אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נשים באיסלאם


אביגיל אגלרוב's picture
נשים באיסלאם

נשים באיסלאם

בדת האיסלאם, גברים ונשים שווים מבחינה מוסרית בעיני אלוהים, ועליהם למלא את אותן חובות הפולחן הקושות לתפילה, אמונה, צום ועלייה לרגל למכה. כיום השתפר מעמד הנשים באיסלאם בהשוואה לעבר בתרבויות ערביות, והוא אוסר על רצח ילדים ונשים, ומכיר באנושיות המלאה של נשים.
החוק האיסלאמי מדגיש את האופי החוזי של נישואין, מחייב תשלום נדוניה לאישה ולא למשפחתה, ומבטיח את זכויות הנשים שירשו רכוש או כספים להחזיק ברכושן ולנהל אותו. נשים קיבלו גם את הזכות לחיות בבית הנישואין ולקבל אחזקה פיננסית במהלך הנישואין ובמהלך תקופת ההמתנה לאחר מוות וגירושין.
התיעוד ההיסטורי מראה כי מוחמד התייעץ עם נשים ושקל את דעותיהן ברצינות. נשים קיבלו מעמד משמעותי בקוראן, והן מתפללות כיום במסגדים יותר מגברים. הן מעורבות בהפצת תורת מוחמד, נותנות מקלט לגברים, עוסקות בעסקים מסחריים, מעודדות רכישת ידע, ונחשבו למדריכות ותלמידות בתקופה האסלאמית הקדומה.

אשתו האחרונה של מוחמד, עאישה, נחשבה לסמכות ידועה ברפואה, היסטוריה ורטוריקה. הקוראן מתייחס לנשים שהתחייבו בשבועת אמונים למוחמד, באופן עצמאי של קרובי משפחה לגברים. מספר נשים מכובדות התאסלמו לפני בעליהן, והאיסלאם מפגין הכרה ביכולתן לפעולה עצמאית.
ח'ליף עומר מינה נשים לשרת כפקידות בממשלה, וביוגרפיות של נשים מכובדות, במיוחד בבית מוחמד, מראות כי נשים קיבלו יחסית עמד עצמאי בראשית האיסלאם. בחוגים מסוימים, נשים הוכרו כמורות, חסידות, אימהות רוחניות ואפילו יורשות הסודות הרוחניים של אבותיהן.
אף אישה לא החזיקה כותרים דתיים באיסלאם, אך נשים רבות היו מעורבות בכוחות פוליטיים, חלקן בשיתוף עם בעליהן, ואחרות באופן עצמאי. נשים שליטות הידועות ביותר בעידן הטרום מודרני, שלטו באימפריה המוסלמית תחת שלושה ח'ליפים במאה השמינית ובמאה האחת עשרה. במאה השלוש עשרה והחמש עשרה היו מלכות במצרים ובמרוקו, וארבע מלכת אינדונזיות במאה השבע עשרה.

יחד עם זאת, מעמד הנשים באיסלם הפרה-מודרני אינו תואם את האידיאלים של הקוראן, אלא מבוסס על נורמות תרבותיות פטריארכאליות. כתוצאה מכך, שיפור במעמד הנשים הפך לנושא מרכזי באיסלאם המודרני, הרפורמיסטי.
מאז אמצע המאה התשע עשרה, גברים ונשים מטילים ספק במגבלות החוקיות והחברתיות על נשים, במיוחד בתחום החינוך, ההסתגרות, הרעלה הקפדנית, ריבוי נשים, עבדות והחזקת פילגשות. מטיפים פרסמו עבודות לגבי רפורמות לנשים, בתי ספר שהוקמו עבור בנות, התנגדות לרעלה וריבוי נשים, ותלמידים ותנועות לאומיות ומדינות חדשות שנוצרו בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה.

נשים נתפסו כסוגיות מגדר כחיוניות להתפתחות חברתית. מדיניות המדינה אפשרה לקבוצות נשים להיכנס למעגל הנשלט בידי גברים בעולם הפוליטי ובמקצועות שהיו סגורים בפניהן בעבר, למרות שמדיניות זו גרמה לעיתים קרובות לתגובה חריפה פופולארית ודתית.
דיונים בנוגע להשתתפות נשים במרחב הציבורי ממשיכים להתקיים. נשים נתפסות בדרך כלל כמפתח נוגד רפורמה או שימור מסורת, בשל תפקידן בשמירה על המשפחה, המשכיות חברתית ותרבות.

מעמד הנשים שימש גם כאמצעי להגדרת זהות לאומית. למרות שממשלות מדינות לאום מוסלמיות במאה העשרים קידמו חינוך לנערים ונערות כאמצעי להשגת צמיחה כלכלית, אחוז הבנות הלומדות בבתי ספר במדינות מתפתחות עם אוכלוסיות גדולות, נשאר נמוך.
הדאגה למקומות עבודה של גברים הוסיפה תמריץ לקריאה השמרנית לנשים לדבוק בתפקידים מסורתיים כעקרות בית ואימהות, למרות שההכרח הכלכלי הוביל נשים לבצע כל עבודה שהן יכולות למצוא, בדרך כלל עבודה בשכר נמוך ולא מקצועית. מלחמה והגירה הגבירו את מספר משקי הבית שבראשם עומדת אישה.
כיום משתתפות נשים באופן פעיל בארגוני שטח, פרויקטים של פיתוח, כלכלה, חינוך, בריאות ופרויקטים פוליטיים, מאמצי סיוע, עמותות צדקה ושירותים חברתיים. רפורמות מודרניות הפכו את הנישואים הפוליגמיים לקשים או לבלתי חוקיים.

נשים רשאיות לתבוע גירושין בבתי דין דתיים, במיוחד במקרי אכזריות, נטישה או מחלות מדבקות מסוכנות. יש להן את הזכות להתקשר בעצמן בנישואין, ובעלים נדרשים למצוא דיור לאישה גרושה המקבלת משמורת על הילדים.
גיל המינימום לנישואין עלה, והגביל את יכולת האבות להכניס את בנותיהן במסגרת נישואין בניגוד לרצונן. ההזדמנויות לנישואי קטינות בניגוד לרצונן פחתו, ונשים רבות מבטלות נישואין. זכויות נשים השתפרו בכל הנוגע למשמורת ילדים, ומותר להן לכתוב סעיפים בחוזי נישואין, המגבילים את סמכות הבעל עליהן.

בעידן המודרני, נשים קיבלו שוב תפקידי מנהיגות בעולם המוסלמי, אך עדיין נותרו מתחים בין גברים לנשים בתרבויות שמרניות, התומכת בהמשך פטריארכיה, לבין הארגונים הרפורמיסטים התומכים בהמשך שחרור נשים.

שם מחבר: 
אביגיל אגלרוב

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.