אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תסמונת החליפות האיסלמית הרביעית


דגל דעאש

דגל דעאש

אל-קעידה-דעא"ש-ISIS ושלל אירגוני הפאזל של הסונה הפונדמנטליסטית הסלאפית-הג'יהדיסטית, שואפים להקים חליפות אומת האיסלאם העולמית הרביעית. זאת תהיה יורשת החליפויות ההיסטוריות: אומיה, עבאס והעות'מאנים.

מאמר זה בא ליצור פרספקטיבה מפענחת תודעתית ותובנתית. זה הבסיס לכל פעולת מנע מקדימה, ולשינוי הפרדיגמות שאבד עליהן הכלח.

ארועי התפשטות דעא"ש מתחילים ללחך את גבולות ישראל. מעזה כבר מטופטפים טילי דעא"ש. בסוריה משתנים סדרי בראשית. זה צריך להחזיר אותנו לתובנות דוד בן גוריון, בדבר חשיבות הברית ההיסטורית של התרבויות העתיקות שכוללת, בין השאר, את האיראנים.

היום ברור שאירן הופכת לגורם חיובי ואחראי במזרח התיכון באופן יחסי ל"חליפות האיסלמית הסונית". מדובר במהות פונדמנטליסטית אנטי-מודרנית, חסרת עכבות שבה חיי יהודים, נוצרים, כורדים, אשורים, יאזידים, דרוזים, שיעים ועלאווים הם הפקר. זאת צריך להפנים. אירן והשיעה הם הרע במיעוטו ואנטיתזה מהותית ל"חליפות".

האינטרס הישראלי מחייב חיזוק ממלכת ירדן ההאשמית תוך מתן ערבות לקיומה כחיץ ביטחון. כל זאת לפי תורת מורשת הביטחון הלאומי הישראלי שעיצבו: שרת-גולדה-אלון-רבין-בגין-שרון.

בסיטואציה הקיימת ישראל צריכה גם לעודד הקמת מדינת דרוזים בג'בל דרוז כפי שהגה גדול האסטרטגים הישראלים – יגאל אלון עוד בראשית המדינה. הוא גם הגה את אכסיומת: "גבול הביטחון" על הירדן כ"קיר ברזל" להגנת ישראל. אין זה מייתר את ההכרח להקים ישות מדינית פלסטינית מפורזת ביו"ש.

האינטרס הישראלי במזרח התיכון שמדינותיו מתפרקות וההסדרים שגובשו ועוצבו עוד לפני מלחמת העולם הראשונה מתפוררים – כולל גם קיום "מדינה כורדית גדולה", שתהיה חלק מ"ברית המיעוטים" העתידית במזרח התיכון מול הסונה הפונדמנטליסטית המרימה ראש. זאת הבינו ה"כנענים" עוד לפני הקמת מדינת ישראל. גם מצרים של סיסי היא נדבך חשוב בביטחון הלאומי הישראלי.

צריך לראות את התהליכים האפוקליפטיים במזרח התיכון בפרספקטיבה היסטורית, לאור תקדים הבלקנים. בעידן הסדר העולמי החדש שמתעצב לאחר שתי מלחמות העולם במאה העשרים – מתפרקות מדינות כמו עיראק וסוריה. נוצר שם "חור שחור בולעני-וָאקומי". בתוכו מתפתחת תופעת דעא"ש, בעקבות מלחמות עיראק ואפגניסטן ואירועי "האביב הערבי". מדובר בתהליכים: משולבים: כלכליים, סוציולוגיים, אנתרופולוגיים, תרבותיים, פסיכולוגיים, פונדמנטליסטיים עמוקים, שקיבלו עידוד מכוחות גלובליים ואזוריים הפועלים בניגודיות. הכוחות הניגודיים, הכאוטיים והתמנוניים יוצרים תוהו ובוהו, שבו פורחות נורמות "החליפות האיסלמית" שוברת המודרנה והנאורות. "חליפות דעא"ש" שונה לחלוטין מהחליפות הסולטנית האימפריאלית העות'מאנית.

אינטרסים צולבים רבים במזרח התיכון ובמערכת הגלובלית הנאו-ליברלית מחלישים, מרוששים ופוגעים במדינות הלאום הריבוניות. זה נותן לדעא"ש את הרוח הגבית לבצע את פעולותיו. זאת למרות שהוא שולל זכויות אדם בסיסיות, והורס ארכיאולוגיה של המורשת התרבותית הגלובלית. אין לו דבר עם מחויבות כלשהי לסדר עולמי מודרני וקונוונציונלי. גישותיו הפונדמנטליסטיות שואפות להקמת "אומת האיסלם האוניברסאלית", כולל באירופה. סימביוזה פרדוקסלית לכאורה פועלת בין התבנית האולטרא-מודרנית של הנאו-ליברליזם לבין האינטרא מודרנית של דעא"ש כתופעה. אלו מזינים זה את זה בפרדוקס של הפוך על הפוך.

החשש הגדול הוא שאם לא תימנע בסופו של דבר הגשמת חזון ה"חליפות האיסלמית המשיחית הסונית" – ישפיע הדבר על המשיחיות הנוצרית האוונגלית שלה פריסה עולמית גדלה והולכת. זה כולל פעילות אדירה בארצות הברית בקרב הרפובליקאים והפרוטסטנטים. יש לשים לב להתפשטות המהירה של האוונגליזם בברזיל הקתולית. המשיחיות האוונגליסטית מצפה להתפתחות תנאים שיביאו לאפוקליפסת "מלחמת גוג ומגוג", "אחרית הימים" ולחזרתו של ישו. למשיחיות זו יש מקבילה ישראלית סימביוטית שמקורה בחזון המשיחי של קוק-חב"ד בדבר הקמת מלכות בית דוד המשיחית וחזרתו של המלך המשיח היהודי שיקים את בית המקדש השלישי.

החשש הגדול הוא שכל התהליכים יזינו בסימביוזיות זה את זה ויחזירו את המין האנושי אחורה במכונת הזמן, ויורידו לטמיון את כל הישגי המין האנושי ב-1,500 השנים האחרונות.

תגיות נושא: 

Comments

כל כך מצמרר

אף פעם אין לי אומץ להסתכל על הסרטונים, או בכלל להתעמת עם הנושא. בזכות הכתבה הזאת קיבלתי את המושגים שהיו חסרים לי ויש לי הבנה טובה יותר עכשיו על הנשא. מאמר מצוין.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דוד סנדובסקי

.