אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האמת על נישואין פתוחים


אביגיל אגלרוב's picture
האמת על נישואין פתוחים

האמת על נישואין פתוחים

המונח 'נישואין פתוחים' הורחב מאז שנטבע לראושנה על ידי ג'ורג' וננה או'ניל בספרו באותו השם בשנת 1972, ומתאר היום בני זוג הבוחרים לחיות יחד ללא נישואין, או סוג אחר של מערכת יחסים פתוחה הנקראת 'פוליאמוריה – אהבות מרובות'. פשוטו כמשמעו.

בני זוג החיים במערכת יחסים פתוחה או פוליאמורית, טוענים לעיתים קרובות שהם חופשיים מהנחת כללי היסוד המאפיינת יחסים קונבנציונאליים וחוסרים מעצמם כאב ואכזבה. לא כולם מסכימים עם הנחה זו, ומספר מטפלים טוענים שמתכון יחסים זה הוא מקור לכאב, אכזבה, קנאה ופרידות. אך בנקודה אחת כולם מסכימים: יחסים פוליאמוריים לא יעבדו, אלא אם כן כל הצדדים מסכימים להסדר.

סיפור הרקע

כאשר או'ניל הוכשר כאנתרופולוג וכתב את ספרו: נישואין פתוחים: סגנון חיים חדש לזוגיות, הוא דיבר על החופש לחקור מערכות יחסים מיניות מחוץ לנישואין מצד אחד, אך הרעיון שזכה לרוב תשומת הלב היה הצעתו כי בני זוג יהיו חופשיות ליצור חברויות נפרדות ולהחליף ביניהם את תפקידי עבודות הבית.

עכשיו, פוליאמוריה נתפסת כמונח תוסס יותר, עם אתרי אינטרנט רבים המציעים צ'ט, מודעות פרסומת ומודעות אישיות. תפיסה זו התרחבה יותר במשך הזמן עם ההצעה לפיה יחסים יכולים להיות מורכבים משלישיות, רביעיות, רשתות מורחבות של מערכות יחסים והסדרים אחרים.

מחיר הנישואין הפתוחים

חופש הבחירה הוא הימור משמעותי. למרות שהגיוון המיני הוא חלק משמעותי ממערכות יחסים רבות, היבט זה אינו כל הסיפור בפוליאמוריות. זהו תחום שונה ומתנדנד בין אורח חיים זוגי רגיל לבין מערכת זוגית המאופיינת באוריינטציה מינית. מערכות יחסים מרובות מסייעות להגשמת דחפים מיניים, כמו גם צרכים אחרים.

אנשים המעוניינים במערכות יחסים "פתוחות" הם, מן הסתם, אנשים שאינם קונבנציונליים. הם מעוניינים לדחוף את גבולות חוויות החיים שלהם, ולהגביר את השמחה והריגוש. הם מרגישים כי מסורת הנאמנות ביחסים מעכבת אותם.

אנשים המעדיפים מערכות יחסים מרובות בו זמנית, מסוגלים לחוות אהבות ותשוקות רבות, ו"אילוצים תרבותיים מלאכותיים" מגבילים את האהבה והתשוקה שלהם לאדם אחד בלבד. פוליאמוריות גובה מחיר כבד, כאשר היא מבוצעת ללא תקשורת כנה. יש סוג של אידיאליזם הסובב אנשים אלו, והמאפיין העיקרי שלהם הוא פתיחות וכנות מוחלטת.

מטפלי נישואין ומשפחה, כמו גם מומחים למיניות ומערכות יחסים, מסכימים כי רעיון היחסים הפתוחים התפתח ונתפס היום כאידיאליסטי יותר. בשנות השבעים נוצר משחק רופף סביב רעיון ה"הליכה על הקצה". פוליאמורים מנסים להצטייר, מבחינת הסביבה, כאנשים מתחשבים.

היתרון הברור הוא שהמונוטוניות המינית קובעת רק לעיתים רחוקות, אך הפוליאמוריה עוברת גם לתחומים אחרים בחיים, שכן פוליאמורים אינם מעוניינים שחייהם יהיו משעממים, בכל התחומים. נראה כי תמיד יש להם תכנית פעולה לתחום כלשהו. חלק מהפוליאמורים טוענים כי הם לומדים משהו על כישורי יחסים משותפיהם האחרים, ומיישמים את התובנות על בן או בת הזוג עימו הם נמצאים במערכת היחסים העיקרית.

חסרונות הנישואין הפתוחים

התזמון הוא המטרד במערכות יחסים פוליאמוריות. יחסי הגומלין המרובים תובעים יכולת איזון זמן ואנרגיה מורכבת. ההתנהלות עשויה להיות קשה במיוחד אם אחד מהשותפים המרובים למערכות היחסים חווה משבר בחייו והוא זקוק לסיוע כגון תמיכה פיסית או נפשית. מצד שני, במערכות יחסים המאופיינות בשותפים מרובים, יש גם את היתרון של מקור נרחב של מקורות עזרה.

יש גם את נושא תחושות הקנאה, במיוחד כשאדם מרגיש כי בן או בת הזוג שלו משקיע יותר זמן ואנרגיה לאחרים. מערכת יחסים זו הופכת להיות מאיימת כאשר אחד השותפים סבור כי האהבה אותה הוא מקבל מרמזת על בלעדיות. זהו מודל ההרעבה של אהבה. כלומר, הסברה הראשונה היא כי אם אדם אוהב יותר מאדם אחד, כל אחד מבני הזוג מקבל מחצית מכמות האהבה. הנחה זו אינה נכונה, שכן כל אדם ייחודי לחלוטין.

מערכת היחסים עשויה אף להפוך להפכפכה, כאשר שותף אחד, הנחשב ל"משני" מעוניין להפוך לעיקרי. לכן לפני כניסה למערכת יחסים פוליאמורית, יש ליצור תבנית כללים, ולהקפיד עליה. יחד עם זאת, חלק מהפוליאמורים סבורים כי הנחת כללי יסוד עשויה להתבטא כהנחת בסיס ל"רעידת אדמה", שכן לא ניתן לחזות את הרגשות כשכל כך הרבה אנשים מעורבים. לכן ניתן להגדיר קווים מנחים באופן רציונלי ואינטלקטואלי, אך לא לצפות מראש את עומק התגובה הרגשית העשויה להתקבל.

ניתן להגדיר קווים מנחים באופן רציונלי ואינטלקטואלי, אך לא ניתן לצפות מראש את עומק התגובה הרגשית של השותפים השונים למערכת היחסים. למרות זאת, כלל אחד חשוב שצריך להתקיים במערכות יחסים אלו הוא כי אם שותף אחד מעוניין להפסיק את ההסדר, אין לכפות אותו עליו.

הסיכון המוגבר למחלות המועברות במגע מיני הוא חסרון ברור נוסף. לכן יש להקפיד על כללי בריאות מינית, לעבור בדיקות כלליות אחת לשנה, כולל בדיקות למחלות מין. בכל פעם בה משתנה הסטטוס במערכת היחסים הפוליאמורית, יש לקבל בדיקות חדשות, ולבקש את השותפים החדשים לנהוג כך בעצמם, כולל הוכחה כתובה להעדר זיהום.

בעיקרו של דבר, היתרונות בפוליאמוריות עולים על החסרונות. החלק הטוב ביותר הוא שאדם מרגיש כי הוא נאמן לעצמו, ואינו חי בשקר כאשר הוא מנסה להתאים עצמו לתוך תבנית מונוגמית שאינה מתאימה לו.

תגיות נושא: 

Comments

איפה האמת?

מחפשת אמת בנרות

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.