אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רונית קריסטל: קוסמת הצבעים יוצאת לאור


סדן הפקת אמנות's picture
אוצר התערוכה: 
לורי פשניצה

רונית קריסטל
רונית קריסטל. שולח תמונה: מיכל סדן

אני זונה של סגנון ויוקרה ועושר לא מדברים אלי", מצהירה רונית קריסטל, "וגם לא מוסכמות אמנותיות. המטרה שלי היא להגיע לקהל גדול ככל האפשר". לכן העדיפה אמנית הניו־מדיה את הלובי של בית רובינשטיין בת"א כחלל ליצירותיה המרשימות, על פני גלריות.

קריסטל בת ה־50 החלה לצייר בעקבות גירושיה, אז שקעה לדיכאון לאחר המאבק המשפטי שניהלה נגדה משפחתו של בעלה, מפיק תקליטים. "משפחה שלמה יצאה נגדי כאילו אני אויבת הציבור מס' 1.יש לי הרבה מה להגיד על בתי משפט ובעיקר על בית הדין הרבני המתנהל כמו בדיחה. המשפחה של בעלי היא משפחה מאוד עשירה מרשפון, והם החליטו להגיש נגדי עשרות תביעות, פשוט כדי להתיש אותי ולגרום לי לוותר על הדירה שלנו ולקחת ממני את הילדים (כיום בני 24 ו־17). והם באמת כמעט הצליחו להרוג אותי".

אם אינכם מכירים את רונית קריסטל מהפייסבוק, סמנו לעצמכם איקס. עבודותיה קריסטל התפרסמו במהירות רבה בזכות הרשתות החברתיות, בעיקר פייסבוק: ציוריה הופכים ויראליים באינטרנט וזוכים לפופולריות ולשיתופים רבים - ברשת, כמו גם באתרי האמנות המקצועיים. קריסטל נודעת כ'ציירת של ציירים', ורבים מהם מעריצים את עבודותיה וכותבים לה באופן קבוע.

לדוגמה, האמן Brahma Templeman  כתב עליה: "גיוון שלא נראה כמותו",

האמנית Crystal Most, מנהלת קבוצת האמנים הבינלאומית the artist eye כינתה אותה "קוסמת צבעים של ממש..."

האמן Raja Ram הגדיל וכתב: "פיקאסו - תאכל את הלב!",

עוד תגובות לדוגמה: "אמנית חדשנית ביותר", "אמנות חדשה נגלית לעינינו" ועוד.

יצירותיה של קריסטל הוצגו בפרויקטים בתערוכות רבות בארץ ובעולם - נתון מדהים בהתחשב בתקופה הקצרה יחסית שבה היא פעילה בזירת האמנות. קריסטל גם זכתה לכתבות אוהדות רבות בכתבי־עת בינלאומיים לאמנות. בין השאר הוצגו יצירות שלה בתערוכה הפאריזאית היוקרתית, 'סלון הסתיו' (Salon d'Automne), כאשר זו התארחה בתל אביב בשנת 2014 - בסלון זה נהג פיקאסו להציג רבות מיצירותיו.

ועוד:

 * אוגוסט 2012:   'אור', הגלריה המרכזית תל אביב, אוצרת: אורית ויזל גלילי.

 * פברו' 2013:  'מבע נשי', בית גבריאל בכינרת, אוצרת: יעל ניצן.

 * מרץ 2013:  'אור וצל', תערוכה במרחב הוירטואלי,  אוצרת: ד"ר נורית צדרבוים.

 * שנת 2013    -  Journey Through Creativity, מנהטן, ניו יורק, ארה”ב, אוצרת: Esperanza Tielbaard Pazmiño.

 * אוקט' 2014  -  'העולם עכשיו', בית רובינשטיין תל אביב, אוצרת: לורי פשניצה.

* נובמ' 2014   - כאמור, התערוכה הבינלאומית מפאריז, 'Salon d'Automne',  האנגר 11, נמל תל אביב.

בנוסף, בשנים  2012-2014 פורסמו אודותיה שתי כתבות־שער בניו יורק:  במגזין The artist weekly של הכתבת Eva Snyder; ובמגזין art & byond של בעלת המגזין והכתבת Mila Ryk.

