אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טיפול נפשי לפני טיפול תרופתי


אביגיל אגלרוב's picture
בריאות נפשית
תרופות פסיכיאטריות, כמו כל התרופות, כרוכות בסיכונים אפשריים או תופעות לוואי.

השאלה הנפוצה המעסיקה אנשים הסובלים מבעיות בריאות הנפש היא האם עליהם לצרוך תרופות, לקבל טיפול פסיכותרפיה או לשלב בין השניים. בכל המקרים, מומלץ להתייעץ עם הרופא, על מנת להבין את העמדות השונות לגבי בחירה בסוג הטיפול המתאים ביותר.

תרופות יכולות להיות שימושיות

לדוגמא, עבור אנשים הסובלים מחרדה משתקת, שאינם מסוגלים לצאת מהמיטה בבוקר בגלל דיכאון, תרופות משפרות את המוטיבציה. ועבור אנשים הסובלים ממצב בריאותי נפשי חמור כמו סכיזופרניה, תרופות הכרחיות ליציבות הנפשית או לבטיחות.

לכן, חלק מהאנשים מפיקים תועלת מנטילת תרופות פסיכיאטריות שנקבעות על ידי רופא מוסמך בהתאם למקרה. לדוגמא, מחקר שמומן על ידי המכון הלאומי לבריאות הנפש מצא כי חלק אנשים שקיבלו טיפול תרופתי במעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) מסוג פקסיל, לדיכאון בינוני עד חמור, חוו, בנוסף לשיפור בתסמיני הדיכאון, גם ירידה בנוירוטיות והגברת התפקוד.

תרופות תומכות בתהליך פסיכולוגי. תרופות מסייעות לייצוב המצב הנפשי ומאפשרות למטופל להתקדם בטיפול פסיכותרפיה. לדוגמא, מחקר שפורסם בכתב העת של איגוד הרפואה האמריקאי מראה כי טיפול התנהגותי קוגניטיבי, בשילוב עם תרופות ממוקדות, מוביל לשיפור משמעותי בתסמיני קשר וריכוז במבוגרים. כמובן שתוצאה נפוצה של פסיכותרפיה מוצלחת היא הפחתת או ביטול הצורך בתרופות פסיכיאטריות.

תרופות עשויות להזיק

תרופות פסיכיאטריות, כמו כל התרופות, כרוכות בסיכונים אפשריים או תופעות לוואי, כולל תופעות לוואי פיסיות כגון סחרחורות, נמנום, שינויי תיאבון, הפרעות שינה, עליה במשקל, או תופעות לוואי רגשיות כגון תנודות במצב הרוח, חוסר עניין בפעילויות או חוסר תחושה רגשית.

תרופות אנטי פסיכוטיות עלולות אף לגרום לנזק בלתי הפיך באמצעות גרימה למצבים כגון דיסקינזיה או פרקינסון, ואף עלולות לגרום למוות אם נוטלים אותן במשך זמן רב מידי או במינון שגוי. עובדות אלו נתמכות על ידי מאמר משנת 2005 שפורסם על ידי מומחים באוניברסיטת הרווארד, שפירטו את המודעות הגוברת של סיכונים הקשורים לתרופות נוגדות דיכאון מסוג SSRI, כגון עלייה אפשרית בחשיבה אובדנית והתנהגויות אובדניות בקרב מתבגרים מתחת לגיל 24.

בעוד שמחקרים הוכיחו כי חלק מהאנשים מפיקים תועלת מנטילת תרופות אלו, אנשים אחרים עלולים לחוות פגיעה מתמשכת כתוצאה מהשימוש בתרופות נוגדות דיכאון. לכן יש לדון תמיד בסיכוני השימוש בתרופות עם רופא מוסמך ולהחליט אם הסיכונים שווים את היתרונות הפוטנציאליים, או אם שיטת טיפול חלופית עשויה להיות אפשרות טובה יותר.

תרופות אינן הכרחיות תמיד

בעוד שתרופות פסיכיאטריות יעילות לטיפול במספר מצבים, מדענים מאוניברסיטת פנסילבניה גילו כי טיפול בן קוגניטיבי במשך שנה וחצי נחשב לזול ויעיל יותר במניעת הישנות הדיכאון, בהשוואה לתרופות נוגדות דיכאון הנלקחות לבד במשך אותו זמן.

המחקר מצא כי בעוד שתרופות נוגדות דיכאון מסייעות לאנשים הסובלים מדיכאון חמור, אנשים שחוו דיכאון קל עד בינוני השיגו יותר תועלת מאפשרויות טיפול אחרות כגון טיפול פסיכולוגי. מאמר שפורסם בשנת 2010 במגזין 'ניוזוויק' תומך בממצאים אלו.

