אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

באור התכלת העזה / אתי לב


אוצר התערוכה: 
מירי קרימולובסקי

באור התכלת העזה / אתי לב
באור התכלת העזה / אתי לב. שולח תמונה: שמשון קריסטל

בתערוכתה החדשה: "באור התכלת העזה", מזמינה אתי לב את הצופה למפגש עם זיכרונות, צללים ודיוקנאות שנשזרו בנוף ילדותה, בירושלים וקיבלו עיבוד מחודש, לאור הזמן והמרחק שעברו, מאז החלה עוסקת בנושא זה ביצירתה. התערוכה תיפתח בגלריה מונטיפיורי, ביום ה'  7.5.2015, בשעה 20:00 .

בתערוכה מציגה לב קבוצת עבודות מן השנה האחרונה ועבודות מוקדמות יותר, בהן היא מעבדת זיכרונות, מראות, נופים ואנשים מעברה.

"סדרה חשובה ויוצאת דופן  (שתוצג בתערוכה) היא הסדרה שאותה ציירה לב עם מות אמה. שמונה ילדים גדלו במשפחת האם: שלושה אחים וחמש אחיות. בתמונה הראשונה שציירה אחרי מות האם, תמונה גדולה המרפרפת בין כתם לקו החלו פתע לצוץ דמויות אדם, בעיקר דמויות נשיות. "פתאום..." היא אומרת, "שב אלי שוק מחנה יהודה, שכונת מזכרת משה בה גדלתי, הכל נכנס ליצירה שלי" בתוך הקומפוזיציה עזת המבע והצבע החל להופיע כתם שחור, רישום בצבע כהה, כתם כהה שהפך לדמות. כמו תמיד תאמר לב כי הכתם הוא שהנחה אותה לצייר את הדמות. לעיתים הדמות חסרת פנים, רק הוויה אנושית המרחפת על פני משטח התמונה. פעמים אחרות היא שם, מוגדרת ולא מוגדרת, מצוירת בפשטות כמעט כמו בציור ילדי. אף פעם לא דיוקן, יותר מעין אם אוניברסאלית וסביבה אינספור דמויות הנראות כסילואטות, המרחפות סביב אם הילדים באשר הם".  כותבת קרימולובסקי, במאמרה לקטלוג התערוכה.

בתערוכה יוצגו כ-25 עבודות, ציורי שמן על בד  ומספר עבודות על נייר, ברישום ובצבע, כאשר ציורים אלו קורמים אור וצורה מתוך הריק של בד הקנבס הלבן והופכים לציורי שמן מופשטים וסוערים עזי צבע ומבע. אתי לב מנהלת ביצירתה דיאלוג פתוח ובלתי צפוי, עם העבר, הפנים, הדמויות והערפילים של זיכרונותיה הטמונים היטב בשורשי משפחתה הירושלמית. העולם הדמיוני שהיא יוצרת מנותק לכאורה מהמציאות אך עם זאת פוגש בה בתוך נוף אורבאני משורטט.

"ממבט ראשון, ציוריה של אתי לב "מצטיירים" כשעשוע, כמשחק. קורנת מהם ההנאה של הנחת הצבע, החופש של תנופת היד, של בחירת הצבע מתוך התעלמות מתכתיבי הציור" כותב סורין הלר, במאמרו על האמנית, בספר המקיף שיצא לרגל תערוכתה, באפריל 2007 "אתי לב מופשט בהתפתחות".

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת קריסטל שמשון

.