אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אפקט סוף השבוע קשור לעבודה ולבוס


אביגיל אגלרוב's picture
בילויי סוף שבוע
כשאדם אוהב את מקום העבודה והבוס שלו, אין לו את 'תסמונת יום ראשון'.

אח, סוף השבוע המבורך. כה מפתה, גורם לחלום עליו וליהנות מהחיים במלואם כשהוא מגיע לבסוף. או שאולי לא. מחקר שפורסם ביולי 2015 על ידי הלשכה הלאומית למחקר כלכלי מוכיח כי לאנשים עובדים, רמת השמחה הנוספת בסופי השבוע תלויה ברמת אהבתם או חוסר אהבתם לעבודה ולבוס שלהם.

המדענים בחנו כיצד משתנה המצב הנפשי בימי שישי ושבת, לעומת שאר ימי השבוע, ומצאו "אפקט סוף שבוע" כולל ומרשים מאוד. ג'ון הליוול, פרופסור בבית הספר לכלכלה בונקובר, מסביר כי זהו שם קיצור לרגשות חיוביים מוגברים או רגשות שליליים נמוכים בסוף השבוע.

רמת ההנאה והאושר במהלך סוף השבוע

המדענים מצאו כי בממוצע, המתח יורד ב-32% בסוף השבוע, בעוד שהכעס והדאגה יורדים ב-24%. בינתיים, רמות ההנאה עולות בכמעט שבעה אחוזים, והאושר עולה בארבעה אחוזים, בהשוואה לימי ראשון עד חמישי השגרתיים.

תוצאות המחקר מבוססות על נתונים שנאספו במשך ארבע שנים באמצעות סקרי גאלופ, בהם השתתפו אלף אמריקאים שנבחרו באקראי, לתאר את תחושתם בסוף השבוע לעומת רגשותיהם במהלך השבוע. המחקר התמקד במשיבי הסקר העובדים, שחשפו את הנתונים לגבי סביבת עבודתם שהייתה "פתוחה" כמו גם נתונים לגבי יחס הבוס שלהם, שהתנהג אליהם יותר כמו מנהל או בן זוג.

בני המזל

מעניין לציין, שהאנשים שדיווחו על סביבת עבודה טובה, חוו השפעה מועטה במהלך סוף השבוע, או שלא חוו השפעות כלל. הליוול מסביר כי אנשים אלו מאושרים יותר בימי חול, בהשוואה לאנשים אחרים.

ניתן לדמיין כי אנשים העוסקים בעבודה מאתגרת, בחברת אנשים מהנים, נהנים יותר במקום העבודה מאשר ישיבה בבית מול הטלוויזיה בסוף השבוע. אנשים אלו הם בני מזל היות ושבוע העבודה שלהם טוב בדיוק כמו סופי השבוע שלהם.

אין קשר לתסמונת יום ראשון

בינתיים, אנשים המועסקים במקום עבודה המאופיין ברמת אמון נמוכה ועם בוס סמכותי ושתלטן, נהנים בסוף השבוע פי שלוש מעמיתיהם בני המזל. הם מרגישים הרבה יותר מאושרים בסופי השבוע, היות והם יותר אומללים במהלך השבוע.

המחקר לא מצא ראיות מדעיות ל'תסמונת יום ראשון', המאופיינת בתחושת האימה אותה מרגישים אנשים כשהם מתכוננים להתמודד עם שבוע עבודה חדש. הדחיפה במצב הרוח, למי שהרגיש אותה, ניכרה בעיקר בסוף השבוע.

בסך הכול, המחקר מדגיש עד כמה קשרים חברתיים חשובים מאוד, בעבודה ומחוץ לעבודה, כשמדובר באושר כללי. השקעת פחות זמן עם חברים ואהובים במהלך השבוע, בשילוב עם הצורך לעסוק בעבודה שאינה מהנה, בסביבה שאינה ידידותית, משפיעה באופן משמעותי על סוף השבוע.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.