אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התאוששות מהתמכרויות


אביגיל אגלרוב's picture
התאוששות מהתמכרויות
התאוששות מהתמכרויות

ידיעות על כוכב קולנוע פוליטיקאי או ספורטאי ידוע, שמספרים בתקשורת על מאבקם האישי עם סכנות ההתמכרות, כבר אינן מפתיעות. זוהי מחלה שכיחה, ומומחים יודעים כי היא משפיעה על כעשרה אחוזים מהאוכלוסייה. מאמר זה מתייחס לכל סוגי ההתמכרויות ושיטות הטיפול בהן.

מספר המכורים המדאיג ביותר הוא מספר האלכוהוליסטים הממשיכים לסבול ממחלתם. התמכרות ממשיכה להיות לא מובנת, והשלכות אי הבנה זו משפיעות באופן חמור ביותר על מכורים, בעיקר כשההתייחסות מתבססת על היבטים שגויים של דעה קדומה.

כשאנשים חושבים על אלכוהוליסטים, או מכורים, הם מדמיינים אדם משוטט ברחוב כשהוא מחבק בקבוק. למרות ההודאות המרובות של הידוענים, והסיכויים שרוב האנשים, בני משפחה או חברים סובלים מתלות כימית זו, תמונה זו ממשיכה להתקבע בחלק האחורי של המוח בקרב רוב האנשים ומרחיקה אנשים מכורים מהתודעה למצבם האישי.

התייחסות שגויה זו להרגלי שתייה חריגים או לשימוש שגוי בסמים, מובילה אדם לחשוב כי הוא חסין מפני תמונה נפשית רודפת זו. גם בני המשפחה עיוורים להתמכרות, כשבן הזוג בדרך כלל מצהיר: "לא יכול להיות שהוא מכור, הוא הולך לעבודה כל יום!".

הגורם החזק ביותר שמוביל להתמכרות הוא גנטיקה. זה לא אומר שאנשים יורשים התמכרות, אלא שהם יירשו את הנטייה להתמכר, בהיבט הצריכה החוזרת ונשנית של חומרים ממכרים או התנהגות ממכרת.

בנוסף לגנטיקה, קיימים גורמים אחרים המעוררים התמכרות, כגון מבנה משפחה, אישיות, מחלה פסיכיאטרית אחרת וגורמים סביבתיים, הממלאים תפקיד באטיולוגיה של התמכרות. ילדים שגדלו עם בעיות פסיכולוגיות שונות, פגיעים במיוחד להתמכרות.

טראומת ילדות, שנגרמה במכוון, כגון התעללות מינית, או טראומה שנגרמה של במתכוון, כגון מוות של הורה, עלולה לגרום לפציעה רגשית שמותירה את הילד עם רגישות להתמכרות בשלב מאוחר יותר בחיים.

גם מתח יכול להוביל אדם להשתמש בחומר מזדמן בצורת שימוש כפייתי בכימיקלים. כל אחד מהגורמים האלו מקושר בצירופים שונים למסלול משותף סופי המוביל למחלת התמכרות. ללא קשר לשילוב המסוים של הגורמים התורמים, ברגע שאדם פיתח התמכרות, שינויים מורכבים בכימיית המוח אינם מאפשרים לו, ללא טיפול מקצועי, לחזור לשלב הקודם של מתינות ושליטה.

מכשול נוסף להכרה בתלות כימית הוא שאנשים מכורים לסמים נוטים לפרש לא נכן את מקור הכאוס בחייהם. אלכוהוליסטים ומכורים מגדירים בדרך כלל את בעייתם כמשהו חיצוני. בן זוג מציק, הורמונים, עבודה מלחיצה או התרופה עצמה אליה הם מתייחסים בתחושות אהבה, השתוקקות ושנאה.

מחקר שנערך בעשור האחרון גילה כי אנשים רבים סובלים מיותר מסוג אחד של התמכרות, וכי בולימיה נרבוזה מובילה גם לאלכוהוליזם. מכורים להימורים מכורים גם לחומרים כימיים, ורופאים המטפלים בהתמכרויות מתייחסים אל ההתמכרות כאל הפרעה במוח שיוצרת מערכת יחסים מעוותת בין המוח לבין החומר או ההתנהגות.

לא משנה מהו החומר או ההתנהגות הממכרת, תסמיני ההתמכרות זהים. אחד התסמינים העיקריים הוא הכחשה, המקשה ביותר על המכור לפנות לעזרה. הכחשה היא הארגון מחדש העדין של מציאות שמתרחש במוח המכר המחזיק בו והמונעת ממנו בדרך כלל להודות שהוא סובל מבעיה.

גילויים אחרים של תלות כימית כוללים תלות פיסית וסובלנות גורמת לסמים. ברגע שאדם מגלה שליטה בהתמכרות, מה שהחל כנראה כמנהג לא מזיק ורצון לשתות בנסיבות חברתיות או להשתמש בסמים מידי פעם, הופך לתשוקה ולפסק דין של החיים. שום דבר אינו משפיע עליו, לא הפצרות בן או בת הזוג, לא דמעות ילדיו, לא התכתשויות חברתיות או אובדן מקום עבודה, ואפילו לא בעיות עם החוק.

