אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כיצד לתקשר עם ילדים על מיניות


אביגיל אגלרוב's picture
כיצד לתקשר עם ילדים על מיניות
כיצד לתקשר עם ילדים על מיניות

הורים נאבקים לעיתים קרובות בדיון בלתי נמנע עם ילדיהם לגבי מין. אין ספק, כי מיניות היא אחד הנושאים הקשים ביותר עימם הורה צריך להתמודד כשילדיו מגיעים לגיל ההתבגרות. במהלך שנות בית הספר היסודי המוקדמות, הענין הטבעי של הילדים בגופם מתחיל להתבטא, לפחות בחלק מהזמן. הם עסוקים בפיתוח מיומנויות חברתיות ופיסית במגרש המשחקים ובמגרש הספורט, והענין שלהם במין בגילאים אלו עשוי להשתנות במידה רבה.

בגילאי בית הספר היסודי, ההתעניינות של הילדים במין מתבטאת לזמן קצר בלבד, אך בגילאים מאוחרים יותר, הם מגלים סקרנות לגבי נושא זה. ילדים אחרים סקרנים באופן עקבי לגבי יחסי מין וזקוקים לפירוט רב יותר מבעבר. בגילאים צעירים, ילדים נחשפים לריבוי דעות, רעיונות ותפיסות שגויות המגיעים מילדים אחרים. הם נוטים להאמין ב"עובדות" אותן הם שומעים מחבריהם, ולא משנה כמה הן שערורייתיות.

כתוצאה מכך, ילד בן שמונה, שיש לו מספר חברים בני עשר, עשוי לשאול את הוריו שאלות עימן הם אינם סבורים כי הוא צריך להתמודד כה מהר. כשילד שומע את תשובות ההורים, הוא עשוי לקחת אותן בקלות, או שהוא עשוי להגיב באופן ברור וחד משמעי: "איכס!"

זהו סימן ברור לכך שהילד פשוט אינו מוכן ללמוד עדיין פרטים נוספים על מיניות, והדבר מצביע על בריאות נפשית. רוב הילדים מתחת לגיל שמונה אינם יכולים, ואינם צריכים, להבין את המכניקה בפועל של יחסי מין, ודיונים על זקפה, מחזור חודשי והיבטים אחרים של מיניות, עלולים להפחיד אותם.

תקשורת אודות מיניות

על ההורים להיות רגועים ונינוחים. הנטייה הטבעית של ההורים היא להתכווץ כשהילד שואל אותם מהי 'זקפה'. לכן עליהם פשוט לעשות ככל יכולתם ולשוחח בשלווה, כך שניתן יהיה לכבד את הסקרנות הטבעית של הילד, מבלי להיות שיפוטיים.

בכל פעם בה הורים מתמודדים עם נושא רגיש זה בהצלחה, רמת החרדה שלהם, כמו גם של הילדים, פוחתת. מומלץ שלא להימנע משיחות אלו, על מנת שהילד ילמד את ערכי המיניות, אך יש להסביר לו את מה שעליו לדעת בהתאם לגילו, ולהפריך שמועות אותן ליקט מחבריו ומכלי התקשורת.

מבוגרים רבים חשים שלא בנוח לשוחח על סקס עם ילדיהם, היות והם פוחדים לספר יותר מידי ברגע שהשיחה מתחילה. השיטה הטובה ביור היא לנסות לענות על שאלות בשקט ובאופן תמציתי, ולהתגבר על המבוכה מפני הנושא החריג. אם להורים קשה לתקשר על מיניות, מומלץ להם לנסות להתאמן במספר חזרות על תשובות מראש, לבד או עם בן הזוג.

אין להתפתות לפתוח בנאומים אם הילד שואל לגבי קיום יחסי מין. יחד עם זאת, אם לילד בן שש נולדה אחות, והוא מתחיל לשאול לגבי התעברות ולידה. מומלץ שלא לספר לו על חסידות ומלאכים טובים, אלא להציג את העובדות באופן פשוט ותמציתי ככל הניתן.

פשטות השיחה

תשובות לשאלות בנוגע להתעברות ולידה עשויות להיות מעט יותר מפורטות לילדים מעט בוגרים יותר, אך גם בגילאים אלו, עדיין אין צורך להיכנס לפרטי פרטים בנוגע ליחסי מין. יחד עם זאת, על מנת שלא להישמע כמו רופאים, על ההורים להשתמש בשפה מתאימה כגון "פין" ו"נרתיק", ולא "פיפי".

תקשורת מסוג זה תפחית את התחושה כי נושאים מיניים הם מחוץ לתחום עבור הילד, שלא לומר מביכים. הילד עשוי להיות מרוצה או שאינו מרוצה מהתשובות אותן הוא מקבל, ועל ההורים לענות על שאלותיו כל עוד הוא מגלה עניין, אך לא להעמיס עליו מידע, אם התגובה הבאה שלו היא "בסדר, מה יש לארוחת ערב?"

לעודד התעניינות

אין זה משנה מהי השאלה של הילד, מומלץ שלא להשתיק אותו, לא לומר משפטים בנוסח "אצלנו לא מדברים על דברים כאלה", ולא לנסות לנווט את שיחה למקום אחר. התנהגות זו תשדר לילד מסר לפיו שאלות נורמאליות לחלוטין הן טאבו, וכי הוא רע רק מעצם העובדה שהוא חושב עליהן.

על הילד לקבל את התחושה כי שיחה מסוג זה מקובלת. אחרת הוא יוצר כל הזמן תמונות בראשו לגבי תפיסתו הפרטית את המיניות, שאינה תמיד מדויקת. על ההורים להיות שם על מנת לספר לו את האמת ולהרגיע את דאגותיו. נכונות ההורים לתקשר בכנות עם הילד היא מתנה מתמשכת ממנה ייהנה ככל שהוא מנווט את דרכו בבלבול של הילדות, גיל ההתבגרות והמשך החיים.

הזדמנויות יומיומיות. אין צורך להמתין עד שהילד ישאל את כל השאלות. מומלץ לנצל רגעים מתאימים על מנת לשוחח על מערכות יחסים ומיניות. גם ספרים חינוכיים, המיועדים לילדים, מספקים הזדמנויות מושלמות לשיחות על מיניות ולידה. כך, למשל, כשילד בן שש מתנסה במשחק "רופא וחולה" אין צורך לנזוף בו, אלא לספק את סקרנותו באמצעות שיחה גלויה.

חינוך לשמירה על הבטחון. היבט חשוב בנושאי שיחה על מיניות עם ילדים היא חינוך הילד לבטחונו האישי. על ההורים ללמד את הילד, כי למרות שמיניות היא נושא טבעי ומהווה חלק מהחיים, אף אחד אינו צריך לגעת בו באופן בלתי הולם, וכי עליו לומר "לא" לכל מי שמנסה לגעת בו באופן זה בניגוד לרצונו.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.