אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האמריקאים - ביקורת


אביגיל אגלרוב's picture
האמריקאים - ביקורת

האמריקאים

'האמריקנים', היא הדרמה האחרונה של ערוץ FX, בכיכובם של קרי ראסל ומתיו ריס כסוכני הק.ג.ב. "רדומים", שהוצבו בשנת 1980 בשכונת פרברים אמריקאית, וממתינים לפקודות ממפעיליהם. הסדרה עוסקת בחיים לא שגרתיים של משפחה, ופחות במשחקי המלחמה הקרה.

למרות שהשוואות כאלו הן מסוכנות, במיוחד בעולם מפותח יותר מתמיד, אבל הנה זה בא: נהניתי מאוד משני הפרקים הראשונים בסדרת ריגול זו, שהשלימה לי כמה דברים שהיו חסרים בסדרה 'הום לנד'. יש משהו חדש ב'אמריקנים'. זה נראה כאילו יוצרי הסדרה ביקשו לבחון את עולם הריגול והטרור על אדמת ארצות הברית, מה שמעורר תקווה לגבי ההמשך, במיוחד עם פרק פתיחה כל כך מוצלח.

זוג מרגלים בפרבר אמריקני

כוכבי הסדרה, מתיו ריס, בתפקיד פיליפ ג'נינגס, וקרי ראסל בתפקיד אליזבת ג'נינגס, שני מרגלים של הק.ג.ב., שהתחזו לאמריקאים ומתגוררים בפרברים מחוץ לוושינגטון, בזמן בו רונלד רייגן נבחר לנשיא, כשהוא קורא לברית המועצות "אימפריית הרשע".

הסובייטים משחקים משחק ארוך: במשך שנים הם אימנו את הזוג להיות "פיליפ" ו"אליזבת", שני פטריוטים יוצאי דופן, שביקשו לשרת את מדינתם למול האיום של אמריקה. מפקדיהם חיברו ביניהם לשידוך של נישואין והם נשלחו לארצות הברית, שם הקימו משפחה עם שני ילדים.

למרות שפלאשבקים רבים מסבירים את התפתחות העלילה, במיוחד בפרק הפיילוט, הצופים פוגשים את המרגלים כאשר הבת שלהם פייג' (הולי טיילור) היא בת 13 והבן הנרי (קידריק סלאשט) הוא בן עשר.

אם מתעקשים לבצע השוואות בין 'הום לנד', המתארת את ההתרחשויות בחיי ניקולס ברודי (דמיאן לואיס) שחוזר לארצות הברית משהות בשבי על ידי אל קאעידה, כשנושא הריגול היהיר והטרור בסדרה נשחק במהירות, אז ל'אמריקנים' יש יתרון ביצירת סיפור מתוחכם שבו משפחת ג'נינגס כבר מסתתרת מתחת לפני השטח במשך קרוב לעשרים שנים. הזוג מתחזה לסוכני נסיעות, ולילדים אין מושג כי הוריהם מרגלים. הם אפילו אינם יודעים שהם רוסים. אך מנקודה זו ואילך ההתרחשויות הופכות להיות מהירות ומלחיצות יותר.

אמריקה נגד רוסיה. או להיפך

פרק הפיילוט של הסדרה נפתח כשאליזבת, פיליפ, וסוכן ק.ג.ב. נוסף, מנסים לחטוף סוכן ק.ג.ב. לשעבר, שערק והפך למרגל לטובת ממשלת ארצות הברית. החטיפה נכשלת בחלקה, ומיד נזקפים חששות בקרב שני הצדדים.

הסוכן הסובייטי מסביר את השינויים החדשים המתקרבים ואומר לזוג ג'נינגס, כי "העם האמריקאי בחר באדם משוגע להיות הנשיא שלהם, שאינו מסתיר את רצונו להשמיד אותנו. המלחמה שלנו כבר לא כל כך קרה".

כשסוכני ק.ג.ב. נמצאים על אדמת ארצות הברית, ומתחילים להחליף צדדים מתוך תאוות בצע, ריס משכנעת לחלוטין בתפקידה כמרגלת המטילה ספק ברצון לבגוד במולדת ולהעדיף את אמריקה, בעוד שפיליפ, בעלה, מעדיף לעבור צד, להשליך את נאמנותו למולדתו, ולהפוך את חייהם לטובים יותר ופחות מלחיצים, על מנת לערוב לביטחון ילדיהם. אך אליזבת נוקשה בעמדתה ומתעבת את דרך המחשבה הזו.

התפנית בעלילה

בינתיים, ב-FBI, מגיעה פקודה לחטוף מרגל שהצליח להרגיז את רייגן. חבר קבינט בכיר מסביר בתמציתיות: "הנשיא רייגן מתקומם כי הק.ג.ב. חושב שהוא יכול לחטוף מישהו מעל אדמת אמריקה, ולהתחמק מעונש".

הנשיא מורה לקציניו לחקור את הפרשה ולנקוט בכל הצעדים הדרושים על מנת לנטרל סוכנים "רדומים" מכל מועצות הדירקטוריון ביבשת ארצות הברית. למטרה זו, כמובן, הוצב סוכן FBI בשם סטן בימן (נח אמריק), שעבר להתגורר בשכנות לזוג ג'נינגס.

ריס וראסל מבצעים תפקידים מעולים, עם ביצועים מרשימים כשהם משכנעים את הצופים, כמו גם את סביבתם, שהם אינם אלא שני הורים אמריקנים מהשורה הראשונה, בעוד שלמעשה, במספר התרחשויות, הם מתפקדים כמרגלים מסוכנים. מרגש לצפות בהם מנווטים את קצב הניואנסים של תכנית הריגול, כשהצצות מוקדמות לשנת 1980 מתחברות לעלילה הנוכחית.

מסקנות

'האמריקנים' היא בחלקה מרוץ קדחתני ההופך כל פרק לסחרור מסוכן, ויוצר הסדרה, שהוא גם המפיק, ג'ו וייסברג, שעבד עבור ה-CIA לפני כתיבת התסריט, מאפשר לסדרה, ולצופים, לנשום מידי פעם. הוא נעזר בגרסם יוסט, כמפיק בפועל ובג'ואל פילדס כמפיק יוצר.

זוהי סדרה מצוינת הממחישה את חיי הריגול לצד סיפור אהבה, המכסה את כל השכבות הרגשיות המדהימות, אך הדגש הוא תמיד על נושא הריגול. וכשהכתיבה מצוינת והמשחק מעולה, אי אפשר לטעות.

מוקדם מידי לשפוט באמת אם הסדרה יוצאת בהצהרות נגד המולדת, אך היא ללא ספק ניצבת במקום הראשון בעולם סדרות הריגול. כך או אחרת, מה שבטוח זה שיוצרים אמריקאים יודעים ליצור סדרות  מתח משובחות.

 

תגיות נושא: 

Comments

האמריקאים עונה שלישית

זה רק אני או שהעונה השלישית של האמריקאים היתה חלשה יותר מקודמותיה. הטריילר לקראת העונה השלישית דוקא היה מצויין - http://www.megdalor.com/2015/01/americans-season-3-trailer.html

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.