אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קעקועים - דיו ותגובות אלרגיות


קעקועים - דיו ותגובות אלרגיות
קעקועים - דיו ותגובות אלרגיות

קיימים מספר סיכונים אותם יש לשקול לפני קבלת קעקועים. העיקרי שבהם הוא אפשרות זיהום וירוסים דוגמת צהבת ואיידס. אך אמצעי הבטיחות הראשון הוא בחירת מכון קעקועים מוסמך ואמן קעקועים המשתמש במחט סטרילית, שכן דיו הקעקועים עלולה לגרום לתגובה אלרגית המתבטאת בנפיחות, גירוי, פריחה או מספר בעיות עור אחרות באזור הקעקוע או סביבו.

דיו קעקועים מכיל מספר רכיבים וכימיקלים, ואדם עשוי להיות אלרגי לכל אחד מהם. חומרים כגון תחמוצת ברזל, כספית גופרתית ואלומיניום הם רק חלק מהחומרים המרכיבים את הדיו, בהתאם לצבע. אלרגיה לכל אחד מחומרים אלו עלולה לגרום להתפרצות תגובה אלרגית כאשר הדיו חודר לעור. דיו קעקועים אדום הוא הגורם השכיח ביותר לתגובה אלרגית, למרות שהאלרגיה עלולה להתפתח מכל צבע.

סוגי תגובה אלרגית לקעקועים

האלרגיה עלולה להתבטא במספר אופנים שונים:

תגובה אלרגית דלקתית חמורה. אנשים רבים שמקבלים קעקועים, עלולים לחוות תגובה דלקתית חריפה המתבטאת בעור אדום, נפוח מעט ומגורה באזור הקעקוע. תופעה זו מתרחשת בשל הגירוי הנגרם באמצעת מחט ודיו הקעקוע. מצב זה אינו רציני ובאופן כללי חולף בתוך כשבועיים או שלושה.

רגישות. חשיפת קעקועים לשמש עלולה לגרום לתגובה אלרגית, במיוחד בקעקועים המכילים דיו צהוב ומספר פיגמנטים אדומים המכילים גופרית.

דרמטיטיס. חלק מאלרגיות הקעקועים הנפוצות ביותר כוללות סוגי דלקת עור. לרוב מדובר בסוגי תגובות אלרגיות הנגרמים באמצעות גופרית וכספית המצויים בדיו קעקוע אדום.

גרנולומות. אלו הן בליטות קטנות המופיעות על העור כתוצאה מתגובה אלרגית והן נגרמות בדרך כלל בשל השימוש בדיו אדום, אך גם דיו בצבע סגול, ירוק וכחול עשוי לגרום להופעת בליטות אלו סביב אזור הקעקוע.

סימני תגובה אלרגית

הסימנים משתנים בהתאם לסוג התגובה האלרגית והרכיב בדיוק שגרם לה. סימנים נפוצים לדיו קעקועים כוללים:

  • נפיחות
  • אדמומיות
  • פריחה או בליטות
  • קילוף עור
  • הופעת קשקשים על העור
  • גושים סגולים או אדומים סביב הקעקוע.

טיפול בתגובה אלרגית. יש לדעת כיד לזהות את סימני התגובה האלרגית לדיו קעקועים, ולא לטפל בבעיה לבד או להמתין שתעלם, אלא להתייעץ עם רופא עור ולקבל אבחנה. הרופא יבחן את חומרת התגובה האלרגית ויקבע את מהלך הטיפול הטוב ביותר. לדוגמה, אם נוצר זיהום, המטופל יקבל מרשם אנטיביוטי. בחלק מהמקרים, יתכן שיהיה צורך להסיר את הקעקוע כדי לטפל בתגובה האלרגית. לעולם אין לנסות להסיר קעקועים לבבד, אלא אצל רופא עור, בדרך כלל עם מכשיר לייזר.

באוגוסט 2012 פרסם ה-FDA אזהרות הקשורות לזיהומי קעקועים, העלולים לגרום לדלקות פרקים, מחלות ריאות, מחלות עיניים ומחלות נוספות. זיהומים אלו נובעים בשל שימוש בצבעים תעשייתיים שלא עברו את אישור ה-FDA, למעט שימוש בדיו שחור. לכן יש לוודא את תקינות הדיו בו משתמש אמן הקעקועים על מנת למנוע זיהומים. כל דיו קעקועים צריך לעבור בדיקה מיקרוביולוגית, ממש בדומה לשימוש בכל חומר הזרקה אחר.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.