תרופות עלולות להפריע לרגשות, כמו גם לתהליך הטיפול הפסיכולוגי. תופעת לוואי שכיחה של תרופות פסיכיאטריות היא הקושי בחוויית רגשות מסוימים כשהתרופה מצטברת במערכות הגופניות. לדוגמא, אנשים רבים מתלוננים על אובדן רגשות, ומדווחים על ירידה ביכולת לצחוק, לבכות או שהם חווים ירידה בחשק המיני. תופעות לוואי של תרופות SSRI עשויות להשפיע על מערכות יחסים של מיניות ואהבה, כמו עניין מיני מופחת. תרופות עשויות גם לעכב עיבוד רגשי ולהאט את תהליך הפסיכותרפיה.

תפקיד הפסיכותרפיה

בעיות בריאות רגשיות ונפשיות רבות אינן מצטמצמות לחוסר איזון ביוכימי. לעיתים קרובות, חששות פסיכולוגיים מקורן מאירועי חיים וסביבה. היות והתרופות אינן משנות את הדרך בה אנשים מתייחסים לחוויותיהם מבחינה פסיכולוגית, טיפול תרופתי בלבד אינו יכול "לתקן" את כל הבעיות הפסיכולוגיות.

זאת ועוד. מחקר שנערך באוניברסיטת נורת'ווסטרן, הוכיח כי השלכות תסמיני דיכאון הובילו לפיתוח תרופות נוגדות דיכאון שבעצם נועדו לטיפול בלחץ. המחקר מוכיח כי, במודלים של בעלי חיים, מתח כרוני אינו גורם לדיכאון, ותרופות אלו בדרך כלל אינן יעילות.

פסיכותרפיה, לעומת זאת, מסוגלת לגלות ולטפל בחלק מהנושאים בתחום בריאות הנפש התורמים לדיכאון, כגון טראומה וחרדה פסיכולוגיות. לדוגמא, מחקר שנערך בשנת 1995 הוכיח כי חלק מהאנשים שנתקלו בבעיות בתחום בריאות הנפש, הפיקו תועלת משמעותית מפסיכותרפיה. המחקר מצא כי טיפול לטווח הארוך משפיע באופן חיובי ביותר, וכי הטיפול הפסיכולוגי לבד היה לא פחות יעיל משילוב של טיפול בתרופות ופסיכותרפיה.

בשנת 2010, פורסם במגזין הניו יורק טיימס, מאמר שנכתב על ידי ד"ר דניאל קאלאט, שמצא כי אנשים הגיבו טוב יותר לטיפול משולב של פסיכותרפיה ותרופות, בהשוואה לתועלת שהפיקו מטיפול תרופתי בלבד, וכי באמצעות מתן יותר ייעוץ, הוא היה מסוגל להבין טוב יותר את טבעם האמיתי של חששותיהם.

מחקר התומך בממצאיו, מוכיח שטיפול מעודד צמיחת תאי עצב וקשרים סינפטיים בין הנוירונים. תרופות לטיפול בדיכאון, חרדה ובעיות רגשיות אחרות אינן מפיקות תוצאות אלו. מסיבה זו, טיפול פסיכולוגי מרפא בעיות ליבה ומאפשר את השינויים לטווח הארוך.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

הערה ל:טיפול נפשי לפני תרופתי

אבקש להתייחס לסיפא של המאמר"טיפול מעודד צמיחת תאי עצב..." :אינני רוצה להתפלמס עם מסקנות המחקר המצוטט(לדעתי- שגויות)אלא להעיר : בניגוד לעבר הלא רחוק התפיסה המדעית המעודכנת מקבלת שאכן יש תאי גזע במוח שיוצרים נוירונים חדשים. לא ברור וספק גדול אם התאים החדשים מחליפים ישירות את אלה הקודמים שמתו או שממלאים תפקידים אחרים מה גם שמסתבר שכ90% מהנוירונים החדשים לא ישרדו(לא ידוע עדיין איזה מנגנון אחראי לקבוע אלה ישרדו ואלה שלא). ידוע גם שלא בכל האזורים נוצרים תאי מוח חדשים

אביגיל אגלרוב's picture

מציעה לך לקרוא ממצאי מחקרים

העובדה הזאת נחקרה היטב והוכחה באופן חד משמעי. לפחות לחודש הקרוב. מה שימציאו בעוד חודש כבר אי אפשר לצפות.

יש טקסט אחר

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.