יום שישי, יולי 19, 2024
כללי

עזבה 17 שנה במשרד החינוך בשביל “אימהות מודעת”- מי זו יוכי דנחי?

לראשונה נתקלנו ביוכי ממש במקרה, פירסום של “אימהות מודעת” – חינוך והורות ללא תיסכולים!  זה סיקרן אותנו… אז יצאנו לבדוק… התקשרנו ליוכי ומן העבר השני ענה לנו קול נעים. יוכי סיפרה לנו שהיא הייתה גננת במשך 17 שנה במשרד החינוך בגבעת שמואל אבל לאחר שינויים חוזרים ונשנים בתכנים ובמבנה ההוראה בגן היא הגיעה למסקנה מאד כואבת…

הסתקרנו וקבענו פגישה.

מי זו יוכי דנחי ולמה באמת היא עזבה את משרד החינוך?

נשואה ואמא לשלושה ילדים, בעלת תואר ראשון בחינוך לגיל הרך, מנהלת גן מזה 17 שנה במשרד החינוך, סופרת ילדים ובעלת טור שבועי קבוע באתר הידברות  ובעיתון יום ליום. מטפלת באימהות וילדים ומדריכה צוותי הוראה, מרצה ומעבירה סדנאות ברחבי הארץ.

יוכי: “אז למה עזבתי את משרד החינוך אתם שואלים?! הגעתי ללמסקנה שאני בעצם כבר לא עוסקת בחינוך ילדים… אני אכן נמצאת יום שלם עם ילדי הגן המתוקים אבל בגלל בירוקרטיה ותקנות על גבי תקנות שנופלות על כתפי הגננות השכם והערב (בשביל להראות ש”עושים משהו” -הכותב) אנחנו מגיעות למצב שבו אנחנו כמעט ולא מגיעות לילדים… רגשית אני מתכוונת. אני הלכתי להיות גננת כי אני אוהבת ילדים, אני אוהבת לגדל במלא מובן המילה, אני אוהבת לראות איך הילד מתעצב ופורח ומתקדם מיום ליום בהרגלים שלו, ביכולות הרגשיות שלו, באישיות שלו והגעתי למסקנה שאני יותר ויותר עסוקה ב”ניהול הגן” ופחות ופחות מגיעה בפועל לילדים, ללב שלהם, לחיים הפנימיים שלהם.

ציינת מקודם שאת אוהבת לגדל ילדים בתחומים רבים אבל משום מה לא ציינת שום דבר על התחום הלימודי…? זה בכוונה?

יוכי: “האמת שכן… זה לא היה במקרה. כמובן שיש לקדם ילדים גם בידיעות שלהם וגם את זה אני עושה כי זה חלק מהתוכנית הלימודית אבל בגילאי הגן זה ממש לא העיקר! העיקר הוא לעצב את ההרגלים שלהם, את האישיות שלהם ואילו משרד החינוך (ולפעמים גם ההורים שעסוקים מכדי להגיע לילד שלהם) מתקשים להבין זאת.”

זה לא מוקדם מדי בגילאי הגן לעצב “אישיות”? 

יוכי: “ממש לא, דווקא ככל שהילדים רכים הם מתעצבים בקלות ההרגלים שלהם עדיין לא התקבעו, ה”פינוק”, במובן השלילי עדיין לא השתלט על האישיות שלהם ואפשר פשוט לתת להם כח שיעמוד להם אחר כך לכל החיים. דווקא בגיל הרך.”

אז בעצם החלטת לעזוב את משרד החינוך ולצאת לדרך עצמאית? זו החלטה מאד אמיצה?

יוכי: “האמת שכן, זה לא היה קל בפרט שזה גם כלל ירידה גדולה בהכנסה אבל הכל היה שווה. כיום אני עושה את מה שאני אוהבת, אני עוזרת לאימהות, לילדים לצוותי הוראה ואני משלבת את כל הכישורים והידיעות שרכשתי במשך השנים ומביאה אותם לידי ביטוי בכל כך הרבה ווריאציות שזה מחייה אותי. וגם פרנסה ברוך ה’ לא חסרה.”

