אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

משחקי וידיאו פולשים אל העולם האמיתי


אביגיל אגלרוב's picture
משחקי וידיאו פולשים אל העולם האמיתי

משחקי וידיאו פולשים אל העולם האמיתי

הפעלת כפתור הכיבוי של משחק הווידיאו לא תסיים את המשחק. אנשים ממשיכים לחשוב על המשחק ועלולים לחוות אותו בעולם האמיתי. מחשבות על מהלכי משחק קופצות לתודעה ותמונות מהמשחק מופיעות על מסך הוידיאו הנפשי. שחקנים מגיבים לגירויי העולם האמיתי, כאילו היו גירויי המשחק.

במחקר שניתח את תגובות והתנהגויות האנשים המכורים למשחקי מחשב, נמצא כי אנשים ממשיכים לחשוב על משחקים כאשר הם עסוקים לכאורה במשימות אחרות, ולעיתים קרובות הם מגלים רעיונות חדשים הקשורים למשחק, תוך כדי התעסקות בפעילות היומיומית, אותם הם מיישמים כשהם שבים לסביבת המשחק.

שחקנים רואים הזדמנויות משחק בעולם הסובב אותם, ומדמיינים פעילות הקשורות למשחק, בפעילויות היומיום, מתוך המתנה להופעת תפריט קבוצת אפשרויות. שחקנים מגיבים אף לגירויי העולם האמיתי כאילו הם עדיין משחקים את המשחק, וחווים תגובה רגשית כשהם שומעים צליל המציין את סיום המשחק. בנוסף, הם מדווחים כי תגובתם לאנשים משתנה בהתבסס על משחקים. הם הפכו להיות תקיפים יותר ומצאו את עצמם חושדים כי אחרים מרגלים אחרים ומסתירים מפניהם דברים.

מציאות מול בדיה

העברת המשחק לחיים האמיתיים היא מצב יוצא דופן המוגבל לשחקנים קיצוניים. אנשים שמשחקים באופן קבוע, מזוהים עם הערות וחוויות מסוימות. יש להם תגובות רגשיות לגירויים בעולם האמיתי, המבוססים על איומים הקשורים לגירויים במשחקים.

הם מתחילים לחשוב על ביצוע התנהגויות משחק בעולם האמיתי, כמו למשל, להחליט אם הם יכולים להתאים את ביצועי מכוניתם דרך חלל המבוסס על משחקי נהיגה. הם חושבים על פתרונות למשחק כשהם עסוקים בפתרון בעיות בזמנים בהם הם נמצאים מחוץ לסביבת המשחק. הם "רואים" באנרים חיים תלויים מעל ראשי אנשים בעולם האמיתי, המצביעים על "כוח" על טבעי מסוים.

גם אנשים שאינם חווים התנהגות טורדנית כפייתית הקשורה למשחקי וידיאו, מפגינים התנהגות דומה הקשורה לצפייה בתוכניות טלוויזיה, כגון צפייה ב"מרתון" ארוך של פרקים מסדרה מסוימת, הקלטה אובססיבית של תכניות טלוויזיה, ללא קשר להעדפות הצפייה, ומחשבות על סדרות טלוויזיה גם בפעילויות היומיום.

מחשבות אלו עשויות לגרום לאנשים לפרש את העולם ואת הסביבה במונחים של תכנית טלוויזיה. הם חושבים ומדברים על תכניות אלו גם כאשר אינם צופים בהם, ומודאגים אם הדמויות האהובות עליהם ישרדו את הפרק הבא של 'משחקי הכס'.

הסיכונים בחוסר הפרדה בין המשחק למציאות

אנשים המכורים למשחקי וידיאו מבינים כי העברת המשחק לחיים האמיתיים היא תופעה שלילית, לא בריאה ומביכה. אך תגובות ומחשבות טורדניות אלו משקפות את התפקוד הנורמאלי של  התהליכים הקוגנטיביים.

בדומה למחשבות טורדניות אחרות, מחשבות פולשניות הקשורות למשחק מתרחשות בתגובה לגירויים סביבתיים. בנוסף, אנשים חווים בדרך כלל מחשבות טורדניות אלו במצבי עומס קוגנטיבי נמוך ופעילויות אוטומטיות. רוב התגובות האלו זהות לדיווחים אודות זיכרונות ופלשבקים פולשניים הקשורים לחוויות טראומטיות וזיכרונות שלא מרצון.

תהליכים אלו מצביעים על מאפייני מחשבות טורדניות. המוח מספק מחשבות ותגובות בלתי רצוניות באופן קבוע. משהו בסביבה מזכיר משהו בעבר, בין אם מדובר בעבר האמיתי או בעבר המשחקים. המחשבה העולה במודעות עשויה להיות שימושית.

כמובן שרוב המחשבות הטורדניות אינן שימושיות ואנשים רבים הפכו להיות כה דרוכים, שהם מקפידים לחזור למודעות. התנהגות זו הופכת להיות בעייתית כשמדובר בתוכן של מחשבות שאינן מרצון. כשאדם מודאג לגבי משהו ומתמקד בו, הוא חווה מחשבות טורדניות, הפולשות אל מוחו. הוא רואה את העולם דרך מחשבות אלו בלבד. המשחק, למעשה, פולש אל מוחו.

