אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפרעות ניתוק ותקשורת בקרב ילדים


אביגיל אגלרוב's picture
הפרעות נפשיות בילדים

הפרעת ניתוק היא הקשר העמוק שנוצר בין ילד לבין המטופל העיקרי שלו, המשפיע עמוקות על התפתחותו ועל יכולתו לבטא רגשות ולפתח מערכות יחסים. הורים לילד עם הפרעה זו, משקיעים מאמצים מרובים למציאת השיטות להתחברות עם הילד. יחד עם זאת, עם הכלים הנכונים, השקעת מאמץ ממוקד, סבלנות ואהבה, ניתן לטפל במצב.

הפרעת ניתוק היא הקשר העמוק שנוצר בין ילד לבין המטופל העיקרי שלו, המשפיע עמוקות על התפתחותו ועל יכולתו לבטא רגשות ולפתח מערכות יחסים. הורים לילד עם הפרעה זו, משקיעים מאמצים מרובים למציאת השיטות להתחברות עם הילד. יחד עם זאת, עם הכלים הנכונים, השקעת מאמץ ממוקד, סבלנות ואהבה, ניתן לטפל במצב.

הבנת בעיות תקשורת

ילדים עם הפרעות אלו או עם הפרעות ניתוק מתקשים ביחסים חברתיים ובהתמודדות עם רגשותיהם. התוצאה היא חוסר אמון וערך עצמי, פחד מקרבה, כעס, וצורך להיות בשליטה. ילד עם הפרעת ניתוק מרגיש לבד ולא בטוח.

הפרעת ניתוק היא תוצאת חוויות שליליות ביחסים מוקדמים. אם ילדים צעירים מרגישים נטושים שוב ושוב, מבודדים, חסרי אונים או מוזנחים, הם ילמדו שאינם יכולים לסמוך על אחרים, וכי העולם הוא מקום מסוכן ומפחיד. לעיתים, הנסיבות שגורמות לבעיות ניתוק הן בלתי נמנעות, אבל הילד צעיר מכדי להבין מה קרה ולמה.

סימני ותסמיני הפרעת התקשרות תגובתית

ילדים עם הפרעה זו סבלו מהפרעות משמעותיות בגילאים צעירים, כך שמערכות היחסים העתידיות שלהם נפגעות אף הן. הם מתקשים במגעים חברתיים, ולעיתים קרובות מעוכבים התפתחותית. הפרעה זו נפוצה בקרב ילדים שעברו התעללות, נדדו בין משפחות אומנות, חיו בבתי יתומים, או נלקחו מן המטפל העיקרי שלהם לאחר ביסוס קשר.

הסימנים והתסמינים הנפוצים הם:

סלידה ממגע וחיבה פיסית. ילדים עם הפרעת התקשרות תגובתית נרתעים בדרך כלל כשנוגעים בהם. במקום לייצר רגשות חיוביים, מגע וחיבה נתפסים אצלם כאיום.

שליטה. רוב הילדים עם הפרעה זו משקיעים מאמצעים רבים לשמור על שליטה ולמנוע תחושת חוסר אונים. הם לעיתים קרובות סוררים, מתריסים ווכחניים.

בעיות כעס. העלול להתבטא באופן ישיר, בהתפרצויות זעם או בהתנהגות מניפולטיבית, פסיבית אגרסיבית. ילדים עם הפרעת התקשרות תגובתית עשויים להסתיר את כעסם בפעולות מקובלות מבחינה חברתית, כמו לחבק מישהו חזק מידי.

קושי בהפגנת חיבה אמיתית. לדוגמא, ילדים עם הפרעה זו עשויים להתנהג באופן בלתי הולם בהפגנת חיבה לזרים, תוך הפגנת חיבה מועטת או חוסר חיבה כלל להוריהם.

פיתוח מצפון. ילדים עם הפרעה זו עשויים להתנהג כאילו אין להם מצפון והם אינם מצליחים להפגין אשמה, או חרטה לאחר התנהגות שלילית.

הורות לילד עם הפרעת התקשרות תגובתית

הורות לילד הסובל מהפרעה זו אינה בטוחה ועשויה להיות מתישה, מתסכלת ומעייפת רגשית. קשה להפגין את ההורות הטובה ביותר ללא עידוד של חיבור אוהב עם הילד. לעיתים הורים עשויים לתהות אם מאמציהם שווים את זה, אך עליהם להיות סמוכים ובטוחים שעם הזמן, סבלנות ומאמץ מרוכז, ניתן לטפל בהפרעות ניתוק. המפתח הוא לשמור על רגיעה ולהמשיך את התקשורת עם הילד. זה ילמד אותו שהוא בטוח ויכול לסמוך על הוריו.

ילד עם הפרעת ניתוק חווה מתח רב, כך שהכרחי שהורים יעריכו ויתמודדו עם רמות הלחץ שלהם לפני שהם מנסים לסייע לילדם. עם ערכת כלים נכונים ניתן ללמד הורים מיומנויות רבות ערך להתמודדות עם לחץ ורגשות מכריעים, כך שיוכלו להתמקד בצרכי ילדם.

הטיפים להתמודדות הם:

ציפיות ריאליות. תהליך הסיוע לילד עם הפרעות ניתוק עשוי להיות ארוך. יש להציב את הדגש על צעדים קטנים קדימה ולחגוג כל סימן להצלחה.

הסבלנות חיונית. התהליך אינו יכול להיות מהיר, ועל ההורים לצפות למהמורות בדרך. אבל באמצעות טיפול והתמקדות בשיפורים הקטנים, ניתן ליצור אווירת בטיחות לילד.

טיפוח חוש הומור ושמחה. אלו משמעותיים לטיפול בבעיות התקשורת וממריצים את ההורים אפילו בעיצומה של עבודה קשה. יש למצוא לפחות מספר אנשים או פעילויות המסייעות להורים לצחוק ולהרגיש טוב.

טיפול עצמי והתמודדות עם לחצים. מומלץ להורים להפחית את דרישותיהם מעצמם ולפנות זמן אישי למנוחה, תזונה נכונה והפסקה רגעית מההורות על מנת להירגע ולטעון מצברים, כך שניתן יהיה להעניק תשומת לב לילד.

מציאת תמיכה. מומלץ לסמוך על בני משפחה, חברים, וארגונים קהילתיים, ולבקש סיוע לפני שבאמת זקוקים לו, על מנת להימנע מכניסה למתח המוביל לנקודת שבירה. מומלץ אף להצטרף לקבוצת תמיכה להורים.

חיוביות ותקווה. מומלץ להורים להיות רגישים לעובדה שילדם מתמודד עם רגשות. אם הם חשים ייאוש, הם יקרינו אותו לילד. כשהם מרגישים מדוכדכים, מומלץ לפנות לאחרים למציאת רגיעה.

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.