אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ההשלכות האתיות הרבות של התפתחות הטכנולוגיה


אביגיל אגלרוב's picture
רובוט, רובוטיקה

ההשלכות האתיות הרבות של התפתחות הטכנולוגיה

בארבעת העשורים האחרונים, הטכנולוגיה שינתן את החיים מהיסוד. מהדרך בה אנשים עובדים ועד לאופן בו הם מתקשרים או נלחמים במלחמות. טכנולוגיות אלו לא נוצרו ללא מחלוקת, ורבות מהן עוררו ויכוחים עזים אשר לעיתים קרובות מקוטבים או מעורבים בבהירויות מדעיות או בדמגוגיה ישרה.

הוויכוח על תאי גזע ומחקר בעוברים, למשל, הפך להיות נושא פוליטי חם בו מעורבים מדענים, קובעי מדיניות, פוליטיקאים וקבוצות דתיות. באופן דומה, הדיונים על הנדסה גנטית התגייסו לחברה אזרחית, מדענים וקובעי מדיניות בדיון רחב על אתיקה ובטיחות.

התפתחויות הטכנולוגיה לעריכת הגנום הן רק דוגמה אחת בה השפיעה הטכנולוגיה, והשפעתה המשמעותית על קבלה חברתית אינה יכולה לברוח לדיונים ציבוריים של רגולציה ואתיקה. בנוסף, הצורך בשקיפות מרכזי יותר ויותר בדיונים אלו, כפי שהם מוצגים על ידי תנועות הדורשות שוב ושוב את תיוג ההנדסה הגנטית במוצרי מזון.

אתגרים אתיים וטכנולוגיה

ב-4 למרץ 2015, הפורום הכלכלי העולמי פרסם רשימה של למעלה מעשרת הטכנולוגיות המתפתחות. רשימה זו כללה שיפורים שמטרתם לפתור חלק מהדיונים האתיים המציבים דור קודם של טכנולוגיות כמו גם טכנולוגיות אחרות המובילות לנהלים אתיים חדשים ואתגרי רגולציה.

הרעיון של טכנולוגיה "מתעוררת" אין פירושו בהכרח שכל התקדמות כזו היא חדשה או מהפכנית. חלק מהטכנולוגיות נמצאות בסביבה כבר במשך עשרות שנים, כמו לדוגמא כלי רכב מונע בתאי דלק, בינה מלאכותית, הגנום הדיגיטלי, ותוספי שיטות ייצור. עכשיו מגיע העולם לשלב חדש, והטכנולוגיה הופכת להיות מעורבת יותר ויותר במוצרי צריכה באופן נרחב.

שיטות הנדסה גנטית מדויקות צפויות לפתור חלק מהמרכיבים העיקריים השנויים במחלוקת. אבל הצעדים הבאים אינם מבוקרים מספר מוטציות יכולות להתרחש ולשנות את תפקוד הגנים הטבעיים בדרכים מזיקות.

טכניקה שמטרתה להשיג דיוק רב יותר ויכולת חיזוי רבה יותר על מוטציות גנטיות היא, כמובן, שיפור נטו של אורגניזמים קונבנציונליים מהונדסים גנטית. טכניקה זו קריטית היות והיא נלמדה כראוי ומיושמת באופן בר קיימא כך שהיא מעניקה לגיטימציה מחודשת להנדסה גנטית בחקלאות.

מערכות אוטונומיות, אינטליגנציה מלאכותית (AI) ורובוטיקה, הן טכנולוגיות הקיימות כבר עשרות שנים. מדענים ימשיכו להרחיב את הפונקציות שלהם והעולם יכנס לתקופות חדשות של התמחות מתמדת. אינטליגנציה מלאכותית יותר אינטואיטיבית שתתהווה, תוכל לשנות דיבור ותוכנת שיחה עם דיוק חסר תקדים, אשר יסייע למיליוני אנשים וגם יגדיר מחדש את הדרך בה אנשים מפעילים מחשבים.

רובוטים אינטליגנטיים כמו בני אדם

הדור החדש של הרובוטיקה יעניק יותר ויותר אוטונומיה ויכולת תגובה ללא תכנות מוקדם, מה שמסבך את הדיונים הנוכחיים על רובוטיקה. האמון וההסתמכות המושקעת ברובוט יצטרכו לגדול יותר, ולקרב רובוטים עד לנקודה בה הם יהיו בשורה אחת עם בני אדם.

טכנולוגיית שבבים עצביים מתוכנתים ממחישה זאת עוד יותר. הרובוטיקה נחשבת להתפתחות המהפכנית ביותר באינטליגנציה המלאכותית וצעד רדיקלי בכוח המחשוב. היא מחקה את מורכבות המוח האנושי, ומחשב בהשראת תכנות עצבי יעבוד באופן דומה לאופן בו נוירונים וסינפסות מתקשרים. הם ילמדו לפתח זיכרון ויזכרו או יכירו באלמנטים חדשים בסביבתם.

יחד עם זאת, דגלים אתיים אדומים עתידיים לצאת מיד. בניית שבבי תכנות עצבי תיצור מכונות חכמות כמו בני אדם, והם יהיו היצורים האינטליגנטיים ביותר על פני כדור הארץ. טכנולוגיות אלו הן הפגנות מצוינות של אנושיות, ועדיין מחשבים שמסוגלים לחשוב עלולים להיות הרסנים למין האנושי, או כפי שמרווין מינסקי ניסח זאת, הם יכולים אפילו לשמור את האנושות כחיות מחמד.

העניין במכונות חכמות מוביל לשיטות ייצור המשלבות יותר ויותר חומרים חכמים, שיכולים להיות מותאמים, לשנות את מאפייניהם, לקיים אינטראקציה או להגיב לסביבתם. עם מדפסת D-4, אשר לוקחת בחשבון את השינוי שמתרחש לאורך זמן, מספר חומרים יתאימו ויתקנו את עצמם ללא תחזוקה או שהם יכולים להיות מתוכנתים מראש להתפורר בכוחות עצמם. מצב זה מעלה שאלות חדשות על תקינה, עקיבות וזכויות יוצרים.

יותר ויותר שיבושים קיצוניים יתרחשו כשהטכנולוגיה תעבור לעולם האורגני, כך שניתן יהיה להרכיב חומרים מפותחים, רובוטים שילחמו בסרטן וישחררו נוגדנים רק במגע עם תאים סרטניים. הרגע של כפתור ההדפסה לביולוגיה, מתקרב, והוא יכול להתרחש גם בעתיד הלא רחוק, כשפרמקולוגיה חכמה תאפשר קבלת אספקה רציפה של תרופות נוגדות דיכאון או תרופות מייצבי עצבים בכל פעם שרמת הדופמין יורדת. לדרך מחשבה זו יש השלכות אתיות. הרגשות האנושיים יישלטו בפירוט על ידי מכונות חכמות וכך תיסלל הדרך לצורות של תלות והבנות חדשות מסוכנות של האנושיות והרגשות המגדירים אותה.

Comments

מרתק

העתיד כבר כאן

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.