אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בנייה ירוקה


תומר ריבל's picture

בנייה ירוקה פירושה תכנון, בצוע, שיפוץ ותפעול באופן שמבטיח שימור אנרגיה ומים, איכות סביבה, גהות, תפוקה, תעבורה יעילה, שימוש מינימאלי בחומרים רעילים, ייצור מוקטן של פסולת ומזעור ההשפעה השלילית על הסביבה. מבנים ירוקים הינם כדאים מבחינה כלכלית והם מקומות בריאים לעבודה. "בניין ירוק" מותאם לסביבה על ידי הקטנת נזקים אפשריים מעצם הקמתו וניצול מרבי של משאבי טבע כגון שמש, אויר ואור.

על מנת לעמוד בסטנדרטים של בנייה ירוקה או בניה אקולוגית יש להקפיד על מספר מאפיינים ופעולות. מעטפת המבנה, כלומר, הבידוד נמצא בראש סדר העדיפויות. על הבידוד לעמוד בתקנים מחמירים של צמצום חדירת חום וקור. על מנת להביא לבידוד יעיל יש להשתמש בזיגוג כפול בעל מקדמי מעבר חום והצללה משופרים. רצוי לתכנן את המבנה בהתאם לכיווני הרוח. תקרת "סקיי לייט" של החלל הפנימי חיונית מאד היות שהיא דואגת לצל רוב שעות היום ולהחדרה של תאורה טבעית עד לקומת הכניסה.

על מערכת מיזוג האוויר להיות מבוססת על אגירת קרח בכדי לאפשר הפעלת ציוד בעל הספק נמוך במהלך היום. כמו כן יש להקפיד על שינוי אויר טרי בהתאם לעונות השנה, על שימוש במעבי אוויר ועל מערכת בקרה עם גלאי נפח שמבטיחים פעילות על פי רמת נוכחות.

חשוב לצמצם את צריכת המים. ניתן לעשות זאת על ידי ניצול מי עיבוי של מזגנים, הפרדה בין מי שופכין ומי קולחין כאשר האחרונים מנוצלים להשקיה, שימוש בחסמים והתקנת ברזים אוטומטים בכיורים.

מאפייני ההשקיה הם הנדבך העיקרי בצמצום צריכת המים. השקיה נבונה מבוססת על בחירת צמחיה חסכונית במים אשר לאחר התבססותה זקוקה להשקיית עזר בלבד, התאמת שיטת ההשקיה לסוג הצמח, לאזור ולסוג הקרקע, שימוש באביזרי בקרה להשקיה, טיפול ואחזקה של מערכת ההשקיה ומערכת הצמחייה (גיזום, עישוב, דישון).

שיפור איכות הסביבה במבנה מתבצע על ידי

 א) הקטנת היצור של גזים רעילים ופליטה של פסולת. הקטנת ייצור גזים רעילים מתבצעת על ידי שימוש בחומרים עם שעור נמוך של פליטת רעלים, כגון MDFנטול פורמלדהיד, ובאמצעות מסנני פחם במערכת האוורור של המטבח. הקטנת כמות הפסולת מתבצעת על ידי שריפה מבוקרת ומאושרת

 ב) חסכון באנרגיה באמצעות גלאי נוכחות מכבי תאורה, שימוש בתאורה טבעית ושימוש בחסמים, הפעלת גנראטורים לייצור חשמל פרטי וייצור מים חמים על ידי אנרגיית השמש

ג) צמצום התנועה על ידי עידוד נסיעה באופניים, הסדרת חנייה ושימוש ברכב חשמלי כולל תחנות למילוי מצברים

 ד) לבסוף, הקטנת מפגעי רעש על ידי התקנת משתיקי קול ומניעת מעבר רעש.

בשנים האחרונות אנו עדים למודעות מוגברת מצד רשויות ממשלתיות ולתכנון מראש של מבנים. הדבר בא לידי ביטוי בתוכניות בנייה ובתקנים מחמירים של בדק בית שנועדו לצמצם נזקים לסביבה. בשנים הבאות ילך ויגדל מספר הערים הירקות ברחבי העולם המערבי

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תומר ריבל

.