אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פרפקציוניזם: האם הוא משתלם?


אביגיל אגלרוב's picture
פרפקציוניזם: האם הוא משתלם?
פרפקציוניזם: האם הוא משתלם?

פרפקציוניזם היא תכונה שיכולה להופיע באופנים שונים, בקרב האוכלוסיה הכללית וגם בקרב אנשים שסובלים מהפרעות חרדה, אך היא מתבטאת באופן משמעותי יותר בקרב נשים שסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (OCD).

התנהגות וחשיבה פרפקציוניסטית, כשהם נכללים במסגרת ההפרעה, נובעים מצורך קבוע של אדם לחוש וודאות תמידית ולהימנע ממצבי חוסר דיוק או שיפוט על ידי אחרים. בעוד שכל אדם חווה תכונות אלו מפעם לפעם, אנשים עם הפרעת כפייתיות מניעים את חייהם באופן מתמיד עם הצורך לחתור אל השגת מטרות ולתפקד באופן הטוב ביותר.

תכונה החותרת להישגים ומצוינות נתפסת בדרך כלל כתכונה בריאה, אך כאשר הצורך הופך להיות קיצוני וגורם למצוקה, הוא עלול להוביל למלכודות אובססיביות כפייתיות ולהתבטא בהצבת יעדים אותם אין אפשרות להשיג, וכתוצאה מכך היקלעות למשברי דיכאון או חרדה.

טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT) יעיל ביותר להפחתת תסמיני הפרעה זו ושיפור איכות החיים. הטיפול מסייע לאנשים עם הפרעת אובססיביות כפייתית לזהות את התנהגותם, לבחון את אופן חשיבתם ולהבין כיצד ההפרעה עלולה להחריף את התסמינים ולהגביר את מצוקתם. החלק המשמעותי ביותר של הטיפול הוא התמודדות ישירה עם מצבים כפייתיים. אך ראשת, על אדם הסובל מהפרעה זו להבין כי ניתן לטפל ולהתמודד עם המצב ביעילות.

הבעיה ה"אמיתית" עם פרפקציוניזם

כששואלים אדם עם הפרעת אובססיביות כפייתית על הצורך שלו לעסוק בהתנהגות כפייתית, הוא בדרך כלל יאמר: "זו הדרך היחידה שאני יודע להפחית את החרדה שלי". אם שואלים אותו לגבי השלכות התנהגותו הכפייתית והתצאות הבלתי רצויות מה הוא סובל, הוא יפרט בקלות רשימה ארוכה הכוללת אובדן זמן, כסף, עבודה, לימודים, הישגים, מערכות יחסים, עצמאות ועוד, באופן שיטתי המדגיש את ההשלכות החיוביות והשליליות של התנהגותו.

בדרך זו משתמשים בדרך כלל מטפלים לסייע למטופלים להבין את מצבם ולסייע להם ליצור מוטיבציה לוותר על ההתנהגות הלא רצויה. כשהמטופל נוכח לדעת כי התנהגותו הנוכחית עובדת יותר נגדו מאשר עבורו, במיוחד כשהוא מכיר בכך שבטווח הארוך החרדה שלו למעשה מתגברת ואינה מופחתת, ניתן לעודד אותו לנסות גישה שונה.

באותה שיטה ניתן לטפל בפרפקציוניזם. המטפל שואל את המטופל מה הוא מרוויח מהתנהגותו הפרפקציוניסטית, ומקבל רשימת תוצאות חיוביות שונה וארוכה יותר מאשר התנהגות כפייתית רגילה, הרשימה כוללת השגת ציונים טובים בלימודים, הוקרה מיוחדת על ידי מעסיק, שבחים מאחרים, תחושות הישג ועוד. ואז המטפל שואל לגבי ההשלכות שלהפרפקציוניזם. במקרה זה, המטופל מפרט בדרך כלל רשימת תשלילים ארוכה באותה מידה, הכוללת קונפליקט חרדתי ביחסים עם אחרים, הערכה עצמית נמוכה, המתבטאת בתחושה שהוא אף פעם אינו טוב מספיק, ועוד.

זהו מצב מסובך בקרב פרפקציוניסטים, היות והם רואים בפרפקציוניסטיות שלהם משהו חיובי ובעל ערך, למרות שהם מסוגלים להכיר בהשלכות. יחד עם זאת, אם מאתגרים את הפרפקציוניסטיות שלהם, הם בדך כלל חשים כי אנשים אינם מבינים אותם, אינם מאמינים בהם ולמעשה מבקשים מהם "להיות ממוצעים בלבד". 

