אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קונדילומה - טיפול בקונדילומה ותיאור


קונדילומה - טיפול בקונדילומה ותיאור
קונדילומה אנאלית אצל גברים. רשיון: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

קונדילומה הוא מצב רפואי המתבטא ביבלות חיצוניות אשר מופיעות על אזורים שונים באיברי המין, כגון באזור פי הטבעת, בתוך הנרתיק, בצוואר הרחם העליון או בשופכה הגברית. זוהי יבלת ורדרדה בדרך כלל והמצב עלול להגיע לעיתים ללא תסמינים כלל, או שהוא מתבטא בתסמיני גירוד, תחושת צריבה, רגישות, כאב בעת קיום יחסי מין או תכיפות במתן השתן.

תיאור התופעה

מחלת הקונדילומה מתבטאת בגידולים קטנים, דמויי כרובית לעיתים, המצויים על אברי המין או בסביבתם. יבלות אלו נגרמות באמצעות וירוס הפפילומה האנושי (HPV), אשר אחראי לאחד הגורמים השכיחים ביותר של מחלות המועברות תוך כדי מגע מיני (STD).

למעשה, היבלת עצמה מהווה רק את "קצה הקרחון" והיא מסתירה ווירוס הנמצא בתאי העור סביב היבלת ואולי אף באזורים אחרים שאינם נגלים לעין, הקשורים לאיברי המין. לאופי הויראלי של המצב קיימות אף השלכות חשובות לגבי הטיפול. רוב האנשים הנושאים את הווירוס אינם מודעים למצבם. הווירוס עלול להדביק תאים אך היבלות יכולות שלא להופיע במשך שנים רבות, ואז להתפרץ לתוך נגעים גלויים כאשר המערכת החיסונית נחלשת.

בשל מיקום היבלת והשקפותיה על מצבים מיניים, עלול המצב לגרום לבעיות רגשיות וחברתיות. יבלות באברי המין עלולות לגרום לטלטלה נפשית קיצונית, ולעיתים קרובות חשים אנשים הנגועים בווירוס מבוכה, כעס ואף אשמה.

כל אדם שקיים אי פעם יחסי מין עם אדם אחר הנושא את המחלה, נמצא בסיכון להידבקות. הווירוס גורם לנגעים גלויים כאשר המערכת החיסונית מדוכאת, אך היא עלולה להתלקח אף ללא גורם גירוי ברור.

לעיתים מתפרץ הווירוס בגלל מחלה, בעיקר בעת מחלות אחרות המועברות במגע מיני, או כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות. עישון מעלה כפליים את הסיכון לפרוץ המחלה, בין היתר בשל תוצרי הלוואי של הניקוטין התוקפים את תאי מערכת החיסון בצוואר הרחם.

טיפול בקונדילומה

אנשים הסובלים מקונדילומה נהנים ממגוון רחב של טיפולים זמינים לבחירה, אך אף טיפול אינו מהווה את התרופה המושלמת. בנוסף, הטיפולים משתנים במידה רבה מבחינת העלויות.

הטיפולים לנגיף הקונדילומה נחלקים לשלוש קטגוריות: מרשמים לתרופות מקומיות אשר הורסות את רקמות היבלת, ניתוחים שונים להסרת רקמת היבלת וגישות רפואיות המבוססות על טיפול בנגיף הגורם למצב הבסיסי. כל טיפול חייב להיות מיושם על יבלות בודדות והוא מבוצע בהתאם למצבו האישי של כל מטופל. אין ליישם טיפול כללי באופן שיטתי לכל המטופלים.

ה-FDA אישר את תרופת הקונדילוקס, אותה יש להחיל על האזור הפגוע ללא שטיפה, כטיפול מקומי ליבלות באברי המין. רופאים מסוימים רושמים משחות אנטיביוטיות שונות אותן ניתן לשטוף לאחר מספר שעות. רוב המטופלים המשתמשים בקונדילוקס חווים תחושת צריבה, כאב, גרוד או שמנוניות באזור הפגוע.

יבלות גלויות לעין על אברי המין ניתנות להסרה פיזית באמצעות החלת חום או כריתה קרה תוך שימוש באזמל או לייזר. כל הטכניקות האלו אינן נוחות והיבלות נוטות לשוב, היות והנגיף עדיין שרוי בתאים סמוכים.

בשל האופי הויראלי של הקונדילומה, טיפולים אנטי נגיפיים עשויים להיות יעילים. חלק מהרופאים מזריקים אינטרפרון אלפא ישירות ליבלות, לשם טיפול ביבלות חוזרות. טיפול זה נחשב ליעיל יותר, היות והוא מטפל במקור הבסיסי של היבלות, אך הוא בדרך כלל יקר ואינו מפחית את תכיפות חזרת היבלות.

