אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שחרור מטראומות


אביגיל אגלרוב's picture
שחרור מטראומה
קצב ועוצמת הריפוי הם בשליטת האדם, ולא בשליטת יועץ או מטפל אחר.

התגברות על טראומות ילדות היא משימה מורכבת. מאמר זה מתאר מהן טראומות, כיצד הן משפיעות על הנפגעים מהן, והסבר על שיטה חדשה יעילה מאוד, פשוטה ובריאה לשחרור מטראומה.

מהי טראומה?

טראומה היא אירוע הממקם סוג מיוחד של כאב ולחץ על המוח. כתוצאה מכך, אדם מחליט שאינו מסוגל להתמודד עם האירוע, היות והוא כואב מידי. במקום זאת, הוא מרגיש שהוא חייב לבודד את האירוע, כך שאף אחד, "בטעות" או באקראי, יזכיר לו את הטראומה, שתהיה כואבת מאוד.

זה יכול להיות בכוונה או שלא במודע, אך אדם שוכח שהאירוע אי פעם קרה, או שהוא משנה את הזיכרון כך שייראה פחות כואב, כולל רקיחת שקר להסברת המצב. זה נעשה לעיתים קרובות באופן שאינו מודע, במידה מסוימת לפחות.

יחד עם זאת, כתוצאה מהליך זה, האדם מפסיק לתפקד בקיבולת מוחית מלאה. הסיבה לכך היא שהחלק האחראי על מנגנון העיבוד במוח, מוקף חומה, נאטם או השתנה בעדינות באופן כלשהו, כך שכבר אינו זמין לשימוש מלא על ידי האדם. זוהי נכות רגשית המתרחשת לכל החיים.

הבנת המרכיבים העדינים של טראומה מפשטת את הנפש והאישיות. זהו סוג נזק מיוחד. האדם מתחיל לחשוב במונחים של שחור או לבן, במיוחד בנוגע לנושאים הקשורים לטראומה. זוהי ירידה ממשית במורכבות המבנים העדינים של המוח.

דוגמא קיצונית לכך היא כאשר אלימות משמשת לשטיפת מוח, המטרה היא להפוך את האדם לסוג עבד חסר דעת שאינו חושב הרבה, ורק מבצע. סוג זה של טראומה נגרם לאנשים מידי יום ומשמש לשליטה על אסירים, למשל, או כדי לייצר זונות לסוחרים וסרסורי אדם.

השפעת טראומות

חיים עם טראומות זהים לנהיגה סביב סלעים גדולים או מהמורות גדולות מידי יום. על פי ההגדרה, לא קיימת אפשרות פשוט לעבור מחסומים אלו, כך שהנפש ולעיתים הגוף עושים כמיטב יכולתם כדי "ללכת סביב". יחד עם זאת, בכך משתנות פונקציות חיוניות רבות והבריאות פוחתת בהתאם.

במילים אחרות, טראומות הן מכשולים בדרך החשיבה, התחושה, התפיסה, הזיכרון ותפקודי מוח אחרים. בנוסף, טראומות רבות משפיעות גם על תפקוד פיסי, כגון מערכת העיכול, שינה, תנועה, לב, תגובה חיסונית והפרעות עצביות. אלו הן חלק מהתופעות העיקריות של טראומות.

טראומות גורמות לאנשים לשקר לעצמם ולאחרים, לחסום במכוון או לשכוח אירועים או תאונות כואבים. זה מגדיר קונפליקטים חמורים במוח אשר עלולים להוביל לבעיות רבות בתפקוד הנפשי והפיסי. טראומות קשות קשורות גם להערכה עצמית נמוכה וחוסר אנרגיה, ועלולות להשפיע באופן משמעותי על האישיות.

חסימת חלק במוח גורם גם לנוירוזות, כמו למשל פחד מפני רובים, אם אדם היה מעורב בתקרית אקדח, או פחד מפני גברים במקרה של אונס. חסימת התודעה עלולה לגרום גם להתנהגויות מוזרות, כפייתיות, פוביות ואפילו התקפי פסיכוטיות ומצבים כגון סכיזופרניה.

