אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

להאכיל את העולם ולהציל את כדור הארץ


אביגיל אגלרוב's picture
להאכיל את העולם ולהציל את כדור הארץ

הדילמה לאנושות, ולכדור הארץ עצמו, היא מוחלטת. בשנים האחרונות, העולם התנדנד בתנודות חוזרות בהיצע ומחירי מזון בסיסיים. ובכל זאת, כלכלנים סבורים כי ייצור החקלאות העולמי חייב להכפיל את עצמו בארבעים השנים הבאות כדי לשמור על קשר עם הגידול באוכלוסייה וההעדפות התזונתיות המשתנות, כולל הצריכה הגוברת של בשר במדינות מתפתחות.

יחד עם זאת, הכפלת הייצור החקלאי תרגום נזק אקולוגי עצום לכדור הארץ, אלא אם כן שיטות חקלאיות ישתנו באופן משמעותי. זוהי מסקנת מחקר פורץ דרך שנקרא "פתרונות מעובדות לכוכב", שפורסם בכתב העת Nature. בשורה התחתונה, מתוך ניסיון להאכיל את האנושות, האנושות עלולה להרוג את כדור הארץ.

סולם החקלאות הנוכחי מזעזע את הנפש. חקלאות וגידול בעלי חיים תופסים כיום כמעט ארבעים אחוזים משטח קרקעות החינם של כוכב הלכת. יש להמיר שטחי ענק של כרי דשא ויערות, כדי שחקלאים וחוואים לא ינצלו אזורים רגישים יותר.

עד שנת 2010, פונו 27% מהיערות הטרופיים בעולם. זוהי טרגדיה אקולוגית היות ולשטחים אלו אין תחליף של המערכת האקולוגית הגלובלית, והם משמשים, למשל, כמצבורי פחמן ומכילים את מרבית המגוון הביולוגי בעולם ומספקים כמויות עצומות של מים מתוקים.

עצירת הרחבת החקלאות

במבט ראשון, זה נשמע אולי מנוגד. אחרי הכול, האנושות זקוקה ליותר אוכל, אבל העולם צריך להאט ובסופו של דבר להפסיק את הרחבת החקלאות, במיוחד ליערות טרופיים, שבהם יתרונות ייצור מזון הם שוליים והם עולים בהרבה באמצעות הרווחים הסביבתיים של שמירת אזורים אלו ללא פגע.

הרכיב החיוני להצלחת "פתרון" זה, כמובן, יהיה לספק תמריצים כלכליים הן ברמה הגלובלית, כגון הפחתת פליטות מבירוא היערות, והן ברמה המקומית והארצית, כגון יוזמות לקידום תיירות אקולוגית וקציר בר קיימא של מוצרי יערות גשם.

צמצום שימושי מים, חומרים מזינים וכימיקלים שאינם ברי קיימא

מערכות השקיה יעילות יותר יפתחו את ייצור החקלאות ויגבירו אותו, במיוחד במקומות בהם מים הם מצרך נדיר. אבל רווחי פריון דורשים גם גישה מתוחכמת יותר לשימוש בדשנים כימיים, כמו גם לזבל וקטניות.

מדענים מסבירים כי העולם מתעמת עם בעיית "זהבה". קיימים מקומות רבים מידי שבהם חקלאים מייצרים יותר מהדרוש, ומעט מידי מקומות בהם התושבים מקבלים תוצרי חקלאות בדיוק כפי הנדרש. למגמה זו יהיו השלכות קיצוניות, אלא אם כן ממשלות, חקלאים, אגרונומים ואקולוגים ישתפו פעולה באופן יעיל.

לאכול פחות בשר

זהו חוק הברזל של ההתפתחות. מדינות עשירות יותר מקבלות יותר בשר מכפי שהן דורשות. חקלאים וחוואים מקדישים שטחים עצומים לגידול בעלי חיים, כולל קרקעות למרעה וגידול מזון לבעלי חיים.

מגמה זו, מבחינה אקולוגית, היא הרסנית, אך יעילה מבחינה כלכלית. יש צורך בשלושים קילוגרם דגנים לייצור קילוגרם אחד של בשר בקר ללא עצמות. שינוי ההעדפות התזונתיות של שבעה מיליארד בני אדם אינו הישג קל, כמובן, אבל גם התאמות תזונתיות צנועות, כגון מתן עדיפות לאכילת פחות בשר ועוף, תשפיע באופן משמעותי.

הגברת החקלאות באזורים מתפקדים. תשואות יבול משתנות מאזור לאזור, ופערי תשואת סגירה ידרשו טכניקות חדשות, אבל אין באמור לרמוז כי יש צורך בתיעוש מאסיבי. רפורמת חקלאות שאינה יעילה ושיטות גידול בעלי חיים, אדמה טובה יותר וניהול ייעור, תפריט מגוון יותר של גידולים, פתיחות למניית זרע גנטית, ישנו באופן משמעותי את יעילות החקלאות. צעדים אלו מבטיחים רווחי פריון עצומים ומדענים מציעים כי הגדלת התשואות ל-95% מהפוטנציאל שלהם, יכולה להגדיל את ייצור המזון בעולם ב-58%.

צמצום כמות פסולת המזון. ארגון המזון והחקלאות של האו"ם מדווח כי מבחינה גלובלית, כמויות עצומות של מזון שלא נצרך מהוות שליש מסך כל הפסולת בעולם. בעולם המתפתח, כל מטעני המזון לא יירקבו לפני שהצרכנים יגיעו אליהם, הודות לאחסון יעיל, תחבורה, הפצה ומערכות קירור. אבל כמויות אדירות מבוזבזות גם בעולם שפותח על ידי אינספור צרכנים לאחר הרכישה.

שילוב שיטות עיקריות אלו יכול להגדיל את זמינות המזון העולמית ב-100-180%, ולהוביל להפחתת פליטות גזי חממה, הפחתה בהפסדי מגוון ביולוגי, הפחתת השימוש במים והפחתת זיהומי מים. יישום פתרונות אלו יהיה אתגר אדיר אך המסר מהמדענים קורא להתפכחות מוגברת. לא קיימת אפשרות לבחור מבין הפתרונות, אלא לבצע את כולם.

תרגום הצעות אלו לפעולה ייחשב לאתגר המרתיע ביותר עימו התמודדה האנושות אי פעם. זה ידרוש תחושת דחיפות נרחבת, נכונות פוליטית ברמה בינלאומית, לאומית ומקומית, ופריסת תמריצים כלכליים ורגולטורים להעברת העדפות השוק של מיליארדי יצרנים וצרכנים פרטיים. כפי שקורה לעיתים במאמצים אנושיים, האילוצים המחייבים ביצועים חדשים נוטים יותר להיות פוליטיים וכלכליים מאשר טכניים גרידא.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.