לא קיים טיפול יחיד עבור קונדילומה. הטיפולים הזמינים נועדו למגר או להפחית את התסמינים והם מתמקדים בעיקר בטיפול ביבלות, אך חיסול נגעי השומות הוא המטרה בטיפול בזיהום זה. הטיפול שמור לחולים הסובלים מיבלות גלויות, ושיטת הטיפול הכללית היא לחסל כמה שיותר נגעים גלויים עד שהמערכת החיסונית של המטופל תשלוט בשכפול הנגיף.

למרות שטיפול סטנדרטי ליבלות באברי המין עשוי להסיר את רוב היבלות, יש להתאים את הטיפול באופן אישי בהתאם לתסמינים. גורמים המשפיעים על טיפול במחלת הקונדילומה כוללים את הגודל, המורפולוגיה, מספר היבלות ומיקום הנגעים, כמו גם שיקולי עלות, תופעות לוואי, מאפייני הטיפול והעדפות המטופל, כולל ניסיון ומקצועיות הרופא המטפל.

הטיפול ברוב זיהומי הקונדילומה כרוך בכריתה ישירה של הנגעים, לדוגמה, כריתה כירורגית, כריתה כימית וקריותרפיה. רוב המטופלים נזקקים לטיפולים מרובים במהלך מספר שבועות או חודשים. אם לא התרחש שיפור משמעותי לאחר שלושה עד שישה טיפולים, יש לנקוט בגישת טיפול שונה.

מטופלים שאינם נשאים או בעלי מערכת חיסונית חלשה כתוצאה מנטילת תרופות לדיכוי המערכת החיסונית, בדרך כלל זקוקים למספר שיטות טיפול שונות, ולעיתים קרובות הם אינם מגיבים לטיפול.

ללא קשר לשיטת הטיפול הנבחרת, שיעורי ההישנות של קונדילומה גבוהים עבור כל מטופל, והמצב עלול לגרום לרמת תסכול גבוהה עבור המטופל והרופא.

טיפולי קונדילומה לנשים הרות

שיעורי זיהום קונדילומה מדווחים באופן גבוה יותר בקרב נשים הרות, אצלן ניתן לראות צמיחה מהירה של הווירוס. הגורמים האחראים לזיהום כוללים דיכוי חוסן גופני במהלך ההיריון ושינויים הורמונאליים.

בקרב נשים הרות, אין לטפל בנגעים אסימפטומטיים קטנים, אלא רק בנגדים גדולים יותר. לעיתים, קונדילומה בקרב נשים הרות הופכים לגדולים יותר והם דורשים כריתה כירורגית, היות ולא ניתן לטפל במצב עם אינטרפרון.

טיפולים תרופתיים

כל התרופות המשמשות לטפול במחלת הקונדילומה הן תרופות של מריחה על העור, והן גורמות לתופעות לוואי נפוצות של תגובות עור מקומיות וכאב. לא כל התרופות נועדו למשטחים ריריים, ואין להשתמש בהן לטיפול בנגעי שומות וקרצינומה של תאי קשקש.

שתי קטגוריות רחבות של טיפולים תרופתיים יעילים לקונדילומה הן:

מכפילי תגובה חיסונית. אלו כוללים אינטרפרון אלפא ו-Imiquimod. הם משמשים בעיקר בטיפול ביבלות חיצוניות.

תרופות ציטוטוקסיות. תרופות אלו כוללות תרופות הנוגדות התפשטות זיהומים, כמו גם טיפולי חומצות סליצילית, חומצת TCA וחומצת BCA.

אף אחת מתרופות אלו לא הוכחה כיעילה באופן אחיד או ישיר למניעת קונדילומה והן מומלצות בעיקר לטיפול ביבלות עוריות.

 

טיפול כירורגי

טכניקות ניתוחיות שונות זמינות לטיפול במחלת הקונדילומה. לשיטות אלו קיים היתרון המשותף של טיפול מלא לאחר הליך טיפולי אחד. יחד עם זאת, שיטות ניתוחיות כרוכות בדרך כלל בהרדמה מקומית, הם ממושכים יותר וכרוכים בציוד רב יותר. כתוצאה מכך, משתמשים לעיתים קרובות בשיטות אלו כאשר המטופל סובל ממספר גדול של יבלות, וכאשר המטופל כשיר מבחינה פיזית לעבור הליך כירורגי.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

קליניקת לייזר לטיפול בקונדילומה מומלצת של דוקטור חן

הכתבה מאוד מענינת בפועל קליניקה שאני טופלתי בלייזר והתוצאות היו במקום במחיר סביר. זה הקליניקה של אתר דוקטור חן בגבעתיים www.dr-hen.co.il יש להם גם סניפים בכפר סבא, קריית חיים, כרמיאל, בני ברק . אחרי שקראתי את הכתבה ובדקתי את כל סוגי הטיפולים, הטיפול בלייזר הכי מומלץ מניסיון אישי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.