השפעות ההתמכרות על המוח

ההבנה כיצד התמכרות משפיעה על המוח, מסייעת להסברת תסמינים מביכים אלו. כדי להעריך את המצב, יש להמחיש את המבנה הבסיסי של המוח. קליפת המוח היא החלק של המוח שבו מחשבה מודעת מתרחשת. מנקודת מבט אבולוציונית, המוח התפתח יותר עם השנים ואדם חווה זיכרון נפשי מעולה, יכולת למידה וחשיבה מודעת משובחת.

אך למרות התכונות המדהימות שלו, חלקי המוח האחראים על חשיבה הגיונית עשויים להתבלבל כתוצאה מהתמכרות. כדי להבין מדוע, יש להתבונן על חלק אחר של המוח, המכונה המוח התיכון. בחלק זה נמצאים האזורים הבסיסיים האחראים על רעב, צמא, תגובת הילחם או ברח, מין וכאב.

מחשבה מודעת אינה מתרחשת במוח התיכון, אלא לחץ מהמוח התיכון מועבר לקליפת המוח, שם הוא רושם מחשבה מודעת, כגון "אני רעב". המוח התיכון מפעיל כוח מטעה, ומספר פעמים בגיל ההתבגרות, למשל, המוח התיכון מארגן מחדש את הדרך בה אדם רואה את העולם.

המוח התיכון שולח את אותותיו לקליפת המוח דרך הקורטקס המוטורי, השולט על תנועה. הלחץ מפעיל את כונני המוח התיכון, לביצוע אירוע מוטורי. לדוגמה, המוח התיכון משדר לחץ לאלכוהול, ואדם הולך לקנות משקה. בשלב זה מתרגם המוח את הפעולה ל"מגיע לך משקה".

השלכות ההתמכרות על הטיפול

כדי שהטיפול יהיה יעיל, המוח צריך ללמוד על שגיאותיו במעגלים בהם הוא כבר מבולבל מנוכחות השינויים העדינים בכימיה, המתרחשים במוח במהלך ההתמכרות. המסקנות החשובות העולות הן:

אתה לא יכול לחשוב בהיגיון כשאתה מכר

הטיפול מסייע לאדם מכור ליישב את הקונפליקט הבסיסי בין קליפת המוח והמוח התיכון. התפקיד הקריטי של המוח התיכון בשמירה על  האדם, מדגיש מדוע אפילו חשיבה אנליטית מתוחכמת ביותר לא יכלה לשמור על אדם מפני התמכרותו. לשם כך יש צורך בשיתוף פעולה של המוח התיכון, המהווה את המכנה המשותף לא רק של האנושיות, אלא גם של היחס של אדם כלפי שאר האנושות.

טעות טרגית בטיפול בהתמכרות שרווחה בתחילת המאה העשרים, הייתה האמונה המוטעית לפיה אם המכור יכול לפתח מספיק תובנה לגבי בעיותיו ולהרגיש טוב יותר לגבי עצמו באמצעות פסיכואנליזה או צורה אחרת של פסיכותרפיה, הוא יכול להפסיק את ההתנהגות הממכרת.

למרבה הצער, ההיסטוריה המצביעה על הישנות חולים רבים מספור הוכיחה כי גישה זו היא שגיאה קריטית ולעיתים קרובות קטלנית מבחינת המכור. שום כמות של תובנה אינה מספיקה להתגבר על הכמיהה להקלה כימית המתרחשת אצל אדם מכור. כדי להתאושש, המכור צריך תחילה לעצור את ההתנהגות.

החלמה אורכת זמן

כשתרופה ניתנת לאדם מכור, היא מובילה לגל של אופוריה מהיר וחזק יותר מכל היבט טבעי אחר המוביל לתחושת "ריחוף". הפעלה מלאכותית זו של מערכת הגמול של המוח מגבירה את שחרור החומרים הכימיים המאפשרים אופוריה.

יחד עם זאת, גאות זו של אופוריה אינה נמשכת. לאחר שהגוף מפתח סובלנות, יש צורך בכמויות גדולות יותר, והמכר מתחיל להזדקק לתרופה לא כדי להרגיש "ריחוף" אלא כדי להרגיש נורמאלי. הכימיה של המוח מפתחת סבילות לזינוק המלאכותי המיוצר על ידי התמכרות.

כשהסמים וההתנהגויות דועכים בטיפול, הגוף זקוק לזמן כדי לחדש את ייצור החומרים הגורמים לאדם לחוש תחושת רוגע ורווחה. תהליך זה של ניקוי רעלים ונורמליזציה של מחשבה, לוקח זמן, לעיתים חודשים או שנים.

ברגע שהרעלים סולקו, אדם הנמצא בתהליך גמילה חייב לפרוץ דרך סבך התירוצים והצידוקים בהם משתמש מוחו כדי להבין את התנהגותו המוזרה. גם תהליך זה לוקח זמן עד שהמכור מבין לבסוף באופן עמוק את ההרס שנגרם כתוצאה מהשימוש בסמים והשפעתם על הכימיה הטבעית של המוח, והמוח התיכון מוותר. כשהטיפול מצליח והמכור נמצא במסגרת של תהליך גמילה, עם תכנית החלמה, הוא חופשי בסופו של דבר מהכפייה לשתות או להשתמש בסמים.

 

שם מחבר: 
אביגיל אגלרוב
תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.