אז בעצם איך הגעת מלהיות גננת, שאין לה כל הכשרה טיפולית בעצם, לעבודה כל כך עמוקה עם אימהות, אחת על אחת, והרצאות וסדנאות וכו’?

יוכי: “מאז שסיימתי את לימודי התיכון שלי התחלתי ללמוד הוראה לגיל הרך ומיד התחלתי לעסוק בתחום בתור גננת בדרם הארץ. במקביל פיתחתי את כישוריי ולמדתי גם תואר ראשון בחינוך. מדוע ניגשתי לתחום החינוך את בטח גם שואלת..? אז אני מאד אוהבת ילדים גם בגלל הטוהר והתמימות שלהם וגם בגלל שמדהים אותי מאד לראות כל פעם מחדש איך ילד גדל ומתעצב בדיוק כפי שמגדלים אותו. אני נהנית לראות את השינויים, ההתפתחות האישית והעיצוב הפנימי שלהם.”

“מה שקרה” היא ממשיכה ” זה שהייתי מנהלת גן 17 שנה במשרד החינוך, ליוויתי הרבה מאד הורים במהלך השנים בייעוצים. הן בתחום החינוך והמשמעת והן בתחום הלימודי, התפתחותי והתנהגותי. ופתאום תפסתי את מצוקת ההורים המתקשים לחנך. מצד אחד הם מתעניינים, שואלים ורוצים ומצד שני מתוסכלים מאד שאינם מצליחים ליישם, בעקבות כך התחלתי ללמוד במקביל  כ-4 שנים תמיכה רגשית ועוד שנתיים ייעוץ חינוכי שעזרו לי מאד בתור גננת הן בפתרון בעיות מול ילדים והן בעזרה ותמיכה רגשית להורים המתקשים בחינוך עם הילדים.

מניסיוני עם מאות הורים שביקשו את עזרתי במהלך השנים גיליתי שהורים המקבלים ייעוץ חינוכי בשילוב תמיכה רגשית מצליחים ליישם ולהגיע לתוצאות בקלות רבה ומדויקת יותר בהשוואה להורים שרק מקבלים ייעוץ והדרכה כך בעצם נולדה השיטה המדהימה שפיתחתי שנקראת “אימהות מודעת-הדרך הקלה”.

גיליתי שלהורים יותר קל ליישם ולהבין כשהם יודעים מה הם מרגישים (מול הילד שלהם ובכלל) מבלי להיות מבולבלים עם הרגשות שלהם ועם המחשבות שלהם.

וכך  מתוך רצון של שליחות לעזור לכמה שיותר אימהות בחינוך הילדים שלהם, לצאת מהתסכולים, להרגיש בטוחות בעצמן עם אמונה שיש להם את היכולת, את הסמכות ואת המסוגלות  החלטתי להיות שותפה נאמנה לאימהות בגידול הילדים שלהם.”

מה זו בעצם שיטת “אימהות מודעת-הדרך הקלה”?

“שיטת ‘אימהות מודעת הדרך הקלה’ מבוססת בין השאר על השיטות הייחודיות של רבי נחמן מברסלב.” יוכי עוצרת לרגע ועיניה נוצצות, “רבי נחמן מלמד שכל פעולה, קשה או פוגענית ככל שתראה, בעצם נובעת ממקור טוב שיש לגלותו ולחשוף אותו ולתת לו תיקוף בעולם האמיתי ואז הפעולות הפוגעניות נושרות מאליהן. למשל אמא שכועסת ומתפרצת ביסוד היא מרגישה חוסר צדק, תיסכול בגלל סיבות טובות הצורה בה היא מנסה לפתור את הקושי (על ידי צעקות או מכות) אינה יעילה ומייצרת עוד תיסכולים וקשיים ואף רגשות אשמה קשים אבל ברגע שמזהים שהמקור הוא טהור ואני לא “אמא רעה” נפתח הפתח העיקרי לתיקון. נקודה נוספת אותה מלמד רבי נחמן היא שהיסוד הפנימי היוצר את כל הקשיים והבעיות בנפש בפרט ובחיים בכלל הוא- הפחד הלא מאוזן.