מניעים, שיטות ותוצאות

אם שואלים פרפקציוניסט אודות מניעיו, התשובה הטיפוסית היא בדרך כלל הצורך להיראות מוכשר, להרגיש מרוצה מההישגים, או רצון לפרוץ גבולות. פרפקציוניסטים סבורים בדרך כלל כי התקפת הפרפקציוניסטיות שלהם היא התקפת המטרות או הערכים שלהם, כלומר המניעים והיעדים שלהם.

לכן, חשוב להדגיש את ההסכמה איתם ולהסביר להם כי הבעיה אינה עם המניעים שלהם, אלא עם השיטה שלהם. לדוגמה, אם המניע של פרפקציוניסט הוא להשיג קידום בעבודה, הוא עשוי לנקוט בגישה של השגת 'הכל או כלום'. כלומר 99% שווים לאפס. הוא מתקשה להיפרד מגישה זו, ובמצב זה התהנהגותו מתבטאת במספר אופנים:

כללי חיים נוקשים. פרפקציוניסטים בדרך כלל מתארים את התנהגותם וביצועיהם באופן ש"חייב" לדבוק בכללי שליטה נוקשים על האופן בו המשימה צריכה להסתיים. הם בדרך כלל אומרים: "זה צריך להתבצע כך", או "אם זה מתבצע לא נכון, עדיף לא לעשות את זה בכלל". פרפקציוניסטים מדווחים כי לפחות מנקודת מבטם, אחרים בדרך כלל משבחים אותם על תכונה זו. יחד עם זאת, הם מתוארים על ידי אחרים כשתלטנים ונוקשים.

כל דבר חשוב באותה מידה. היות ופרפקציוניסטים מבקשים לעשות הכל באופן מושלם, קשה להם לתעדף משימות. כל המשימות נראות להם חשובות באותה מידה, וכרוכות באותה רמת מאמץ ואנרגיה.

טעויות הן קטסטרופליות. פרפקציוניזם עשוי להיחשב כפוביה של טעות החלטות. פרפקציוניסטים ישקיעו מאמצים מרובים להסתיר את שגיאותיהם או טעויותיהם. הם נוטים אף להעריך יתר על המידה את השלכות טעויותיהם. קשה לתת לפרפקציוניסט משוב בונה, היות והוא משווה משהו פחות חיובי שנאמר עליו או על ביצועיו, באינדיקציה של חוסר כבוד או חוסר חיבה.

חזרה על אותה פעולה עד שהיא "מרגישה", נראית או נשמעת "נכון". משימות, על פי תפיסת הפרפקציוניסט, צריכות להתבצע ללא טעויות. הם נוטים לבקר את פעולותיהם ולשוב עליהן באופן כפייתי, עד שהכל יתבצע באופן "מושלם".

חוסר יעדים ודחיינות. דחיינות הולכת יד ביד עם חוסר יעדים, ומונעת באמצעות האמונה כי "אם זה לא נכון, אני לא אעשה את זה בכלל". פרפקציוניסטים מזדעזעים כשמגדירים אותם כפרפקציוניסטים וטוענים כי החדר או השולחן שלהם תמיד מבולגנים. אם שואלים אותם למה כוונתם בהגדרת בלגן, הם אומרים שעל מנת לנקות את האזור ב"דרך הנכונה", דרושה אנרגיה עצומה ומאמץ שהם חשים כי אין להם, אז הם ממתינים לפרץ של אנרגיה או מוטיבציה, ואז עובדים שעות מרובות ללא הפסקה עד שהם מותשים, רק על מנת להיות מרוצים בסופו של דבר, למרות שהם עדיין רואים כי משהו בוצע באופן "לא מושלם".

פרפקציוניסט צריך לזכור שכאשר אנשים אחרים בסביבתו מבקרים את התנהגותו, הם אינם מתלוננים על הרצון שלו להצטיין. מצד שני, הסביבה של הפרפקציוניסט צריכה לזכור כי הבעיה אינה הרצון לבצע הכל באופן מושלם, אלא לוותר על פעולה או מטרה אם לא קיימת אפשרות לבצע אותה באופן מושלם, לפחות על פי תפיסתו.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.