אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התמודדות עם מחלות חניכיים


אביגיל אגלרוב's picture
התמודדות עם מחלות חניכיים
התמודדות עם מחלות חניכיים

 

הפה הוא מקום עסוק, המכיל מיליוני חיידקים בתנועה מתמדת. בעוד שחלק מהחיידקים אינם מזיקים, אחרים עלולים לתקוף את השיניים והחניכיים. חיידקים מזיקים יוצרים חומר חסר צבע דביק הנקרא פלאק, והגורם למחלת חניכיים. אם הפלאק אינו מוסר, הוא מצטבר על השיניים ובסופו של דבר מגרה את החניכיים וגורם לדימום. הוא הורס את עצמות הפה ורקמות החיבור, השיניים מתרופפות ויש צורך להסירן.

 

החדשות הטובות הן כי רוב מחלות החניכיים ניתנות למניעה. תשומת לב להיגיינה יומיומית אוראלית, הכרוכה בצחצוח ושימוש בחוט דנטלי, בשילוב עם ניקוי מקצועי פעמיים בשנה, יכול להיות כל מה שאדם צריך על מנת להימנע ממחלת חניכיים, ובעצם לסייע לשמירת בריאות השיניים לכל החיים.

 

הגדרת מחלת חניכיים

 

במובן הרחב יותר, מחלת חניכיים מתארת צמיחה וייצור חיידקים שהורסים בהדרגה את הרקמה הסובבת את השיניים ואת עצמות התמיכה בהם. מחלה זו מתחילה בזיהום המצטבר על השיניים לטווח הארוך, מבלי שהאדם אפילו יודע על כך. כאשר הזיהום מצטבר לרמות מוגזמות, הוא מתקשה והופך לחומר הנקרא אבן שן. חומר זה קשור כל כך חזק לשיניים, שהוא ניתן להסרה רק באמצעות ניקוי מקצועי.

 

דלקת חניכיים ומחלת חניכיים הם שני השלבים העיקריים של מחלת חניכיים. כל שלב מאופיין באמצעות מה שרופא השיניים רואה ומרגיש בפה, ובאמצעות מה שקורה מתחת לקו החניכיים. למרות שבדרך כלל מחלת חניכיים מקדימה את הדלקת, חשוב לדעת כי לא כל הדלקות מקדימות את המחלה.

בשלב המוקדם של דלקת חניכיים, החניכיים עלולות להיות אדומות ונפוחות ומדממות בקלות, לעיתים קרובות במהלך צחצוח השיניים. יחד עם זאת, דימום אינו תמיד תסמין של דלקת חניכיים, אלא סימן לכך שהפה אינו בריא וזקוק לטיפול. החניכיים עשויות להיות רגישות, אך השיניים עדיין נטועות היטב במקומן, ולא מתרחש נזק לעצם או לרקמות אחרות בשלב זה. למרות שמחלת שיניים היא מקור דאגה חמור לבריאות הציבור, ההתפתחויות האחרונות מצביעות על כך שהמצב רחוק מלהיות אבוד.

 

כשדלקת חניכיים אינה מטופלת כראוי, היא עלולה להתקדם למחלת חניכיים. בשלב זה, השכבה הפנימית של החניכיים והעצמות מתרחקות מהשיניים ויוצרות כיסים. חללים קטנים אלו בין השיניים והחניכיים אוספים פסולת ונדבקים.

 

המערכת חיסונית של הגוף נלחמת בחיידקים, היוצרים רובד וגדלים מתחת לקו החניכיים. רעלים, חיידקים ואנזימים נלחמים בזיהום ומתחילים לשבור את העצם ורקמות החיבור החזיקות את השיניים במקום. ככל שהמחלה מתקדמת, הכיסים מעמיקים יותר ורקמת החניכיים והעצם נהרסות. בשלב זה, והיות ולא קיים עוד עוגן לשיניים, הן הופכות בהדרגה להיות רופפות יותר, והתוצאה הסופית היא אובדן שן.