בעקיפין, טראומות עלולות לגרום למצבים רבים אחרים, כגון צבירת יותר מידי משקל, או הפחתה משמעותית במשקל, מגבלות פיסיות כגון צליעה, נשימה לקויה, הפרעות לב, הפרעות חיסוניות ומחלות אחרות.

השפעות אחרות כוללות הפחתת חדות הנפש, עצבנות קיצונית במצבים מסוימים, הרגלים רעים כדי למנוע את תחושות הפאניקה והחרדה כגון עישון סיגריות, שימוש בסמים, שימוש באלכוהול, אכילת ציפורניים, הפרעות אכילה, גמגום ותסמינים רבים אחרים.

רוב הזמן, אנשים אינם פונים לקבלת טיפול רפואי לאחר טראומה, אך זהו מצב רציני המצריך בדיקה, שכן הוא נחשב לגורם העיקרי למחלה נפשית וגופנית, בשילוב עם חוסרים תזונתיים, שטראומה היא גורם אחד להם או גורם תורם.

תזונה מצוינת מסייעת להפוך אדם עמיד יותר למצבים רגשיים ומסוגל יותר לעבד את כל סוגי הטראומות, כך שזה יכול ממש להציל חיים במקרה של פציעה חמורה, תאונה או אירוע אחר הקשור לטראומה.

אנשים הסובלים מטראומה

למרבה הצער, רוב האנשים עוברים טראומה במידה מסוימת לפחות. לדוגמא, ילדים רגישים במיוחד, ואפילו מראה קל או תגובה חריפה מצד הורה או מורה עשוי בהחלט לגרום להם לטראומה. גם מבוגרים עשויים להיות מושפעים מטראומה בקלות, במיוחד בנסיבות מסוימות וכשהם פגיעים מסיבה כלשהי.

למעשה, החיים בחברה המודרנית בלבד יכולים לעורר טראומה בקרב אנשים מסוימים, היות וקיים מתח רב ברוב המשפחות ובמצבי עבודה. אלו בדרך כלל אינן טראומות קשות, אבל הן משפיעות על החשיבה וההתנהגות. בדרך זו, תרבויות שלמות נמצאות בטראומה, ועובדה זו מובילה לחוסר הבנה, חישובים מוטעים ואפילו למלחמות המבוססות על טראומה, ולא על מידע אמיתי.

לדוגמא, חלק מהמדינות מלמדות היום בטעות ילדים כי כל אנשי המערב הם "שטניים" או שדים. זהו סוג של טראומה לילדים הן משום שהעובדות מזויפות, והמידע מנחיל כוח רגשי עז. ילדים כאלו יגדלו מלאים בשנאה ופחד, אשר ישפיעו על חשיבתם והתנהגותם לכל החיים, אלא אם כן יוכלו לראות דרך העובדות הכוזבות ולבטל את טראומת החינוך שקיבלו.

שיטות קונבנציונליות לשחרור מטראומה

ניתן להשתחרר מטראומה באמצעות שיטות קונבנציונליות נפוצות:

טיפול רגרסיה באמצעות היפנוזה

זוהי שיטה קוגנטיבית חזקה אחרת. האדם נסוג במצב היפנוזה למקום או לזמן הטראומה. לאחר מכן המטפל שואל שאלות רבות על מנת להעריך את אמיתות האירוע, ומוביל את האדם בחזרה להווה. בהמשך המטפל והמטופל דנים בטראומה ומנסים לרפא אותה באמצעות דיבור או בשיטות אחרות.

טיפול זה יכול להעניק תובנה מהירה ומדויקת, אך אינו מנקה את האירוע. הצעות היפנוטיות חדשות עשויות להיות מושתלות בתהליך זה, אך אלו לא תמיד עובדות ועלולות להחמיר את המצב. כך שהיפנוזה אינה משמשת כשיטה מומלצת לטראומה, אך עשויה להיות מועילה מאוד אם המטפל מיומן ביותר.

