אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יומן ייעוץ - התאמת הבית למבוגר


יומן ייעוץ - התאמת הבית למבוגר

יומן ייעוץ - התאמת הבית למבוגר

צלצול

"שלום, אני תחקירנית מערוץ 10, רציתי לשאול האם ישנן הנחיות איך לעצב דירות של אנשים מבוגרים?"

כן בוודאי, תרשמי:

א.         תחושת בטחון.

ב.         נגישות ובטיחות.

ג.          פינת תקשורת.

ד.         חדר הווה ועתיד.

ה.         עיצוב בסגנון איטי.

"תודה, תודה רבה".

צלצול

"מדברת העורכת מהתכנית של ערוץ 10. עשינו גוגל. יש "מזון איטי", "תיירות איטית" אפילו "מין איטי". אבל לא מצאנו "עיצוב איטי".

אהה.  ובכן, האטה כדרך חיים היא דרך נכונה להורדת סטרס ולתחושת שלווה, שמאד מומלצת מגילאי הביניים. תעצמי עיניים, תחשבי על חדר בבית הבראה. מואר, עם פרחים, מרפסת וכיסא נוח. ומה קיבלת?

"עיצוב איטי".

נכון מאד. "עיצוב איטי" איננו "עיצוב קודר", כשם שתחושת רוגע אינה דיכאון. ספריה כבדה שמשובצות בה תמונות ותעודות, מהן ניתן ללמוד על צמתי חייו של הדייר המבוגר - אינם הדרך הנכונה לעצב את העולם שלו! לעומת זאת, בהחלט מומלצת פינה מובנית לסמרטפון וללחצן מצוקה, בסמיכות למחשב עם מצלמה, שניתן להפעילם לשיחות וברשתות חברתיות.

באופן כללי, אני מצפה להבין מביקור בביתו של מבוגר מה הוא עשה ממש לאחרונה. כך ניתן להקיש על העתיד הצפוי, ולא על עבר מקובע. כלומר, המטרה לעצב בית שבו ישנן התרחשויות של יצירה וקשר להווה חיוני.

"תודה".

צלצול

"סליחה, זו שוב העורכת, שאלה אחרונה, שהיתה צריכה להישאל ראשונה: מדוע שזקן ירצה בכלל לעצב את הבית שלו אחרת מסטודנט?"

תראי, היחס שלנו לבית משתנה עם השנים;

צעירים רואים במקום שהם ישנים בלילות כמקום זמני, ממנו מצופה מהם לצאת ולכבוש את העולם שבחוץ, להתערות בו או לפחות לצאת אליו.

הכיוון האמוציונאלי שלנו ביחס לבית כמקום ארעי משתנה רק מאוחר יותר. לדוגמה, בגילאי הביניים, מוכר הניסיון לבנות את "בית החלומות", שמבטא הישגים כלכליים חברתיים בפועל, או שהזוגות מאמינים שעוד יהיו שותפים להם בהמשך. לעיתים קרובות, ישנו ניסיון - שבדיעבד מתברר כפתטי -  לייסד  בארמון החלומות המתוכנן "שושלת". הביטוי עשוי להשתקף בבנייה של כניסה נפרדת  לבן או אגף בבית לבת וכדומה.

לאחר גיל הפרישה ישנה חזרה של המבוגר מבחינה אמוציונלית לדירה סטודנטיאלית, אלא שבמהופך. הפעם כל עולמו של הדייר הוא בבית פנימה. מבוגרים רבים מגיחים מהבית החוצה לפעילויות הכרחיות או כחלק מתרבות הפנאי אך לפרקי זמן מתוכננים וקצובים. הבית הופך כל כך קבוע, שההנחה של המבוגרים היא שזו הדירה האחרונה שלהם, לפחות כעצמאיים. לכן הדירה מתוכננת פונקציונאלית לא רק ביחס להווה, אלא גם לירידות הפיזיולוגיות שהמבוגר חושש שעוד תהיינה לו.

---

"תראה, אני לא בטוחה שאתה צודק ביחס לפתטיות, אני פשוט העדפתי לא לגור עם הורי"...

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת יעקב בן שאול

.