 

אבחון

 

במהלך בדיקת חניכיים, החניכיים נבדקות למצב של דימומים, נפיחות, מוצקות, תנועה ורגישות. גם הנשיכה מוערכת. קרני X הממלאות את הפה מסייעות באיתור פירוק העצם סביב השיניים. הבדיקה קובעת עד כמה חמורה המחלה. סרגל קטן מוכנס בעדינות לכיסים סביב השיניים. ככל שהכיס עמוק יותר, כך חמורה יותר המחלה.

 

כיסים המודדים שלושה עד חמישה מילימטרים, מצביעים על סימני המחלה. אבנית מתקדמת מתחת לחניכיים וניכר איבוד עצם. כיסים בעומק כזה מצביעים על מצב רציני הכולל בדרך כלל נסיגת חניכיים ומידה רבה יותר של איבוד מסת עצם.

 

בעקבות האבחון, רופא השיניים ימליץ על אפשרויות הטיפול. שיטות המשמשות לטיפול במחלת חניכיים משתנות והן מבוססות על שלב המחלה.

 

טיפול

 

מטרת טיפול חניכיים היא שליטה בזיהום הקיים ועצירת התקדמות המחלה. אפשרויות הטיפול כרוכות בטיפול ביתי הכולל אכילה בריאה, צחצוח נכון ושימוש בחוט דנטלי. במקרים מתקדמים יותר של המחלה, נדרש ניתוח לשחזור רקמות תומכות.

 

למרות שהצחצוח והשימוש בחוט דנטלי חשובים באותה מידה, צחצוח מבטל רק את הרובד ממשטחי השיניים אליהם המברשת מגיעה. שימוש בחוט דנטלי מסיר פלאק מבין השיניים ומתחת לקו החניכיים. שני טיפולים אלו צריכים להיות בשימוש כחלק מתכנית טיפול ביתית רגילה. מספר רופאי שיניים ממליצים אף על מברשות שיניים מיוחדות, כגון אלו בעלות ראש קטן יותר, היעילות יותר בהסרת פלאק מאשר מברשות שיניים רגילות.

 

במהלך בדיקה שגרתית אצל רופא חניכיים או השיננית, יוסר הרובד והאבנית מלמעלה ומתחת לקצות החניכיים. אם קיימים סימני דלקת חניכיים, רופא השיניים ימליץ לשוב לניקוי לעיתים קרובות יותר מפעמיים בשנה. הוא ימליץ אף על שימוש במשחת שיניים או שטיפת פה רפואיים ללחימה בדלקת חניכיים.

 

אם רופא חניכיים קובע כי קיים אובדן עצם או שהחניכיים נסוגו מהשיניים, הטיפול הסטנדרטי הוא ניקוי עמוק אינטנסיבי, בשיטה שאינה ניתוחית הנקראת הקצעת שורשים (SRP). טיפול זה מגרד את הרובד והאבנית מלמעלה ומתחת לקצות החניכיים. הקצעת שורשים מחליקה כתמים מחוספסים בשורש השן שבו נאספים החיידקים ומסייעת בהסרת חיידקים התורמים למחלה.

 

טיפולים כגון הקצעת שורשים ואפילו ניתוח מבוצעים בקליניקת הרופא. משך זמן הטיפול, מידת אי הנוחות והצלחת הריפוי משתנים ותלויים בסוג והיקף ההליך ובריאותו הכללית של המטופל. הרדמה מקומית להרדמת אזור הטיפול ניתנת בדרך כלל לפני הטיפול. במידת הצורך, ניתן טיפול תרופתי המסייע למטופל להירגע. החתכים נסגרים עם תפרים שנועדו להתמוסס והעשויים בשכבת מגן.

באדיבות ענת תדיר - רופא חניכיים - מומחית למחלות חניכיים, טיפול בדלקות ונסיגת חניכיים.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.