אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מרוץ שליחים / אריאלה גולדמינץ


מירב גולן's picture
מרוץ שליחים / אריאלה גולדמינץ

מרוץ שליחים / אריאלה גולדמינץ/ הוצאת כנרת זמורה ביתן

אריאלה גולדמינץ, 1955, גרה בחיפה, בעלת תואר שני בספרות השוואתית, הייתה מורה לאנגלית. זהו ספר הביכורים שלה, שזכה בפרס שרת התרבות לסופרים בראשית דרכם.

מרוץ שליחים הוא ענף באתלטיקה שבו משתתפים ארבעה רצים שמעבירים אחד לשני מקל, כל משתתף רץ רבע מסלול. בספרה של אריאלה גולדמינץ, המוטיב של מרוץ השליחים משתקף היטב כמוטיב מרכזי המוליך את הנארטיב. "הרץ" המרכזי, מרכז כובד הספר, המרכז שממנו יוצאים שאר ה"רצים" הוא "עוגה" – קונדיטוריה ותיקה ביותר בהדר הכרמל, שבעליה קרול הוא בעל כושר אלתור וקונדיטור וירטואוז, קונדיטוריה ותיקה מאוד שאיתה מזדקנים הקליינטים וכל הסביבה הפיזית והמנטאלית. הספר מתחיל עם סיפורו של קרול והקונדיטוריה המצליחה שלו, למעשה עם מותה של אשתו המשוגעת ש"מתה בשיאו של הקיץ". קרול מתאהב בעובדת המסורה והותיקה שלו, אך זאת מאוהבת באופה (שבעצם קשור לאישה בשם טובה), ובעת משלוח עוגה ליום הולדתה של דבורה, בטי – העובדת – והאופה עוברים תאונת דרכים, בה נהרג האופה.

למעשה, דבורה חיכתה בעצב רב לאיזושהי התייחסות מצד בן זוגה החדש, יונל, ליום הולדתה, ולא ידעה שיונל הזמין עוגה מיוחדת מאוד ולא הבין למה המשלוח מתעכב. יונל הוא אלמן וחבר של קרול, בעל הקונדיטוריה, ויש לו בת אוסי. הרופא מציע ליונל היכרות חדשה כדי להשקיט את הרעד בגופו והוא מכיר את דבורה ש"אף פעם, גם בצעירותה, לא הייתה הבחירה הטבעית למיס יוניברס" (עמ' 29), אבל היו לה עיניים חמות, שכל סביבתה הכירה. אוסי, בתו של יונל, מנהלת רומן עם עומרי הנשוי.. היא הוגת רעיון מרוץ השליחים המשפחתי שמתרחש בחיפה בזמן עלילת הספר.

וכך הולכות הדמויות ומתרבות, נרקמות אחת בתוך השנייה ברקמת החיים. וכמו במרוץ שליחים, גם כאן בכל פרק מישהו מוסר למישהו משהו, וכך הסיפורים מסתעפים, ובין הדמויות מתקיימת מערכות יחסים כזאת או אחרת.

הנראטיב קורה בחיפה ובעיקר בהדר הכרמל ובמרכז הכרמל, גולדמינץ מטיילת איתנו בסביבה המוכרת לה ומכירה לנו את הווי החיים, אפילו את זיהום האוויר, בחיפה שהולכת ומזדקנת. הספר כתוב באופן מוקפד ומדוייק, מלאכת מחשבת, בהומור דק. גולדמינץ משתמשת בראייתה כמספרת-על שמשקיפה על הדמויות, אך לא מלמעלה, כיוון שיש לה רגשות חמים מאוד כלפי הדמויות שלה והיא מאוד רגישה אליהן. כאמור, "עוגה" כמרכז העלילה, קונדיטוריה שמנפיקה את המתוקים הכי טובים בהדר הכרמל ואולי אף בכל איזור חיפה, כיוון שגם מהקריות היו מגיעים כדי לאכול רק מהן, כמרכזת הדמויות שאליה וממנה נשלחים הרצים-דמויות כדי להמשיך את העלילה. קונדיטוריה המסמלת את הדשן, המתוק והטוב בחיים, שמסמלת את הקינוח שבסוף כל ארוחה טובה, שאחריו דרושה מנוחה.

הסיפור מתחיל במוות אך מסתיים בחתונה. המוות מרחף כל הזמן מעל, אך לא כנושא מדכא ומפחיד, אלא שמסמל את אלו החיים. ולכן מרוץ השליחים כאן הוא מרוץ החיים, החיים מול המוות, והחיים מנצחים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מירב גולן

.