אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אגדות על רוצחים


שרון טהר's picture
אגדות על רוצחים

אגדות על רוצחים

ביקורת סרט: אגדות על רוצחים (2014)

תחילה גילוי נאות, ההעדפות הקולנועיות שלי מאז ומתמיד לא כללו סרטי אימה. מעולם לא חיבבתי את הז'אנר ותמיד העדפתי דרמות ואפילו אקשן על פניו. מצד שני אחת מהאהבות הגדולות ביותר שלי היא סרטים דוקומנטריים, מתוך אמונה כי המציאות עולה על כל דמיון. ולהלן הסרט הדוקומנטרי שהלכה למעשה מוכיח זאת.

הסרט הדוקומנטרי שיצא השנה "אגדות על רוצחים" הינו סרטו הדוקומנטרי של ג'ושוע זימן ורחל מילס. הסרט בן השעתיים מתאר כיצד יוצרי הסרט חוקרים את מקורותיהם של ארבע אגדות אורבאניות מפורסמות, ומנסים להבין כיצד הם נולדו ומדוע אנשים עדיין מאמינים באותם מיתוסים.

יותר מכך הסרט מלווה בקטעים קולנועיים קלאסיים, שהתבססו על אותן אגדות אורבניות, בינהם קנדימן, הצעקה, ו"זה".

רוצח הממתקים - קנדימן

מסביב לחג ליל כל הקדושים ישנן אגדות אורבניות רבות. אחת מהאגדות הידועות מכולן מתארת את הילד טימותי שהתבקש שלא לדפוק על דלתם של זרים, הוא מפר את הוראתם של הוריו ומקבל ממתקים מורעלים מבית זר. האגדה מתארת גובלינים מפחידים שמשתמשים בגופת הילד לפולחנים שלהם. 

זימן ומילס מתארים את הסיפור האמיתי ביוסטון טקסס, על הרוצח שהרס את ליל כל הקדושים לילדי ארה"ב. הרוצח שכונה לאחר מכן קנדימן, השתמש באגדה אורבנית כדי לגרום לכולם להאמין שישנו רוצח פסיכוטי שמנסה להרעיל ילדים. הסיפור הוא אמיתי, ונסיבות המקרה מצמררות הרבה יותר מכל גובלין או מפלצת אחרת שהדמיון יכול להמציא. 

השמרטפית והאיש מלמעלה

זוכרים את הסצינה הבלתי נשכחת של דרו ברימור בסרט הצעקה? הבייביסיטר שמקבלת שיחת טלפון מזר שמאיים עליה ולבסוף רוצח אותה? מדובר בסצינה שנלקחה מהסרט "כשזר מתקשר". לסיפור נעשתה אדפטציה בכמה סרטים נוספים לאחר מכן. הסצינה בה בייביסיטר תמימה מקבלת ערב אחד שיחות טלפון מזר סדיסט שמשחק בה, היא שוכחת לבדוק מה שלום הילדים למעלה, אך כאשר נזכרת זה מאוחר מדי והיא מגלה שהשיחות מגיעות מתוך הבית. ברגע השיא, הזר רוצח אותה ללא רחמים.

צעקה דרו ברימור


סיפור קולנועי זה מבוסס על אגדה אורבאנית של רצח לא פתור מקולומביה מיזורי. בשנת 1950 נרצחה ג'נט כריסטמן בצורה מסתורית, בשעה ששמרה על ילדי השכנים. הרשויות מעולם לא הצליחו למצוא את הרוצח של ג'נט. הסרט מנסה להעלות חשודים אפשריים, עוקב ומשחזר את פרטי הרצח ואת הממצאים של המשטרה ממקום הרצח.

האיש בעל יד ה"הוק"

יוצרי הסרט יצאו לחקור את מקרי "רציחות לאור ירח" שהתרחשו בעיירה טקסקרנה שבטקסס ארה"ב. ההשערה היא שמקרי הרצח שם ביססו את האגדה האורבאנית משנות ה50-60, על זוג האוהבים שחונה בשביל האוהבים ונרצח ברכבו בשעת לילה על ידי איש עם וו בתור יד. מה היו מקרי הרצח בטקסקרנה? רציחות לאור ירח, הינם מקרי רצח שבוצעו על ידי רוצח שכונה הפנטום, בשנת 1946 הוא תקף חמישה זוגות שחנו בשביל האוהבים של טקסקרנה. הסרט מתאר כיצד אותה עיירה חיה את סיפור האימה שהתרחש שם לפני שנים רבות, ועודה מנציחה את האגדה האורבנית הזו.