ייעוץ. זוהי השיטה העיקרית המשמשת כיום ברוב המדינות כדי לסייע לאנשים שעברו טראומות. ייעוץ ופסיכותרפיה מסייעים לאנשים לשפר מודעות וחשיבה לוגית לגבי הטראומה; להפחית את הכאוס; להעניק סביבה בטוחה בה ניתן לדבר ולחשוב על העבר; לספק תובעות ומידע על החיים; להעמיק לתוך הסיבות והתנאים הסובבים את הטראומה על מנת לסייע בריפוי. למרבה הצער, שיטה זו בדרך כלל אינה מספיקה כדי לפתור טראומות ברמה עמוקה.

חקירה מתמדת. זוהי גישה מקובלת נוספת טובה מאוד, כשהיא מבוצעת בצורה נכונה. המטפל שואל שאלות כדי להעמיק את ההבנה לגבי האירוע או הטראומה, כמו גם את רגשות האדם לגבי ההתרחשות, כולל רצונות, פחדים, עמדות ותכניות לעתיד. היועץ פועל באמצעות שאלות רבות על מנת לגרום לאדם לחשוב על האירוע באופן ברור מאוד ותמציתי, מבלי להסיק מסקנות.

פסיכואנליזה. זוהי שיטת טיפול ישנה יותר וארוכה, אך מתאימה אם אדם יכול להרשות אותה לעצמו מבחינה כלכלית, ויש לו את הזמן הדרוש. השיטה מורכבת ממספר שאלות כגון "מה מזכירה לך המילה אונס?" ושאלות רבות הקשורות לניתוח חלומות והאזנה. זיגמונד פרויד לימד שיטה זו באירופה והפך אותה לפופולארית במיוחד באמריקה, אך כיום לא נעשה בה שימוש רב בעיקר בשל העלות הגבוהה.

ניתוח חלום בשיטה יונגאינית. זוהי שיטה פוטנציאלית רבת עוצמה, אך דורשת מטפל מיומן מאוד שיפקח על תהליך פירוש חלומות.

גישה חדשה לשחרור טראומה

המדע הוכיח שוב ושוב כיצד תזונה מאוזנת היא השיטה החזקה והיעילה ביותר להתמודד עם טראומות. היא שולטת על השפעות הטראומה ובעצם מאפשרת שחרור זיכרונות ואירועים חבויים עמוק.

בנוסף, קצב ועוצמת הריפוי הם בשליטת האדם, ולא בשליטת יועץ או מטפל אחר. גם העלות פחותה בהרבה מייעוץ, והיא משפרת באופן משמעותי את הבריאות, באמצעות הגברת רמת אנרגיית ההסתגלות של הגוף.

ואכן, זהו אחד המפתחות להצלחת השיטה, המאפשרת ומייצרת ריפוי עמוק של המוח והגוף. שיטה זו של שחרור מטראומה ניתנת לשימוש על ידי כל אדם בכל גיל. גם אם הטראומה התרחשה לפני שנים, השיטה תעבוד.

אנשים רבים המשתמשים בשיטה זו מדווחים על תחושת ריפוי ומסוגלים לתפקד מבחינה נפשית ורגשית אפילו טוב יותר מכפי שיכלו לפני התרחשות הטראומה. הסיבה לכך היא שאיזון תזונתי בעצם מקדם בריאות, משפר את תפקוד המוח ומערכת העצבים לרמות שלא היו אפשריות בעבר.

עקרונות השיטה האנרגטית לשחרור מטראומה

העקרונות עליהם נשען איזון תזונתי ידועים בעיקר בקהילות רפואיות ופסיכולוגיות. הן חזקות ויעילות ומבוססות על תיאוריה מודרנית כגון תיאורית המתח, תורת הכאוס והבנה מודרנית יותר ומעט אזוטרית יותר של הגוף והנפש. הן כוללות את הפעולות הבאות:

היכולת לבקר, לעבד מחדש ובאופן ברור טראומות תוך הסתגלות אנרגיה או חיוניות

אנרגיה כללית נמוכה יותר קשורה להיתקעות בטראומות, ולכן הגברת אנרגיית הסתגלות היא המפתח המשמעותי ביותר לריפוי טראומות. זהו תהליך עדין, היות ואנרגית הסתגלות שונה מהאנרגיה הדרושה לביצוע משימות ופעילויות יומיומיות.

