אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שמירה על חיות מחמד בחורף


שמירה על חיות מחמד בחורף
שמירה על חיות מחמד בחורף. דר גיל שביט ונועה ממן. צילום: עומר שביט. שולח תמונה: יעל שביט תקשורות

 חתולים וכלבים, כמו יתר בעלי דם חם, חייבים לשמור על טמפ' גוף קבועה ע"מ להתקיים. בחורף, כשקר וגשום, יורדת גם טמפ' הגוף של בעלי החיים.

מי חשוף יותר לטמפרטורה נמוכה:

 גורים צעירים, וגם בעלי חיים זקנים וחולים, רגישים יותר לקור.

 כלבים הקשורים שעות רבות בחוץ, כלבים שאינם מוגנים מגשם, כלבים  קטנים בעלי שיער קצר. (לכלבים קטנים, שטח פני העור גדול יחסית למשקלם, לכן גם אובדן החום והחשיפה לקור מוגברים).

 כשהטמפרטורה יורדת מתחת ל- 36 מעלות, הם נכנסים למצב הנקרא היפותרמיה. הסימנים הקליניים הם: אדישות, רעידות בגוף, חוסר רצון לאכול ולשתות. 

הסכנות במצב של היפותרמיה:

 איברים פריפריאליים כמו אוזניים, זנב, כפות הרגליים, מקבלים פחות דם במצב של היפותרמיה. כשהמצב נמשך, איברים אלה עלולים לסבול מנמק, ואף לנשור. בנוסף, בכל הגוף, יש ירידה חדה בחילוף החומרים,  ירידה בפעילות הלב, ירידה באספקת דם (וחמצן) לאיברים חיוניים, ובמקרים קיצוניים, קריסת מערכות ומוות.

מה ניתן לעשות על מנת להגן על חיות המחמד שלנו מפני הקור:

 ככל שנרבה להשאיר אותם בבית החם, כן ייטב.

 כלבים שחיים מחוץ לבית, יש לדאוג בעבורם למלונה אטומה למים, המוגבהת מעט מעל לפני הקרקע. רצוי לרפד את מצעם עם מזרון, שמיכה, (יבשים) וכו'. גם אותם רצוי להכניס מדי פעם הביתה.

 יש ליבש במגבת כלבים שפרוותם נרטבה, ולהכניסם הביתה.

 בחורף, צריכת האנרגיה של הכלב עולה, (עליה באנרגיה הדרושה לחימום הגוף), לכן גם צריכת המזון עולה. בנוסף, לא לשכוח אספקת מים טריים גם בחורף.

 רצוי לא לספר כלבים החל מהסתיו ועד לאביב.

 קיימים בשוק מעילים מיוחדים לכלבים, חשוב בייחוד לכלבים קטנים בעלי שיער קצר.

 חתולים אוהבים למצוא מקלט מהקור, בתוך מנועי מכוניות, אליהם הם חודרים מתחתית הרכב. כדאי לדפוק על מכסה המנוע לפני הכניסה למכונית, על מנת להבריח חתול שכזה לפני הנעת המכונית.

איך לטפל בכלב המגלה סמני היפותרמיה:

 הכניסו את הכלב הביתה, יבשו היטב את פרוותו, ותנו לו לנוח ליד מקור חום. (לא קרוב מדי!)

 הביאו את הכלב לווטרינר שלכם. הווטרינר יעריך את מצבו הקליני ובמידת הצורך, מעבר לחימום חיצוני בעזרת מנורת חימום, בקבוקים חמים וכו', יחבר את הכלב לאינפוזיה חמה.

 אינפוזיה חמה היא החדרת נוזלים שעברו חימום, ישירות לכלי הדם. זוהי השיטה המהירה והבטוחה ביותר לטפל בהיפותרמיה. הנוזלים החמים מגיעים במהירות דרך מחזור הדם, לכל מקום בגוף, ובייחוד לאיברים החיוניים, כמו הלב, הכבד, הכליות וכו'.

 חשוב מאוד לדאוג לחיות המחמד שלנו מפני הקור. יש כלבים, בייחוד ההאסקים, שלא מתרשמים מהחורף הישראלי, וגם כשאנו מכורבלים ליד התנור, הם אוהבים לשכב בשמחה על הדשא הקפוא. אבל רוב הכלבים, מעדיפים להיות בבית, כמונו. אז נא להתעלם מהבוץ שהם מכניסים הביתה ולהתכרבל יחד איתם, ליד התנור, מול הטלוויזיה. זה מגיע גם להם.

 שיהיה לכולנו חורף גשום ונעים, כנרת מלאה וחיות מחמד בריאות ושמחות.

 וטרינר דר' גיל שביט

שם מחבר: 
וטרינר דר' גיל שביט
משרד יחסי ציבור שולח: 
תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תקשורות

.