אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אורה סרי / דיוקן עצמי


ורה פלפול's picture
אוצר התערוכה: 
ורה פלפול

אורה  סרי / דיוקן עצמי
אורה סרי / דיוקן עצמי/ שולח תמונה ורה פלפול

אוצרת: ורה פלפול

פתיחה: חמישי, 11.09.2014

בית האמנים, תל אביב

סדרת הפורטרטים המוצגים בתערוכה הם חלק מתוך פרויקט של האמנית אורה סרי שחקרה עבודות של אמנים בהם כריס אופילי, המצליחים להרכיב תמונה הנראית שלמה למרחוק, אולם במבט מקרוב, מתגלות פיסות קטנות ועמלנות רבה המרכיבה את היצירה השלמה. סדרת העבודות המוצגת של סרי עשויה בטכניקה מעורבת של פיסול, הדבקה ותפירה בבד לצד רישום וציור.

האינטגרציה של שני המדיומים הרמטית: הרישום מחכה את איכויות דגם הבדים והבדים בתורם מתפקדים כמשיכות מכחול וככתמי צבע. לאחר צירוף ראשוני של שני מדיומים אלו מתווסף ערוב פעולות בין רישום להוספת הבד.

תוך כדי תהליך זה של פירוק פיסות ושאריות בדים, גזירה, קריעה והרכבתם מחדש על ידי תפירה רקמה והדבקה, מתגלה הדיוקן, דיוקנה שלה. הדיוקנאות של סרי, נותרים עלומים, חסרי תווים ולעיתים מכוסי או נטולי עיניים.

סרי מרכיבה את העבודות שלה תוך בדיקה ושמירה על מתח ציורי הנוצר מהקו ובו זמנית ביצירת פני שטח עשירים בפרטים, צורות ומרקמים, תוך שהיא בונה מקצבים אורגניים וזורמים. צבעוניות העבודות מוקפדת ולרוב האדום הוא הצבע השליט ומסמל את הסערה הפנימית של היוצרת, זו שסגורה בפנים חתומות.

"אני מאמינה שטקסטיל והיצירה של פאטרן מאפשרים לי לספר סיפור פרטי. הסיפור מתבסס על עולם של רגשות עמוקים והתבוננות פנימית בעיניים עצומות, הוא מלא בפנטזיה ודמיון ונעשית מתוך צורך בשחרור וביצירה אקספרסיבית שתופסת מקום משמעותי בחלל" כותבת אורה.

הדמויות של אורה סרי מפתות בעושר הטקסטורות, בצבעוניות, יש בהן קורטוב מן הזר, המוזר, הלא פרסונאלי, מזכירות טוטמים מתרבויות עתיקות ורחוקות. וחלקן מהדהדות את ונוס מווילנדורף, צלמית פרה היסטורית של ייצוג נשי - אם כל האמהות, הסובלימציה של הפריון, וכוח החיות שייצגה האישה בימים ההם. אצל סרי, למרות שאין אינדיקציה של סממני נשיות כלל – הן מעוררות אמפטיה, קירבה וביתיות. יתכן שתורמות לכך גם הצורות האורגניות, והמעוגלות, המדגישות את סמליות הפריון, בשל היותן הצורות הטבעיות של עולם החי והצומח וכך מודגש שהאישה היא חלק מעולם זה.

בדיוקנאות של סרי, הגוף כאשר הוא נוכח, נדמה הוא יותר לגולם חסר תווים שעוד רגע אולי יבקע ממנו פרפר מרהיב.

תגיות נושא: 
גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ורה פלפול

.