אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אורפאן בלאק: סקירה


אביגיל אגלרוב's picture
אורפאן בלאק: סקירה

אורפאן בלאק: סקירה

סקירת 'אורפאן בלאק': טטיאנה מסלני מסנוורת, מרשימה ומרתקת

'אורפן בלאק' היא סדרת טלויזיה קצת יותר מיוחדת בנוף הסדרות הייחודית. זהו מופע של אישה צעירה, שמגלה יום אחד לתדהמתה, שהיא חלק ממשפחת "שיבוטים קנדיים". לא. זה בקושי ספוילר. זה משהו שמבינים בשלב מוקדם באחד הפרקים הראשונים. הייחוד של הסדרה הוא ההופעה, או יותר נכון ההופעות של טטיאנה מסלני, כוכבת הסדרה.

מסלני מגלמת שישה שיבוטים שונים המתפרשים בעונה הראשונה, עם מי יודע כמה עוד יבטיחו לנו בעונה השניה, שעוד לא ראיתי, אבל תהיו בטוחים שאהיה כאן לספר לכם עליה. העונה הראשונה מתחילה כששרה פוגשת את אחיותיה למבחנה: אליסון, עקרת בית מהפרברים, קוזימה, סטודנטית למיקרוביולוגיה, הלנה, הרוצחת. ועוד.

מסלני מספקת ביצועים קשוחים שראויים לשבח, ומופיעה בסצנות כפולות שעוברות חלק ובצורה אמינה. העבודה שלה נראית כמו משחק סיבולת ברמה האולימפית. כל דמות משוכפלת שלה משחקת במבטא, תנועה, ושפת גוף שונה לחלוטין. היא מחליפה בגדים, תסרוקות ואיפור בקצב מרשים, וכל פרק חדש מלא בהפתעות.

כמו למשל הדמות של אליסון, האימא מהפרברים שלוקחת קבוצת ילדים למשחק כדורגל, שמתחילה כדמות צורמת ולחוצה, ממש לא כיפית, ואז במהירות גונבת את כל הסצנות השנונות והמרגשות ביותר. אבל הכיף האמיתי מגיע מצפייה במסלני שמקיפה את עצמה בשכבות עצומות של ביצועים, כמו הסצנה שבה שרה מאמצת את אישיותו של שיבוט אחר. תסריטאות מרשימה.

כמובן שהמשחק של מסלני יכול להיות הדבר הכי טוב בסדרה, אבל זה לא הדבר הטוב היחיד. יש גם את ג'ורדן גבריס, שמגלם את פליקס, אחיה ממשפחת האומנה בה גדלו שניהם, שמפגין סצנות נפלאות בתור אמן הומוסקסואל מוחצן, ומקניט אותה כמו שרק אחים יודעים לריב, להתלוצץ ולהקניט. ויש גם את מריה דויל קנדי, המגלמת את גברת ס', ששומרת על קירה. אישה קשוחה ונוקשה, שמפחידה את הצופים עד שקורה לה משהו די לא צפוי בפרק האחרון בעונה הראשונה.

הסדרה מתפתלת ומבצעת תפניות מטורפות, מגייסת לטובתה את המדע, כשכל פרק נקרא על שם אחד הפרקים בתאוריית מוצא המינים של דארווין, ומתח שמתגבר כשמתחילים להבין את האמת על יצירת השיבוטים. יש תככים וסכנה למכביר, כשהשיבוטים מבינים שיש מפעיל צללים שמתקרב אליהם.

ככל שיותר שאלות נפתרות, כך מוצבות שפע שאלות חדשות, אבל המשחק תמיד הוגן באופן דרמטי. זה לא תרגיל בפתרון תעלומות. זהו דיון על התקדמות המדע, כשהמופע הופך להיות גדול ומרתק יותר, ככל שהסדרה מתקדמת.

'אורפאן בלאק' היא חלון ראווה מדהים לכשרונה של מסלני. אמנית שרק מעטים יכולים להשתוות אליה, גם אם תינתן להם ההזדמנות, ומגיעות לה כל התשואות של העולם. אם לא כפול מזה. מסיבה זו היא גם מצאה את עצמה פתאום ניצבת לצד שמות מפורסמים יותר ממנה כמו קלייר דיינס, ג'וליאנה מרגוליס ואליזבת מוס, במועמדויות לפרסי הטלויזיה של 'בחירת המבקרים', ובסופו של דבר היכתה את מתחריה המהוללים ונבחרה לשחקנית הטובה ביותר. המשחק שלה הוא סוג של ביצוע שלעולם לא יהפוך לדבר שבשגרה, יוצא דפון וראוי לציון מספיק כדי שתשקיעו בסדרה הזאת כמה שעות מזמנכם.

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.