אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מריחואנה ומחלות נפשיות


אביגיל אגלרוב's picture
מריחואנה ומחלות נפשיות

מריחואנה היא הסם הבלתי חוקי הנפוץ ביותר באמריקה. בשנים האחרונות, חוקים העוסקים בשימוש ובאחזקת מריחואנה כבר השתנו, ותקנות קולורדו, קליפורניה, מסצ'וסטס ואחרים, השתנו, כולל מדינות רבות המנהיגות לגליזציה של מריחואנה למטרות רפואיות.

בעוד שקבוצות שונות של אנשי מקצוע מביעים מגוון תגובות להשלכות חקיקה חדשה זו, אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש מאוחדים במידה רבה בהבעת חששותיהם מפני ההשפעה השלילית שיש למריחואנה על אנשים עם מחלת נפש. בנוסף, הנתונים המדעיים מצביעים באופן ברור על כך שמריחואנה קשורה עם סיכון מוגבר לבעיות משפטיות ומאסר, קשיים בלימודים ובעבודה, כמו גם ניצול לרעה של אלכוהול וסמים אחרים.

השפעת המריחואנה

מריחואנה גורמת לאדם לחוש תחושת "ריחוף", שיכולה לכלול רגשות שלווה כגון אושר, טיפשות, רעב או עייפות. אנשים עם מחלת נפש נוטים יותר לחוות גם רגשות שליליים כגון מצב רוח דכאוני, תסמינים פיסיים של קוצר נשימה ודפיקות לב מואצות או אפילו פרנויה כולל חרדה. תגובות אלו קשורות לקשר של המריחואנה עם כימיקלים מסוימים במוח, כולל הנוירוטרנסמיטר דופאמין.

אנשים רבים סבורים בטעות שמריחואנה אינה ממכרת. בעוד שאנשים רבים המשתמשים בה אינם מתמכרים, מחקר מדעי שנערך לאחרונה הראה כי אחוז ניכר של אנשים המשתמשים במריחואנה יפתחו תלות פיסית בסמים. כלומר, הפסקת ההתמכרות למריחואנה תגרום לאנשים אלו לחוות תסמיני גמילה כולל תסמיני עייפות, אנרגיה נמוכה והחמרה בדיכאון או בחרדה.

הקשר בין מריחואנה ומחלות נפש

הקונצנזוס המכריע של אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש גורס כי מריחואנה אינה מועילה ועלולה להיות מסוכנת לאנשים עם מחלת נפש. שימוש במריחואנה עשוי להחמיר ישירות תסמיני חרדה, דיכאון או סכיזופרניה באמצעות פעולותיה במוח.

אנשים שמעשנים מריחואנה הם גם בעלי פחות סיכויים להקפיד לקבל או להמשיך טיפולים פסיכולוגיים ויש להם יותר קושי להקפיד על נטילת תרופות, בהשוואה לאנשים שנמנעים משימוש מריחואנה.

מערכת היחסים בין מריחואנה ומחלות פסיכוטיות, במיוחד סכיזופרניה, נחקרה במשך שנים רבות ומקבלת פרסום גובר בתקשורת. ודאי שלא כל האנשים המעשנים מריחואנה יפתחו סכיזופרניה, אבל אנשים הנמצאים בסיכון לפתח מחלה זו הם אנשים עם קרובי משפחה הסובלים ממחלה נפשית חמורה, ויש להם סיכוי סביר יותר לחוות פסיכוזה אם הם משתמשים במריחואנה.

בקרב אוכלוסיית אנשים אלו, המעשנים מריחואנה באופן קבוע מאובחנים עם סכיזופרניה בגיל צעיר יותר, אושפזו בבית חולים בתדירות גבוהה יותר למחלתם ונוטים פחות לחוות התאוששות מלאה גם עם טיפול באיכות גבוהה.

הקשר בין מריחואנה ומחלות רפואיות

בעוד שמריחואנה הוכחה כמועילה ברפואה פרטנית מסוימת למחלות כגון כאבים חמורים הנגרמים כתוצאה מסרטן, היא בשום אופן אינה נחשבת לקו הטיפול הראשון למצבים אלו. למעשה, רוב האנשים המשתמשים במריחואנה, אפילו למטרות רפואיות, נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מחלת ריאות כרונית שנייה, וסרטן הריאות.

מריחואנה הוכחה גם כמשפיעה על הורמוני הרבייה בגוף ועלולה לגרום לתופעות לוואי משמעותיות, כגון בעיות בווסת בקרב נשים והתפתחות שדיים בקרב גברים. מריחואנה נקשרת גם עם בעיות רפואיות אחרות, כולל בעיות שיניים ומצבי לב וכלי דם בחולים מבוגרים.

הטיפולים הזמינים לאנשים עם התמכרות למריחואנה

מחקרים מדעיים רבים הוכיחו כי טיפול במחלת נפש יעיל יותר בקרב אנשים שאינם סובלים מהתמכרות למריחואנה. אין פירושה הדבר שאנשים עם מחלת נפש אינם יכולים להיות מטופלים בעוד שהם עדיין משתמשים במריחואנה, אך הטיפול במחלת נפש בדרך כלל יעיל יותר כשאנשים מפוכחים ויכולים יותר להשתתף באופן פעיל בטיפול.

לא קיימת תרופה שיכולה לרפא התמכרות למריחואנה. מספר תרופות שונות נחקרו, אך הממצאים לא הניבו תוצאות עקביות. חלק מהאנשים מוצאים כי טיפול פסיכולוגי מועיל לשמירה על פיכחונם. הטיפול יכול לכלול קבוצות לעזרה עצמית, כגון מכורים אנונימיים או אלכוהוליסטים אנונימיים.

טיפול פרטני יכול להועיל גם הוא, וחלק מהאנשים מוצאים כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא חלק חשוב בתכנית הטיפול שלהם. שיטה נוספת של טיפול נקראת מודל "מוטיבציית ראיונות", זהו טיפול אינטראקטיבי המבוצע במרכז לטיפול ממוקד במציאת השראה לשינוי התנהגות ונמצא יעיל בסיוע לאנשים להפסיק את השימוש במריחואנה. שיטות אלו וכלים אחרים שימושיים, ואנשים מצליחים בסופו של דבר להשיג פיכחון לטווח הארוך.

בני משפחה, חברים ומטפלים שונים יכולים להועיל ביותר במתן תמיכה אמפאתית שאינה שיפוטית. עם תמיכה וטיפול פסיכיאטרי יעיל, אנשים רבים הסובלים ממחלת נפש והתמכרות למריחואנה יכולים להשתתף באופן פעיל במסע החלמתם.

 

 

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

המאמר הזה מיושן ומגוחך כאילו לקוח משנות ה-80 או ה-70

ברור כי הכותבת מעולם לא ניסתה מריחואנה ואין לה מושג בנושא.

בולשיט מטעם האגודה למלחמה בא.נשים שאף לא במגובה במאמרים אקדמיים

הדמוניזציה של קנאביס פסה מן העולם (המערבי לפחות). לגליזציה עכשיו!

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.