אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שעלת כלבים: סימפטומים, טיפול וטיפול מונע


שעלת כלבים: סימפטומים, טיפול וטיפול מונע
כל מה שצריך לדעת על שעלת כלבים: סימפטומים, טיפול וטיפול מונע

שעלת כלבים, או בשמה הרשמי, שעלת המכלאות, היא מחלה ייחודית לכלבים (ולכן אינה עוברת אל בני אדם) התוקפת את קנה הנשימה ואת הסמפונות שלהם (הסמפונות הם הצינורות דרכם חודר האוויר דרך קני הנשימה אל הריאות והם הולכים ומתפצלים בתוך הריאות תוך כדי שהם נעשים דקים יותר ויותר).

הגורמים לשעלת כלבים

הגורם לשעלת הכלבים הוא בדרך כלל חיידק בשם בורדטלה ברונכוספטיקהAdenovovvy  ווירוסים אחרים המצטרפים אליו ומצליחים להערים על מערכת החיסון של הכלב. הסכנה להידבקות גדלה ככל שהכלב נמצא בתנאים צפופים יותר בהם הסניטציה ברמה נמוכה : לדוגמה, פנסיונים, תצוגות כלבים או מכלאות עירוניות (ומכאן השם שעלת המכלאות). יחד עם זאת, לעיתים היא עלולה להתפשט גם בתוך גינות ציבוריות.

סימפטומים שיש לשים לב אליהם

משך הזמן מתקופת הדגירה של המחלה ועד שמופיעים הסימפטומים הראשונים הוא קצר יחסית, כשבוע בלבד. הסימפטומים העיקריים כוללים שיעול בינוני עד קשה וניסיונות הקאה של עצם שנמצא כביכול בגרון. במקרים נדירים יופיעו גם הפרשות מוגלתיות מן העיניים או מהאף.

בכל מקרה, יש לקחת את הכלב לוטרינר על מנת שיבדוק את הריאות של הכלב וישלול מחלות אחרות כמו למשל דלקת ריאות.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי מבחינות אחרות ובניגוד למחלות אחרות כמו כלבת, הכלב בדרך כלל יתנהג כרגיל: מצב רוחו יהיה טוב וגם התיאבון לא ייפגע.

טיפול בשעלת כלבים וחיסון מונע

ברוב המקרים, שעלת מכלאות אינה מחלה קשה והיא חולפת מאליה אחרי משך זמן שבין שבוע לשלושה שבועות לאחר שמערכת החיסון של הכלב מתגברת על המחלה באופן עצמאי. עם זאת, חשוב לזכור שגם כלב שהחלים מן המחלה עשוי להמשיך ולהדביק כלבים אחרים עד שלושה חודשים לאחר ההחלמה.

בנוסף לזאת, בתקופת ההחלמה ניתן להיעזר בכדורים נגד ליחה או מדכאי שיעול על מנת ולהקל על הסימפטומים של המחלה. אם המחלה מתפתחת ומופיעים סימנים של חום, חולשה או חוסר תיאבון (כמו במקרים של דלקת ריאות קשה), ייתכן ויהיה צורך בטיפול אנטיביוטי נוסף.

בכל אופן, כלבים הנמצאים ברמת סיכון גבוהה במיוחד כמו כלבים זקנים, גורים וכלבים שאמורים להיכנס לפנסיון או כאלו ששוהים זמן רב בגינות ציבוריות, רצוי לחסן מבעוד מועד ולעיתים אפילו פעמיים בשנה. לעומת זאת, החיסון לא יהיה אפקטיבי אצל כלבים שכבר חולים במחלה או החלימו ממנה בזמן האחרון.

החיסון עצמו ניתן דרך האף ,לוקח לו להשפיע בין ארבעה לעשרה ימים והוא אפקטיבי לתקופה שבין עשרה לשניים עשר חודשיים. תופעות הלוואי של החיסון אינן קשות ומתבטאות לרוב במעט הפרשות דרך האף או התעטשויות קלות.

המאמר נכתב על ידי צוות אתר בית החולים הוטרינרי המרכז הרפואי לחיות ודר' אלון שיינר

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת איליה סוחובסקי

.