לצלילי המשחק וההתראות קיימת חשיבות משמעותית במהלך המשחק. זהו רעש מובהק הניתן לזיהוי בכל מקום, ואפילו צלילים זהים כגון פעמוני רוח, גורמים לאדם לחשוב על צבירת נקודות או שיגור חיצים.

גם צפצופי המשחקים המעידים על סכנה במשחק זהים לצופרי מכוניות בכבישים, ולעיתים קרובות, אנשים תופסים את עצמם חושבים על המשחק כשהם עוברים במעברי חציה. אלו הן חוויות הנוצרות ממחשבות חודרניות שלא מרצון, המקשרות משחק וידיאו לחיים האמיתיים.

למשחקים מסוימים יש למעשה יתרון

משחקי מחשב מסוימים גורמים לאנשים להיות יותר סבלניים. כשמדובר במשחקי תפקידים המבוססים על סיפור מורכב, אדם יכול לבחור כיצד לפתח את הדמות שלו דרך בחירות ודיאלוגים. שיטה זו כרוכה בסיוע לחברים להתמודד עם נושאים אישיים או ליישב סכסוכים. אדם יכול לבחור לשחק את תפקיד הבחור הטוב המקשיב לשני הצדדים ומנסה למצוא את שביל הזהב שבו כולם יכולים לצאת מרוצים. תפקיד זה מוביל לפיתוח סבלנות ראויה להערצה.

מצד שני, תפקיד האיש הרע מהנה. הוא לוקח תמיד את הדרך המהירה ביותר הכרוכה בדרך כלל באלימות. גם הבחור הטוב והבחור הרע יכולים לצאת הגיבורים בסופו של דבר, אך תפקיד האיש הרע כרוך לרוב ביותר חסרונות כגון חברים ששונאים אותו, עזיבת הקבוצה ובאופן כללי יצירת יותר בעיות בטווח הארוך. בכל מקרה, בהתאם למשחק, ניתן לקחת ממנו גם דברים טובים רבים.

לעיתים אדם מתבונן על הדמויות במשחק ומוצא את עצמו מבקש להיות כמוהם. הוא מפתח קנאה באישיותם, בעבודתם ובהתנהגותם וחווה רצון עוצמתי להתמקד. התרבות אינה מצפה מאנשים להיות יותר מידי חברתיים והסביבה כיום בודקת ב"מיקרוסקופ" התנהגות תרבותית בעולם האמיתי.

הסביבה שופטת אדם לפי יכולתו לעבוד קשה, להיות בלתי חדיר להסחות דעת, להיות אדם טוב, נמרץ וחזק. כשאדם נמצא תחת לחצים חברתיים כל כך חזקים, הוא חושב על הדמויות במשחק שלו ומנסה לבנות מודל שיסייע לו לעבור את החיים עם אותה שלווה ובאותה קלות בה נראה שהדמויות במשחק מתנהלות.

תגיות נושא: 
שם מחבר: 
אביגיל אגלרוב

Comments

הכתיבה יוצאת מנקודת הנחה כי הנושא הוא בעיה

נתחיל בבסיס. נכון להיום יש מיליוני אנשים שמשחקים משחקי מחשב באופן רציני.
באופן רציני, הכוונה כי האנשים משחקים באותו משחק לאורך חודשים ואף שנים. הם מקדישים מאות ולפעמים אלפי שעות למשחק.
אם זה נראה לכמה קוראים מוזר, הם מוזמנים לסכם את כמות השעות בהן הם צפו הטלויזיה בעשור האחרון וברוב המקרים זהו מספר העולה על מספר השעות המוקדש למשחק.
במשחק מחשב, לעומת טלויזיה יש עומק רב, בעיקר למשחקים נגד שחקנים אנושיים אחרים.
בניגוד לטלויזיה המשחק הוא מדיום בו האדם פעיל ולפעמים פעיל מאוד גם במחשבה, וגם בפעולה.
כיוון שהמשחק הוא תחביב, הוא מעסיק את המשחק בו גם מעבר לשעות המשחק עצמו.
כמו כל מדיום שהופך עמוק מספיק לעיסוק אנושי גם המשחק מייצר מערכת אקולוגית תרבותית סביבו.
קיימים אינציקלופדיות על משחק, פורומים, מדריכים, סלבריטיז ואפילו רכילות מסביב לנושא.
עבור אותם שחקנים, המשחק הופך לחלק מן החיים. לעיתים, המשחק הופך לעיקר החיים וזהו מצב מסוכן עבור רוב השחקנים.
אבל זה אינו שונה בהרבה מכל עיסוק אחר שהאדם עוסק בו והופך לעיקר חייו.
ניקח לדוגמא כדורסל. אדם שנהנה לשחק ביום שישי עם חברים כדורסל אינו חולה. גם אדם שישיחק 3 פעמים בשבוע בשעות הערב ויקרא את כל הכתבות בעיתונים וילך למשחקי הקבוצה האהובה עליו אינו חולה.
אבל אדם שישבד את עבודתו ואת משפחתו עבור משחק כדורסל, הוא כבר בגדר חולה. באותה צורה יש לשפוט שחקני משחקי מחשב.
לגבי מחשבה על משחק, ברור כי אם המשחק משמעותי עבור האדם, הוא יחשוב עליו בדיוק כפי שהוא חושב על דברים משמעותיים אחרים בחייו.
ואין לקרא לדבר מחשבות טורדניות.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.