אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מחלות מין


מחלות המועברות באמצעות מגע מיני, קיימות מזה אלפי שנים והן ידועות אף כמחלות מין, אלו הן מחלות אשר מועברות מאדם אחד למשנהו באמצעו מגע מיני, ולעיתים באמצעות מגע באיברי המין. הזיהום עלול להיות מועבר באמצעות יחסי מין רגילים, מין אוראלי ומין אנאלי. מספר מחלות המועברות במגע מיני עלולות להתפשט גם כתוצאה משימוש במחטי סמים, מאם לתינוק, במהלך הלידה או בעת ההנקה, ובאמצעות עירויי דם.

מיקרואורגניזמים המתקיימים בקרומי העור או הריר של אזור איברי המין אצל גברים ונשים יכולים להיות מועברים באמצעות זרע, הפרשות נרתיק או דם במהלך קיום יחסי מין. אזורי אברי המין מהווים בדרך כלל סביבות לחות וחמות, אידיאליות לשגשוג וירוסים וחיידקים. ניתן להעביר בקלות רבה יותר מחלות מין בעת קיום יחסי מין שאינם מוגנים.

מה גורם למחלות מין?

מחלות מין נגרמות באמצעות וירוסים, חיידקים, וטפילים אשר מתפשטים לרוב, אך לא תמיד, באמצעות מגע מיני. חלק ממחלות המין הנפוצות ביותר, והגורמים להם, כוללים:

איידס, נגיף כשל חיסוני אנושי (HIV)

זיהום כלמידידיה.

הרפס באיברי המין

יבלות באיברי המין כגון וירוס הפפילומה האנושי (HPV)

זיבה

עגבת.

סיבוכים אפשריים

ניתן לטפל במחלות מין רבות ביעילות כאשר הן מאובחנות בשלב מוקדם. יחד עם זאת, אם אדם אינו מקבל את הטיפול הנאות, הוא עלול לסבול מסיבוכים רבים.

סוגים מסוימים של מחלות מין חוזרים על עצמם לעיתים קרובות. חלקם עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לאיברים, כמו גם לבעיות פוריות. מחלות מין אחרות מגבירות א הסיכון להידבקות בנגיף האיידס. חיידקים מסוימים עשויים להיות עמידים לאנטיביוטיקה המשמשת לטיפול בחלק ממחלות המין.

טיפולים תרופתיים

מטופלים עם מחלות מין מקבלים בדרך כלל תרופות אנטיביוטיות. אם מטופל סובל מפפילומה, הרופא עשוי להמליץ על תרופות מדכאות לשם מניעה גם כאשר התסמינים אינם מתפרצים. תרופות אלו מפחיתות את מספר ומשך ההתפרצויות, כמו גם את הסבירות כי ניתן יהיה להעביר את הזיהום לאדם אחר.

טיפולים משלימים ואלטרנטיביים

טיפולים משלימים מסוימים יכולים לסייע לטפל במחלות מין, לצד תרופות קונבנציונליות, על מנת למנוע זיהום, לחזק את המערכת החיסונית או להפחית סיבוכים מסוימים כגון דלקת מפרקים כתוצאה מזיבה.

הטיפולים האלטרנטיביים יכולים לטפל במחלות מין מסוימות, הכוללות זיהומים נגיפיים, וירוס הפפילומה האנושי והרפס. יש להתייעץ עם הרופא בנוגע לנטילת תוספי מזון אשר עשויים להיות יעילים בהתאם למצב, ויש ללמוד כיצד צמחי מרפא ותוספי מזון עלולים ליצור אינטראקציה עם תרופות מרשם אחרות.

גם במהלך הטיפול, המשלים או הקונבנציונאלי, מחלות מין עדיין מדבקות מאוד, ויש לנקוט באמצעי זהירות על מנת שלא להעביר את המחלה לשותף ליחסי המין.

טיפולי מעקב

בהתאם לסוג מחלת המין, הרופא יבקש לראות את המטופל בביקורי מעקב, על מנת לוודא כי המחלה לא שבה, או להמשיך את הטיפול. לנשים הרות, מחלות מין עלולות לגרום לסיבוכים רציניים לעובר, ויש לדון עם הרופא לגבי אפשרויות הטיפול המתאימות.

 

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.