קריסטל האוטודידקטית היתה בעבר המלבישה הראשית של ערוץ 2 ומאפרת בכירה בו. לציור הגיעה כבריחה, בעקבות משבר גירושין קשה, שגרם לה להתפטר והושיב אותה בבית מול המחשב. בעברה היתה נערת רוק, ועם חבריה נמנו ועדיין יוסי אלפנט ז"ל, שולץ האיום, הדר גולדמן ולהקת סיאם, בועז תורג'מן, איציק ניני, סמי בירנבך וחברי להקת מינימל קומפקט הפועלים בברלין, אורי שטרק ושאר אושיות לילה ורוק.

הביוגרפיה הסוערת שלה כללה נסיעות רבות לחו"ל וביקורים ובילויים בניו יורק, באמסטרדם, בגואה, הודו ובאיביזה, המעוז הבינלאומי של סצינת המסיבות. קריסטל מעודכנת ואוהבת רוקנרול, מוסיקה אלקטרונית, ראפ ורוק אלטרנטיבי, ועם תחנות התרבות שלה נמנים יוצרים ומבצעים כמו קוקטו טווינז, ארכיב, אמינם, אואזיס, נירוונה ועוד.

כל אלה באים לביטוי ביצירותיה, שכמו מוסיקה טובה לא ניתן להגדירן. היא מציירת במהירות ובאופן אינטואיטיבי, ותהליך העבודה שלה ייחודי, מרוכז וממוקד. העולם הוויזואלי שלה משוחרר מכל חוק וזורק את הצופה בו, ללא אזהרה, לתוך חוויה טוטאלית ובלתי־אמצעית.

24 התמונות הגדולות (עד 150 ס"מ רוחב/100 ס"מ גובה) נוצרו במחשב בתוכנה ייחודית שהיא סוד מקצועי של קריסטל, ולאחר מכן עברו גימור מיוחד והודפסו על פרספקס או על נייר באופן - שוב, ייחודי לה - המבטיח שהצבעים יזהרו מהציור באותו אופן שהם זוהרים מהמחשב. על האפקט המושלם הזה עבדה האמנית האוטודידקטית בשלוש השנים האחרונות, עד שהגיעה לתוצאה שהשביעה את רצונה.

קריסטל בת ה־50, המוכרת היטב לברנז'ה התל־אביבית כבת בית במועדונים וחברה טובה של יוסי אלפנט ז"ל, שולץ האיום (עד היום) הדר גולדמן ולהקת סיאם, בועז תורג'מן, איציק ניני, סמי בירנבך וחברי להקת מינימל קומפקט הפועלים בברלין, אורי שטרק ושאר אושיות לילה ורוק, היתה במשך שנים המלבישה הראשית של ערוץ 2 ומאפרת בכירה בו. משבר גירושין קשה הביא אותה אל הציור בתוכנות המחשב, ומרגע שהתחילה לצייר  כבר הפכו ציוריה לתופעת־רשת ויראלית, עם עשרות שיתופים בארץ ובעולם.

במשך הקריירה הקצרה שלה פיתחה קריסטל סגנון ייחודי במדיה הדיגיטלית, הממזג ישן וחדש, שבירת מוסכמות, תחכום של מרקמים, עומק, שילובי צבעים מפתיעים וצורות לא קונוונציונליות, אותן היא רוקחת במחשב, תוך התגרות בנורמות. קריסטל אוהבת להפתיע הן את עצמה והן את הצופה, ומי שנשבה בציוריה ו'נדבק בחיידק', ממשיך באדיקות לעקוב אחר אמנותה. קריסטל סבורה שההתפתחות וההשתכללות לא מסתיימות לעולם והיא נמצאת במעקב מתמיד אחר טקסטורות וטכניקות מתקדמות, אותן תוכל לשלב בציוריה.

 24 התמונות הגדולות (עד 150 ס"מ רוחב/100 ס"מ גובה)  מוצגות החל מיום שלישי השבוע, 28.4, אירוע הפתיחה יתקיים ב14/5 בחלל יוצא דופן: הלובי של בית רובינשטיין בצומת מעריב (רח' לינקולן 20) - אירוע שהוא חגיגה לכל אוהביה ומיקום המבטיח חשיפה מרבית לציבור, כפי שהיא אוהבת ורגילה.

מתמונות נוספות אפשר להתרשם באתר האמנית: ronitkristal.com

מייל האמנית: [email protected]

. פרטים להתקשרות: טל' 054-9848610  

נעילה: 26.5.2015

שעות ביקור בתערוכה : ימים א'-ה': 07:00-20:00

יום שישי: 0700-15:00

 

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת סדן הפקת אמנות

.