אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טיפול לייזר בקונדילומה


הפפילומה האנושי (HPV). הזנים מועברים במגע מיני, למרות שחלק מהמומחים מאמינים כי ניתן להעביר את הזיהום גם ללא מגע מיני ישיר.

תקופת הצמיחה של הווירוס עלולה להימשך מספר שבועות, חודשים ואולי אפילו שנים מרגע החשיפה לנגע או לנגעים. הפין הוא האזור הנפוץ ביותר של קונדילומה והזיהום מתמקם באזור הנקבים, האזור שבין שק האשכים ופי הטבעת, באזור פי הטבעת ובאזור שמעל איבר המין.

באופן נדיר, קונדילומה עלולה להימצא גם בשופכה. בקרב נשים, קונדילומה נמצאת בתוך הפות כמו גם בתוך הנרתיק. זנים מסוימים של הווירוס גורמים לסרטן צוואר הרחם אך הם אינם גורמים לסרטן בקרב גברים. אם המצב אינו מטופל כראוי, הנגעים הבודדים עשויים לגדול ולהתפשט לאזורים אחרים.

מהות הטיפול בלייזר לקונדילומה

במהלך השנים, פותחו טיפולים רבים ושונים לקונדילומה, וכולם נועדו להרוס את נגעי הווירוס, אך למרבה הצער, לא ניתן לחסל את הווירוס באופן מוחלט, והוא נוטה להישנות גם ללא חשיפה חוזרת. אחד הטיפולים המומלצים הוא טיפול בלייזר.

טיפול הלייזר נועד להרוס את היבלות באברי המין. הוא ניתן לביצוע בקליניקת הרופא, בבית חולים או במרכז ניתוחים. המטופל מקבל הרדמה מקומית או כללית בהתאם למספר היבלות אותן יש להסיר או גודל שטח האזור המטופל.

מחקרים מראים כי ניתוח לייזר מסיר כארבעים יבלות בהליך אחד, אך הן עשויות לשוב לאחר מספר חודשים. הניתוח יעיל לנשים בהריון.

תופעות לוואי לאחר הניתוח

זמן ההחלמה תלוי במיקום ומספר היבלות שהוסרו. תהליך הריפוי מתרחש בדרך כלל בתוך שבועיים עד חודש.

תופעות לוואי אשר יכולות להתרחש אחר הניתוח הן דימום שנמשך למעלה משבוע, חום, כאב חמור, וריח רע או הפרשה צהבהבה, אשר עשויה להצביע על זיהום.

יש להימנע מקיום יחסי מין עד שהאזור המטופל נרפא והכאב נעלם, תהליך הריפוי המלא אורך בדרך כלל כשבוע עד שלושה שבועות, תלוי בגודל השטח המטופל.

נקודות למחשבה

רופאים משתמשים בדרך כלל בניתוח לייזר ליבלות באברי המין לאחר שטיפולים אחרים נכשלו. הניתוח יקר יותר משיטות טיפול אחרות.

מומחים מסוימים חוששים כי הטיפול עלול להגביר את הסיכון של הישנות היבלות באמצעות השמדת המערכת החיסונית, המאפשרת לווירוסים להפוך לפעילים. ניתוח לייזר כרוך בהכשרה וציוד מיוחדים. מומחים שונים מאמינים כי מיומנות הרופא המבצע את הניתוח משפיעה על הצלחתו. אנשים העומדים לעבור ניתוח זה צריכים לשאול את הרופא אודות ניסיונו ושיעור ההצלחות של ההליך. יתרון ההליך הוא בכך שרקמות סמוכות ועמוקות אינן ניזוקות במהלך הטיפול.

הטיפול אינו מרפא את וירוס הפפילומה האנושי, והנגיף עלול להישאר בגוף במצב שאינו פעיל גם לאחר שהיבלות מוסרות. המטופל שעבר את ניתוח הלייזר עדיין יכול להפיץ את הזיהום, אך שימוש בקונדומים מסייע להפחתת סיכון ההידבקות.

יש לשקול את יתרונות ואפקטיביות הטיפול בהשוואה לתופעות הלוואי והעלויות של טיפולים אחרים. שיחת יעוץ מקדימה עם הרופא תבהיר את המצב.

 

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

נושא חשוב

לא הרבה מכירים את התסמינים מודרכי הטיפול, תודה על המאמר החשוב.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.