מה שעשיחי בשיטת אימהות מודעת-הדרך הקלה זה שבעצם, במשך השנים של עבודה עם הורים יצא ששילבתי כלים עוצמתיים מתחומים רבים.  אחד העקרונות בשיטה, למשל, הוא ההסכמה להרגיש את הרגשות עד הסוף ללא מעצורים שזהו כלי טיפולי עמוק (גישה זו נקראת גם שיטת אי ההימנעות -המוכחת מדעית כיום כטיפול הטוב והיעיל ביותר לפחדים וחרדות הידוע לנו כיום היא מוסיפה בסוגריים) ומאידך כלים טיפולים פשוטים ועוצמתיים כמו סוד ההמתנה לפני הענות לבקשות של ילדים הוא עיקרון נוסף. הכלל השווה בין כל העקרונות הוא אמון בלתי מסוייג בטוב של האמא עם כלים שעובדים בשטח.

בכל אופן, השילוב עם שיטות נוספות וכלים חינוכיים פרקטיים שלמדתי גם מהאוטוריטה מס’ 1 היום בציבור החרדי, שהוא הרב יחיאל יעקובזון שליט”א, יצר את שיטת אימהות מודעת הדרך הקלה שבאמצעותה אני מלמדת אימהות ליצור שינוי עמוק ויסודי בדינמיקה וביחסים בין בני הבית באופן כללי ובפרט בנושא הפנמת משמעת וסמכות עם ילדים בכל גווני קשת הגילאים.

שיטת “אימהות מודעת” היא שיטה שעוזרת להבין כיצד המערכת שלנו כבני אדם מורכבת. היכרות והתחשבות מלאה ברגשות ובמחשבות, ועל ידי ההתחשבות בנפש ונטרול רגשות ומחשבות קשים ניתן לפתור בעיות וקשיי משמעת, כעסים מול הילדים, חוסר אונים, תחושת כישלון ועוד.”

שמענו שאת עומדת להוציא לאור את סיפרך המלא-“הורות בקלות”? 

יוכי: “כן, ברוך ה’, הספר על 320 עמודיו, עומד לצאת לאור ממש בקרוב. הספר מסביר לעומק את שיטת אימהות מודעת, מפרט על מה היא בנויה ולמה בעצם היא עובדת כל כך טוב. הספר גם נותן כלי מרכזי מאד שבאמצעותו אפשר להפוך את הבית אם מיישמים אותו בעקביות וכן עוד הרבה כלי חינוכיים משולבים בסיפורים מרתקים מחיי היום היום של אימהות יקרות.”

 “באתר שלי (הכותב- הספר הורות בקלות – הדרך הקלה להפסיק את מאבקי הכח עם הילדים, לקבל הקשבה, שיתופי פעולה וילדים מאושרים להורדה) אפשר להוריד את הספר המקוצר ללא עלות, 60 עמודים ראשונים, בהם גם מפורט הכלי העוצמתי והמרכזי שאני עוסקת בו בחלק הראשון של הספר.”

מה יש לך להגיד לאימהות במילה אחת?

יוכי: “במילה אחת – אל תהססו לפנות ולקבל עזרה, לא נולדים “אמא” – חינוך זה לא מזל, זו נוסחה פשוטה שניתן ללמוד אותה וליהנות מהילדים. לחנך זה תענוג ואפשר וכדאי ללמוד את זה.”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *