אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הקשר בין התמכרות להימורים ואלכוהול


אביגיל אגלרוב's picture
הקשר בין התמכרות להימורים ואלכוהול
הקשר בין התמכרות להימורים ואלכוהול

תמכרות אחת בלבד היא בעיה בפני עצמה, אך כשבעיות הימורים ואלכוהול מתרחשות בו זמנית, אדם עשוי להתקשות להבחין בין ההשלכות השליליות של השפעת התמכרות אחת על השנייה, ואכן, קיים קשר בין בעיית הימורים לבעיית אלכוהול. אך תחילה יש להבהיר את הכוונה בטווח בעיית ההימורים, ואז להתבונן על ההשפעות השליליות של אלכוהול ולבסוף להבין את הקשר בין שתי ההתמכרויות.
זוהי התנהגות הגורמת לשיבושים בתחומי החיים, מבחינה פסיכולוגית, פיסית וחברתית. תכונות המהמרים כוללות הגברת העיסוק בהימורים; הצורך להמר על סכומים גבוהים יותר בתדירות גבוהה יותר; חוסר מנוחה או עצבנות במהלך הניסיון להפסיק; ואובדן שליטה וכתוצאה מכך המשך בהימורים למרות ההשלכות השליליות החמורות.
כשמתבוננים על יותר לעומק על בעיית ההימורים, ניתן להיווכח כי מדובר ביותר מסתם בעיה פיננסית המשפיעה על המהמר או בני משפחתו. זוהי בעיית אובססיה, שיצאה לגמרי מכלל שליטה. המהמר אינו יכול להפסיק את ההימורים בכוחות עצמו, גם אם הוא מביע רצון לעשות זאת.
קיימים מספר גורמים המובילים אדם להמר. הבעיה עשויה להתחיל בשינוי בהתנהגות, כגון סוג לחץ שנגרם כתוצאה משינוי עבודה, פרישה מהעבודה או שינויים אישיים או משפחתיים אחרים. הבעיה אינה נעוצה בסכומים אותם מוציא המהמר, אלא בתוצאות בעיית ההימורים, המשפיעות לשלילה על כל תחום בחיים.

התמכרות לאלכוהול
התמכרות זו משתנה מאדם לאדם בהתאם למספר הגורמים התורמים. שתיית אלכוהול, שעלולה להוביל לאלכוהוליזם, היא דפוס שתייה הפוגעת בבריאות, ביכולת לעבוד וביחסים הבינאישיים. אלכוהוליזם היא מחלה המאובחנת כתשוקה חזקה לאלכוהול והמשך הצריכה למרות ההשלכות השליליות הגוברות.
תסמינים העשויים להעיד על הפרעת שימוש באלכוהול, למרות שחלקם נראים אולי קלים ואינם מעידים על בעיה הולכת וגוברת, מבוטלים לעיתים קרובות ואינם זוכים להכרה. לטווח הארוך, כשהשתייה הכבדה גוברת, התסמינים מחריפים וגדלים בחומרתם ותדירותם, וכתוצאה מכך מתרחשת בעיית אלכוהוליזם.

הימורים ואלכוהול: הפרעות משותפות
התמכרות לאלכוהול ולהימורים עשויות לדור בכפיפה אחת, כחלק מאורח חיים נרחב יותר המסומן בהתנהגות אנטי חברתית. מהמרים עשויים לצרוך אלכוהול בנוסף לסמים אחרים כגון קוקאין, כדרך לחגיגת ניצחונות או הקלת דיכאונות כשמצבם מתדרדר. דפוס קליני נפוץ בו ניתן להבחין בקרב מהמרים פתולוגיים הוא שההתמכרות רציפה. לעיתים קרובות אדם עם היסטוריה של התמכרות, לאלכוהול או לקוקאין, למשל, עלול לפתח בעיית הימורים.

קיימים מספר דפוסים משותפים העשויים לצוץ בקרב אנשים שאינם מכורים לאלכוהול וזוהי בעיית הימורים פתולוגיים. שימוש באלכוהול והימורים עשויים להיות בעיות התמכרויות מקבילות או רציפות. למעשה, התמכרות רציפה היא אחד מהדפוסים הקליניים הפוצים ביותר.
רופאים מדווחים כי אנשים אינם מבינים שההימורים שלהם הופכים למעשה להתמכרות אחרת. בנוסף, אין להם מושג שהימורים עשויים להיות ממכרים בדיוק כמו אלכוהול או סמים. וזה קורה לעיתים קרובות היות ואדם אינו פונה לקבלת טיפול עד שמצבו מתדרדר, או שהוא חושש שהוא עלול להסתבך.
אחרים פונים לשימוש לרעה באלכוהול כתוצאה מהגברת הלחצים הקשורים לבעיית ההימורים שלהם. ברגע שההשלכות השליליות החמורות מתחילות להיבנות, הם מוצאים את עצמם חסרי יכולת לעמוד בפני התשוקה לשתות כדי להקל על צרותיהם.
מה שמחריף את המצב הוא העובדה שאלכוהול ניתן לעיתים קרובות במרכזי הימורים, היות ובעלי המקום יודעים כ אלכוהול חופשי ישמור על המהמרים במקומם ויאפשר להם להמשיך להמר. אלכוהול והימורים, ביחד עם עישון, פשוט הולכים טוב במוחו של אדם עם בעיית הימורים.
כמו השימוש בסמים, בעיית הימורים עשויה להיחשב כהפרעה כרונית, חוזרת ונשנית. קיים פוטנציאל הידרדרות בשתי ההפרעות, וסיכון גדול יותר לאנשים הסובלים משתי ההפרעות.

טיפול בבעיית הימורים ואלכוהול
התגברות על בעיות אלו מתאפשרת באמצעות טיפול מקצועי שנחשב ליעיל ביותר, ורוב המומחים ממליצים עליו. קיימים מרכזי מגורים המתמחים בטיפול בהפרעות משותפות של התמכרות. לפני קבלת הטיפול לאלכוהול והימורים, יש לקבל תחילה טיפול של סילוק רעלים מהגוף, המבוצע באופן הטוב ביותר בסביבה בה המטופל נמצא תחת פיקוח במשך עשרים וארבע שעות ביממה על ידי אנשי מקצוע רפואיים השומרים על בטיחותו ומפקחים על מזעור התשוקה.

ברגע בו אדם מגיע לשלב הטיפול הפעיל, חשוב לזהות את הדרכים שבהן השימוש בחומרים הממכרים כגון אלכוהול או הימורים פועלים כגורמים הדדיים. מהמרים אנונימיים היא קבוצת התמיכה העיקרית לאנשים הסובלים מבעיות התמכרות.
קבוצות אלו שונות מקבוצות 12 הצעדים, אך שתי הקבוצות מספקות תועלת ייחודית המסייעת לאדם להתמודד עם בעיותיו. זהו תהליך "שחרור לחצים" המסייע למהמר ולבני משפחתו ללמוד כיצד להתמודד עם השלכות ההתמכרות כגון בעיות פיננסיות ובעיות מוניטין.
לטווח הארוך, והיות ושימוש בסמים והימורים הן הפרעות כרוניות חוזרות, מומלץ לאדם לחזור לטיפול אם מתרחשת הישנות. קבוצות טיפול מתמשכות מקצועיות מאפשרות להתמקד במיומנויות תחזוקה בהתאוששות ונחשבות ליעילות. הדבר נכון במיוחד כשהשתתפות בקבוצת טיפול מתמשכת מתבצעת בשיתוף בני המשפחה.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.