק פינג פונג, עבודת חרס, סריגה, רקמה או פעילויות המממשות את המוח באמצעות תיאום עין ויד מאתגרות את החשיבה המרחבית והיצירתיות.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.