אדם יכול לתפקד באופן נורמאלי לחלוטין, אך עדיין לפעול מתוך אנרגיה רגשית נמוכה באופן חמור. אנרגיה מסתגלת היא היכולת להתאים ללחץ בגמישות ולהתגבר עליו ללא בעיות. זהו סוג חיוניות השונה, לדוגמא, מאנרגיה עצבנית שאנשים רבים חושבים בטעות שהיא רמת אנרגיה גבוהה.

רוב האנשים הסובלים מטראומה אינם מרגישים עמוק מספיק, ולכן אינם מסוגלים לעבד טראומות כראוי, או בכלל. הם תקועים מבחינה רגשית מסיבה זו בלבד. רוב האנשים אינם מבינים זאת, עד שהם מפתחים רמה גבוהה מאוד של אנרגיית הסתגלות.

הסרת מתכות רעילות וכימיקלים רעילים ברמות העמוקות ביותר משחררת את המוח והגוף מתחושות שליליות ומחסומים

עודף מתכות רעילות מסוימות ומספר כימיקלים רעילים במערכת העצבים משבשים את התפקוד ויוצרים או מקיימים גם רגשות פרטניים בגוף, תחושות, רעיונות ועמדות. לדוגמא, נחושת קשורה לפחד ורגשנות. ברזל קשור לרגשות זעם וכעס, וכספית קשורה לביישנות ומוזרות. זהו היבט עדין מאוד, אך חשוב לפיזיולוגיה ולביוכימיה האנושית. זהו גם היבט מדהים של מינרלים הנקראים היבטים דמויי אדם של מינרלים.

נראה כי מינרלים מסוימים בעצם נותנים איכויות רגשיות מדויקות יעילות או מזיקות לגוף ולנפש. זה לא בדיוק אותו דבר כמו רעילות, אלא דרך שבה מינרלים מסוימים עלולים לצבוע או לעצב חוויה אנושית.

תכונות אלו של מינרלים יכולות לשמש לטיפולים. לדוגמא, חמצנים מהירים מחדירים יותר מידי ברזל לגוף. מינרל זה קשור לקשיות, קשיחות וחוזק. אנשים רבים מפיקים תועלת מנטילת נחושת, מתכת רכה וגמישה לעומת ברזל. בקבלת מספיק נחושת, האדם, פשוטו כמשמעו, מתרכך, ויכול לשקול אפשרויות, שיטות וגישות חדשות לבעיותיו. מינרלים אחרים המקשיחים אנשים הם ניקל, עופרת וארסן.

מינרלים מסוימים מרחיבים את התודעה, בעוד שאחרים נוטים לכווץ אדם "מכור". אחרים פשוט מזינים בעוד שחלקם מדכאים פעילות אנזים ויתכן שיהיה צורך בהם אם חילוף החומרים פועל יתר על המידה באופנים מסוימים. זהו מדע שלם של טיפול מינרלים המשולב בכל תכניות האיזון התזונתי.

המוח מרפא את עצמו כשהוא מקבל את כל החומרים המזינים הדרושים לו

זהו עיקרון חשוב אך אינו מוכר ביותר ברפואה, בפסיכולוגיה או בפסיכיאטריה, היות ורופאים ופסיכולוגים אינם יודעים כיצד ליצור תכניות תזונה מאוזנות המאפשרות למוח לרפות את עצמו. מדע איזון תזונתי יכול לעזור, תוך שימוש בשיטות פשוטות מאוד אך רבות עוצמה להפחתת הלחץ והכאוס ושיפור האנרגיה ברמות רבות מהתאים ועד לרמה המערכתית.

שינויים פשוטים כגון תזונה בריאה, אורח חיים מאוזן ונינוח, שתייה מספקת של מים, מיקוד ונטילת תוספים, משפרים את האנרגיה ולכן יעילים באופן משמעותי לשיפור תפקוד המוח ושיקומו במידה מספקת לאפשר ריפוי עצמי.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.