ליצן הפאנטום

יוצרי הסרט יוצאים לחקור את תופעת "ליצן הפנטום". בשנות ה 80, אותה דמות אהובה על הילדים, קיבלה אדפטציה שונה, כאשר בערים מסביב לעולם החלו דיווחים על טנדרים עם נהג ליצן, שחונים במגרשי משחקים וגני ילדים, ומנסים לחטוף ילדים. אמיתותם של אותם דיווחים, מעולם לא אושרה ויוצרי הסרט בודקים האם מדובר בהיסטריה שמקורה בקולורפוביה (פחד מליצנים(, או שיש אמת בתופעה.


הסרט מנסה לענות על השאלה כיצד הצליח הליצן להפוך לדמות המפחידה מהסיוטים שלנו? הסרט IT של סטיבן קינג, והג'וקר מבאטמן, וכן סרט האימה "פחד מליצנים" הם כולם דוגמאות לשימוש שעושים במאים ותסריטאים הוליוודיים בהקשר התרבותי שאנו מבצעים בין הדמות המחופשת - הליצן, למי שניתן לצייר לו קווי דמות של בעל נטיות פסיכוטיות, ולוקה בנפשו.

 הסרט "אגדות על רוצחים" הותיר אותי בסופו של דבר עם יותר סימני שאלה מאשר תשובות. הסרט מאוד יסודי, וחוקר כמה זוויות שונות, במקרים מסוימים התשובה מפחידה מהמציאות. מדובר בסרט הבוחן את הבסיס להרבה סרטי האימה, והידיעה מהו מקור הסיפור היא האימה האמיתית והגדולה הרבה יותר.

היה קשה שלא להבחין בכך, שהאגדות האורבניות אומצו על ידי החברה וקיבלו משמעות נוספת מהסיפור המקורי, וזאת על מנת לשרת מסרים חינוכיים במקרים רבים - כך טימותי הפר את הוראות הוריו ובעקבות זאת נרצח על ידי קנדימן, הבייביסטר מתוארת במהלך הסרט כמי שלא בודקת מה עם הילדים למעלה, ועל כן לא מבצעת את עבודתה נאמנה ונענשת על כך.  זוגות האוהבים מתוארים כמי שבדיוק עומדים לקיים יחסי מין, כאשר איש הפנטום רוצח אותם. ולבסוף איש הליצן, הוא למעשה איש זר בתחפושת שעלול לחטוף ילדים, הפחד ממנו משרת את המסר לילדים - לא לדבר עם זרים.

נראה שכחברה ישנו קושי רב להכיל רצח, וסטייה מנורמת חברתיות מקובלות, עד כדי כך שיש לנו צורך גדול לתרץ את הרצח באיזושהי צורה, ולתת מענה לשאלה למה? מפני שללא ספק לקבל את ההבנה שרצח הינו חלק מהטבע האנושי, וכי בקרב הקהילה הקטנה בדרך כלל, חי רוצח או מי שבעל פוטנציאל לרצוח בכל זמן, היא תובנה קשה מנשוא, שכל קהילה שרוצה לשמור על עצמה תתקשה להכיל. במידה רבה החקר שמבוצע במסגרת הסרט, מטרתו בדיוק זה - להפריח את התירוצים, ולתאר את סיפור הרצח באופן קר וחד משמעי, כזה שחושף ומשקף את יצרו של הרוצח, ולעיתים את מזגו הקר רוח עד צמרמורת. ולכל חובבי ז'אנר האימה, סרט זה מומלץ ביותר.

 

אגדות על רוצחים - טריילר

Comments

נושא מפחיד

ארה"ב מלאה בסיפורי רציחות. הסיפורים האלו מוטב שלא יסופרו כי הם מאדירים את שמם של רוצחים נתעבים שצריכים למצוא את מקומם בדוכן ההוצאה להורג

אבל זה מה שמעניין

זה מה שמעניין בני אדם. המשיכה לזוועות לאימה. לא סתם מופעי הגלדיאטורים היו להיט בעולם העתיק ובתקופתנו תוכניות הריאליטי שקיימות אך ורק כדי לזעזע וליצור פרובקציות. טבע האדם.
במה אתה מצפה שבני אדם יתעניינו?

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שרון טהר

.