אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טנטרה, יוגה ומיניות


אביגיל אגלרוב's picture
טנטרה, יוגה ומיניות
טנטרה, יוגה ומיניות

יוגה וטנטרה יוצרות את המרכז הקדמוני של המסורת הרוחנית ההודית, בחיבור עמוק לפילוסופיות אוניברסליות. רבות כבר נכתב ונדון בהקשר של מחקרים אלו, אך הסמלים הנסתרים עדיין נותרים בגדר חידה. לאחר מאות שנים, סוד הטנטרה נותר מפוזר, מסתורי ותמוה ונוכח באופן קבוע במגוון טכניקות יוגה, במיוחד בשיטות הטיבטיות.

טנטרה היא גישה הוליסטית לחקר היקום מנקודת המבט של האינדיבידואל, – הטנטרה הפכה מילה נרדפת במערב למיניות חסרת מעצורים אולם המיניות כשלעצמה היא רק פן אחד של התרגול הרוחני הטנטרי המייצג את איחוד הנשמה עם האלה. המטרה של טנטרה יוגה היא להרחיב את המודעות בכל מצבי התודעה: ערות, חלום ושינה.

מחקר מעמיק מציג מדע אמיתי של טכניקה המורכבת מכוחות קוסמיים המשולבים עם פיזיולוגיה, פסיכולוגיה, קסם ורוחניות. טנטרה מציעה חזון מעשי המתפרס על מרבית ההוויה האנושית, תאוריה מאוחדת המסבירה את ההיבטים האינטימיים ביותר של התנהגות האדם שהתחמקה מהמחקר הנוכחי. מחקר מפורט וכנה על הפרקטיקה של הטנטרה, יתרום להעשרת המדע והפסיכולוגיה העכשוויים, באופן שטרם נתפס.

חזון האהבה

טנטרה רואה בחזון היקום גל מורכב ביותר, רב ממדי, המכיל אנרגיות בלתי נראות. מדע זה מאפשר הרחבה מבוקרת של תודעה המגיעה מעבר למודע, ובכך משחררת אותנו מהבורות. טנטרה נקראת גם ואמה מרגה, כלומר, נתיב יד השמאל, בשל העובדה שנשים, שהן בעלות השפעת ירח, קוטביות שלילית או שמאלית, ממלאות תפקיד חיוני במדע זה.

יחד עם זאת, הדרך המומלצת לביצוע תורה זו אינה מורכבת משלילות או סגפנות בדומה לרוב המערכות הרוחניות האחרות, אלא מהנאה ואושר עילאי. המסורת הטנטרית מעבירה הלאה באופן ברור את היכולת להשיג מצב של שילוב הרמוני וחופש רוחני הזמין באמצעות חוויה וחיי היומיום באופן ישיר בלבד. הרמות הנחותות של התודעה ניתנות לחוויה רק אם מעלים אותן אל המודע באופן מלא ובטירוף, בעוצמה ובאופן מוחלט, תוך חוויית כל השפע של הכוח שלהן.

דרך הנאה ומימוש עצמי

במובן זה, הטקסטים הטנטרים מלמדים כי לא ניתן להשיג שלמות רוחנית תוך שימוש בטכניקות קשות ומשעממות. שלמות יכולה להתממש בקלות באמצעות מילוי כל המשאלות. תהליכים שעבור אחרים עלולים לשבש את החיים, הופכים לתרופת פלא של הנשמה כאשר משתמשים בהם בחוכמה ובתקיפות למטרת התרוממות רוח.

"אם אדם הוא יוגי, הוא נהנה מהנאות חושניות, היות ותודעה והנאה אינן מתאפשרות בשילוב. מסיבה זו, דרך המכילה את מהות ההנאה המינית והיוגה, עדיפה על כל הנתיבים. בגישת הטנטרה, הנאה מינית הופכת ישירות ליוגה. בגישת הדת הקונבנציונלית, הנאה מינית נחשבת לחטא". מתוך טקסט טנטרי קדום.

במסורת הטנטרית, יוגה, שהיא איחוד עם אלוהים, מתאפשרת בו זמנית עם החיים, ללא ניתוק מתענוגות העולם הזה, עד שמתאפשר מצב של הארה באמצעות כוחות על טבעיים, המתקבלים באמצעות יישום מעשי של שיטות מיוחדות אלו, המשרתות מטרה ברורה בדרך להשגת עליונות רוחנית.

