אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפרעת אכילה בולמוסית


אביגיל אגלרוב's picture
הפרעת אכילה בולמוסית
הפרעת אכילה בולמוסית

רוב האנשים יודעים לזהות מתי הם אוכלים יותר מידי, במיוחד במהלך אירוע מיוחד או חגים, אך הפרעת אכילה בולמוסית היא שונה. אתה מרגיש שאתה לא יכול להפסיק, גם כשאתה כבר מלא וכבד. אתה יכול לאכול הרבה ובמהירות, גם אם אינך רעב. אתה מתבייש בהתקף זה, ושלא בדומה לבולימיה, לא תנסה לגרום לעצמך להקיא לאחר התקף הבולמוס.

אתה יכול להתגבר על ההתקף באמצעות שליטה המתאפשרת עם טיפול. ייעוץ עם רופא מומחה, כגון פסיכיאטר או פסיכולוג, המטפל באנשים עם הפרעות אכילה, הוא המפתח להתגברות על הבעיה. חלק מהאנשים זקוקים גם לטיפול תרופתי. מומלץ לקבל תמיכה רגשית מבני משפחה וחברים, שכן תמיכתם מאפשרת התמודדות קלה לשינוי הדרך בה אתה חושב על אוכל.

הגורמים לאכילה בולמוסית

מומחים אינם יודעים מדוע אנשים מסוימים מפתחים הפרעה זו, והיא נפוצה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. אנשים שסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בהפרעת אכילה זו למרות שגם אנשים במשקל נורמאלי עשויים לפתח אותה.

אם יש לך הפרעת אכילה מוגזמת, יתכן שאתה סובל מבעיות טיפול ברגשות או שאתה סובל מהפרעות אחרות של שליטה עצמית. אתה עשוי להשתמש באוכל כדרך לנחם או לתגמל את עצמך. דילוג על ארוחות ודיאטות חמורות אחרות עלולות לעורר תגובת נגד לבולמוסי אכילה.

הפרעה זו קשורה לעיתים קרובות לדיכאון, ומדענים בודקים אם חומרים כימיים במוח או חילוף חומרים לקוי משחק תפקיד בהפרעה. חלק מהאנשים עם הפרעת אכילה בולמוסית עברו התעללות רגשית או פיסית, או שסבלו מהתמכרויות כגון אלכוהוליזם. אם זה נשמע לך מוכר, עליך לפנות לקבלת עזרה בתחומים אלו כחלק מתהליך ההתמודדות.

תסמינים. אנשים עם הפרעת אכילה בולמוסית אינם מנסים להקיא לאחר אכילת יתר. עלולות להיווצר אף בעיות בריאות אחרות הקשורות לעלייה במשקל או לאכילה שאינה בריאה, כגון סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם או מחלות לב. יתכן שתיווצרנה גם בעיות שינה, כאבי שרירים ומפרקים ובעיות עיכול. נשים עלולות לסבול ממחזור חודשי שאינו סדיר או נעדר.

אבחון. אנשים עם הפרעות אכילה מנסים להסתיר בדרך כלל את בעייתם. יחד עם זאת, כדי לקבל אבחון, יש לגלות פתיחות עם הרופא, שכן הוא בצד שלך. הרופא עשוי לשקול קביעת הפרעת בולמוסי אכילה מתונה, אם ההתקפים מתרחשים עד שלוש פעמים בשבוע. אם הם מתרחשים מידי יום, נקבעת אבחנת הפרעה חמורה, ואם ההתקפים מתרחשים בתדירות גבוהה מזו, מדובר בהפרעה קיצונית.

טיפול בהפרעת אכילה בולמוסית

התקפי האכילה אינם קשורים לכוח רצון, יש לקבל סיוע של מומחה, כגון פסיכיאטר או פסיכולוג, המשתמש בגישה המכנה טיפול התנהגותי קוגנטיבי, המתמקד באופן הפעולה של המטופל ורגשותיו. הוא מסייע למטופל לשנות את מחשבותיו לגבי אכילה ולהבין מה מפעיל את הילולת הסביאה.

המטפל עשוי להמליץ על שיתוף בני המשפחה בייעוץ, כדי שיוכלו ללמוד על ההפרעה, לזהות מקורות מתח בבית, ולהבין כיצד לתמוך בך. מומלץ להשתתף בקבוצת תמיכה, בה ניתן להתייעץ עם אנשים אחרים שיודעים מה אתה עובר. יתכן שתזדקק לסיוע גם במצבים אחרים, כגון דיכאון, או חרדה. הרופא יכול לרשום תרופות נוגדות דיכאון, המסייעות בניהול הדחף המוגזם, או להמליץ על טיפול תרופתי אחר.

מומלץ להתייעץ עם רופא המומחה בטיפול באנשים עם הפרעת אכילה בולמוסית; להבין את שיטות הטיפול ומשך הזמן הדרוש עד להתאוששות. לעיתים יש צורך להתייעץ גם עם מומחה לטיפול ב-OCD.

טיפול עצמי

מומלץ ללמוד שיטות חיוביות להתמודד עם התקפי הזלילה, כגון יוגה, מדיטציה, פעילות גופנית וטיפול בעיסוי המסייעים לתחושת רגיעה. יש להתייעץ עם תזונאי המלמד הרגלי אכילה בריאה. אם אתה סובל מסוכרת מסוג 2 או כולסטרול גבוה, יתכן שתצטרך להגביל סוגי מזון מסוימים או לרדת במשקל. הרופא יכול לייעץ כיצד להפחית במשקל עודף מבלי לעורר אכילה מוגזמת.

המטרה היא לשמור על הבריאות, והטיפול אינו קשור לספירת קלוריות או גודל מנה, אלא לדרך בה אתה מתייחס לאוכל ולגופך. אם אתה חש תקוע במעגל אכילה מוגזמת, אל תתייאש. רוב האנשים יכולים להתגבר על הפרעה זו עם טיפול.

והכי חשוב, הייה סבלני עם עצמך. אנשים עם הפרעת אכילה בולמוסית מאשימים בדרך כלל את עצמם. בתהליך ההתאוששות, יתכן שתיתקל במכשולים, אך אלו אינם יוצאי דופן ותוכל בהדרגה להשיג יותר שליטה על האכילה.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.