אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התגברות על פחד מכישלון


אביגיל אגלרוב's picture
התגברות על פחד מכישלון

התגברות על פחד מכישלון

האם אי פעם חששת כל כך מכישלון במשהו, עד שהחלטת שלא לנסות את זה בכלל? אנשים רבים חווים פחד זה בשלב כלשהו בחייהם. הפחד עשוי להיות כה משתק, עד שהוא גורם לאנשים לא לנקוט בפעולה ולהתנגד לתנועה קדימה. אבל כשאדם מאפשר לפחד לעצור את התקדמותו בחיים, הוא עלול לפספס כמה הזדמנויות גדולות לאורך הדרך.

מאמר זה בוחן את הפחד מכישלון, מה זה אומר, מה גורם לו ואיך להתגבר עליו וליהנות מהצלחה אמיתית בעבודה ובחיים.

הגורמים לפחד מכישלון

מציאת הגורמים מתחילה בהבנת משמעות המילה "כישלון". כל אדם מגדיר מונח זה באופן שונה, פשוט משום שלכל אדם יש אמות מידה שונות, ערכים ומערכות אמונה. כישלון עבור אדם אחד עשוי להיות פשוט חוויית למידה משמעותית עבור מישהו אחר.

פחד מכישלון, המכונה גם ארכופוביה, הוא מצב בו אדם מאפשר לפחד לעצור אותו מעשיית דברים שיכולים לקדם אותו, על מנת להשיג את מטרותיו. פחד זה עשוי להיות קשור לגורמים רבים. לדוגמה, הורים ביקורתיים או חוסר פרגון הוא סיבה לפחד זה בקרב חלק מהאנשים. הסביבה ערערה או השפילה אותם בילדותם באופן קבוע, והם נושאים רגשות שליליים אלו עד הבגרות.

חוויית אירוע טראומטי בשלב מסוים בחיים עשוי להיות סיבה נוספת. לדוגמה, אם אדם עמד בעבר מול קבוצת אנשים גדולה להצגת מצגת חשובה, אותה ביצע באופן גרוע ביותר, ניסיון זה עשוי להיות כל כך נורא, עד כי הוא פוחד מכישלון בדברים אחרים ונושא את הפחד גם שנים מאוחר יותר.

כישלון הוא עניין של פרספקטיבה

כמעט בלתי אפשרי לעבור את החיים מבלי לחוות מספר סוגי כישלונות. חלק מהאנשים נראים כאילו הם הולכים כל כך בזהירות, עד כי הם אינם מגיעים לשום מקום. במילים פשוטות, הם לא באמת חיים בכלל. מה שנפלא בכישלון, הוא שההחלטה כיצד להתייחס אליו, משתנה אצל כל אדם באופן אישי.

ניתן לבחור לתפוס כישלון כ"סוף העולם", או כהוכחה אישית לחוסר ביצועים מספקים, או שניתן להתבונן על כישלון כעל חוויה לימודית מדהימה. בכל פעם בה אדם נכשל במשהו, הוא יכול לבחור לחפש את הלקח אותו הוא אמור ללמוד. שיעורים אלו חשובים מאוד. הם מעצבים את הגדילה והדרך בה אדם שומר על עצמו מפני ביצוע אותה טעות שוב. כישלונות עוצרים אדם מפעולה רק אם הוא מניח להם לעשות זאת.

רוב האנשים אינם מועדים ונופלים בחיים, למרות שדלתות נטרקות בפניהם והם אולי מקבלים כמה החלטות גרועות. אבל אם מייקל ג'ורדן היה מוותר על החלום שלו לשחק כדורסל בגלל הפחד שיפטרו אותו מהקבוצה, העולם היה מפסיד שחקן נפלא. מומלץ לחשוב תמיד על ההזדמנויות אותן אדם עלול להחמיץ אם יניח לפחד מכישלון לעצור אותו.

כישלון יכול גם ללמד אדם דברים על עצמו, אותם לא יכול היה ללמוד בדרך אחרת. לדוגמה, כישלון יכול לסייע לאדם לגלות כמה חזק הוא. כישלון במשהו יכול לסייע לאדם לגלות את חבריו האמיתיים, או לסייע לו למצוא את המוטיבציה הבלתי צפויה להצליח. לעיתים קרובות, תובנות יקרות ערך מגיעות רק לאחר כישלון. קבלה ולמידה מתובנות אלו היא המפתח להצלחה בחיים.

התגברות על הפחד

חשוב להבין כי בכל דבר שאדם עושה, תמיד יש סיכוי לכישלון. עמידה מול הכישלון היא לא רק אומץ, אלא גם מאפשרת חיים מלאים ומתגמלים יותר. כמה שיטות להפחתת הפחד מכישלון הן:

ניתוח כל התוצאות האפשריות. אנשים רבים חווים פחד מכישלון, כי הם פוחדים מהלא ידוע. יש להסיר חשש באמצעות חישוב כל התוצאות האפשריות של ההחלטה.

למידת חשיבה חיובית יותר. זוהי שיטה רבת עצמה לבניית ביטחון עצמי ונטרול חבלה עצמית.

בחינת התרחיש הגרוע. במקרים מסוימים, המקרה הגרוע ביותר עשוי להיות הרסני באמת, ועשוי להוות סיבה אמיתית לפחד מכישלון. במקרים אחרים, לעומת זאת, המקרה הגרוע ביותר עשוי למעשה להיות לא כל כך רע, והכרה בכך יכולה לעזור.

תכנית מגירה. אם אדם חושש מכישלון במשהו, מומלץ להכין תכנית חלופית שיכולה לסייע לחוש ביטחון מוגבר לגבי התנועה קדימה.

הגדרת מטרות

אם אדם מפחד מכישלון, הוא עשוי לחשוש גם מהגדרת מטרות, אבל אלו מסייעות להגדיר לאן אדם רוצה ללכת בחיים. ללא מטרות, אין יעד בטוח. מומלץ להתחיל עם קביעת כמה מטרות קטנות. אלו צריכות להיות מטרות מועטות, אבל מאתגרות. יש לחשוב על מטרות אלו כעל "ניצחונות מוקדמים" שנועדו לסייע לשפר את הביטחון העצמי.

לדוגמה, אם אדם מפחד מידי לדבר עם הממונה עליו לגבי הקידום אותו הוא רוצה, המטרה הראשונה שלו צריכה להיות תכנון לעצור במשרדו במהלך השבוע, ולהציג את מבוקשו. יש לחלק את המטרות הגדולות לצעדים קטנים המובילים למטרות גדולות יותר.

אין להתמקד בתמונת הסיום, קבלת הקידום, אלא להתמקד בשלב הבא, הצגת הבקשה בפני הממונה. צעד קטן בכל פעם מסייע לבניית הביטחון העצמי, מאפשר תנועה קדימה, ומונע תחושת "תקיעות" המפריעה להשגת המטרה הסופית.

 

 

תגיות נושא: 
שם מחבר: 
אביגיל אגלרוב

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.