מקדש האדם

גוף האדם, עם כל התהליכים הביולוגיים והפסיכו נפשיים שלו, הוא רק מכשיר שבו ודרכו פועלים הכוחות הקוסמיים. המבנה הבודד האנושי והביטוי הקוסמי המאקרו חיצוני, או היקום, זהים. לכן כל מה שקיים ביקום, צריך להתקיים גם באופן מסוים ביקום המיקרו, כלומר בגוף האדם.

הפילוסופיה הטנטרית עצמה כוללת בתאוריה שלה את כל רמות היקום ומעניקה חשיבות עליונה לאסטרונומיה, ביולוגיה, פראפסיכולוגיה, אנטומיה, מדיטציה, רפואה, מוסיקה, אמנות ואף מיניות. למעשה, הניסיון המיני, נחשב לאיחוד הנצחי של זכר ונקבה במונחים של פלוס ומינוס. לעיקרון זה קיים מקום חשוב ביותר בטכניקות הטנטרניות ובשיטות המתורגלות בארוטיקה עמוקה.

טנטרה היא דיסציפלינה מורכבת, שיטה מדויקת וניתוח מעמיק המבוסס על יסודות רציונאליים. זהו מטה-מדע העוסק בהיבטים השונים של התודעה העליונה ושיטות לחוות אותה. כאן, צורות מניות מהוות רק את הבסיס של הטכניקות, ולימודי טנטרה כרוכים במשמעת קפדנית, שכן ידוע שסוד החיים טמון בשליטה באנרגיה המינית.

כדי להבין את היחס למיניות טנטרית, נדרשת חשיבה מוחית פתוחה לחלוטין והיפוך נקודת המבט. אנשים המורגלים, מבחינה מנטלית פוריטנית לראות במיניות "חטא", נמנעים ממנו ומתביישים בו, או במקרה אחר, שומרים אותו בסוד בגלל "הטומאה" שלו. טנטרה מציעה את כל הסיכויים לשקול אהבה מינית כתקיפה מתריסה על המוסר הקונבנציונלי.

כדי להבין זאת, יש להתבונן תחילה על הממד האנושי כרוטט בזהות ההיבטים המקודשים, האלוהיים, של הבריאה. מנקודת מבט זו של קדושה, מיניות נתפסת מחדש בקנה מידה קטן יותר, כמגע מתמשך ואושר עילאי, של תהליך קוסמי המפגין את כל היקום מהמציאות המוחלטת.

בחזון החדש הזה, נעלם "החטא" שממילא אף פעם לא היה קיים בכל מקרה, ומוחלף על ידי אושר עילאי טהור ואהבה מוחלטת. האיחוד המיני הוא, איפוא, סוג של משמעת מדיטציה עם השפעות פסיכו נפשיות ורוחניות עמוקות.

בכמיהה חסרת הלאות לתפוס את השתיקה המסתורית והתעלומה המרתקת של הקוסמוס, מתרגל טנטרי הופך לחלק בלתי נפרד מהמסתורין הזה בכך שהוא סופג אותו ומזהה בו את עצמו. לשם כך, בפועל, החיצוניות והפנימיות של האדם מוכרחים להשתלב. מדענים מודרניים עדיין מבצעים ניסיונות חלשים לפענח כוחות אלו, אך עבור המטפל הטנטרי, כוחות עדינים אלו הם מציאות יומיומית.

ליבידו – הצמא לאחדות. היבט חשוב נוסף בטנטרה יוגה, הוא החשק המיני, הבא לידי ביטוי כדחף מיני, שאינו נחשב כלל לחושניות גרידא, אלא, ברמות העמוקות ביותר, ככמיהה נלהבת של הנשמה לשלמות רוחנית. כאן מופיע הדחף האירוטי כצמא תהומי של הנפש להגיע לשלמות דרך אחדות ניגודים קוטביים משלימים. בדרך זו, אדם נולד מחדש כאנדרוגינוס אמיתי של מסורת הסוד, ילד קסום של שיווה ושאקטי, הרוח הבודדת המעניקה גישה לרמות הגבוהות ביותר של התודעה.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.